Демократски сојуз: Преговарачкиот тим на Македонија јасно и гласно да и каже на Бугарија дека македонскиот народ е посебен


Демократскиот сојуз, врз основа на анализата на актуелните односи помеѓу Македонија и Бугарија, оценува дека бугарските барања се сведуваат на три клучни ...
| | веќе видена | слични
3 копии

„Се бараат одредени формулации кои што ја негираат посебноста на македонскиот јазик и македонскиот идентитет. Се бара негирање на постоење на национално ...
| | веќе видена | слични

„Скопје нема претензии кон македонско малцинство во Бугарија, ниту пак има точно такво нешто напишано во резолуцијата на Европскиот парламент за нашата земја“, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Што е тоа што толку ја погоди Софија во Резолуцијата на ЕП донесена во октомври годинава? Таа е достапна јавно на сајтот на парламентот и генерално е посветена ...
| | веќе видена | слични

Се чини дека бугарските политичари стануваат свесни дека признавањето на македонското малцинство од страна на Бугарија би можело да биде условено од страна на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Пратеникот во Европскиот парламент и заменик претседател на ВМРО-БНД, Ангел Џамбаски кажа под кои услови Бугарија би можела да го признае македонското ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Признавањето на македонското малцинство од страна на Бугарија би можело да биде условено од страна на Европската Унија и нејзините финансиски фондови, а ...
| | веќе видена | слични

Со инсистирањето македонската страна со декларација, во некаков анекс на Договорот за добрососедство, да се откаже од своето малцинство, Бугарија ја наведува ...
| | веќе видена | слични

Ангел Џамбаски, заменик претседател на ВМРО-БНД и европски пратеник, во текот на своето гостување на бугарската телевизија „СКАТ“ рече дека признавањето на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и утрово продолжија со меѓусебни обвинувања и несогласувања за претстојниот попис на населението.Опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение ...
сите 466 | | | веќе видена

Контроверзниот Красимир Каракачанов продолжува со обвинувањата и пртисоците кон Македонија. Во своето последно интервју за Бугарската национална телевизија ...
сите 353 | | | веќе видена

Коалицијата „Маргини“ бара Собранието итно да го изгласа новиот состав на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) за да може да почне со ...
сите 223 | | | веќе видена

Во тетовско Горно Седларце, полициски службеници на СВР Тетово синоќа го лишиле од слобода 41-годишниот Б.И. од ова село, чиј угостителски објект работел по ...
сите 484 | | | веќе видена

Пулмологот и специјалист по интерна медицина д-р Пјер Кори кој помагал во лечењето на ковид пациенти во неколку држави во САД апелира заболените од ковид-19 да ...
сите 208 | | | веќе видена

Судењето за организаторите на настаните во Собранието од 27 април 2017 година продолжува на 28 јануари 2021 година, откако на денешното рочиште беа сослушани ...
сите 80 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Демократски сојуз: Преговарачкиот тим на Македонија јасно и гласно да и каже на Бугарија дека македонскиот народ е посебен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: