Народната банка ja засилува соработката со граѓанскиот сектор во сферата на финансиската едукација


3 копии

Народната банка ги засилува активностите за соработка со граѓанскиот сектор во сферата на финансиската едукација. За првпат, Народната банка ќе одржи обука за ...
| | веќе видена | слични

По повод “Денови на финансиска писменост“ , кои го организираат финансиските регулаторни институции во соработка со приватните финансиски компании, Генерали ...
| | веќе видена | слични

Почитувани, Оваа година, почнувајќи од 23 до 27 ноември Министерството за финансии во рамки на Координативното тело на регулаторните институции за финансиска ...
| | веќе видена | слични

Како и претходните години, Стопанска банка АД – Скопје се приклучува во активностите во рамки на „ Денови на финансиска писменост “, кое има за цел да го ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Финансиската писменост е јавен интерес, бидејќи индивидуалните и лични финансиски одлуки, влијаат на целокупниот економски раст и развој - заклучија првите ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Нивото на финансиска писменост на возрасното население во земјава изнесува 56 отсто од максимумот. Финансиски писмени граѓани знаат да донесат правилни одлуки, ...
| | веќе видена | слични

Пандемијата влијаеше врз поголема примена на дигиталната технологија во финансиските трансакции на граѓаните, велат експертите. Во јуни годинава најочигледен ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Народната банка објави ново видео од серијалот едукативни анимирани видеа „Со Народната банка во светот на финансиите“. Серијалот е предвидено да содржи девет ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Уште денеска граѓаните може да се пријавуват за предвидените едукативни видео презентации на темите Монетарна политика, Финансиска стабилност и Платен систем и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Денес е последен ден за пријавување за едукативните видео презентации на тема Монетарна политика, Финансиска стабилност и Платен систем и платежни услуги, што ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Интензивна дипломатска активност се одвива овие денови на македонските владини претставници за одржување на првата меѓувладина конференција со ЕУ. Владата во ...
сите 856 | | | веќе видена

Не се знае кога ќе стигнат останатите 194.000 дози од руската вакцина „спутник“ кои Владата ги нарача во февруари во директни преговори со рускиот ...
сите 298 | | | веќе видена

Камер Идризи, кој има 43 години е убиен во синоќешното пукање во скопската населба Бутел 2, се дознава неофицијално, иако полицијата се уште не ја потврди ...
сите 49 | | | веќе видена

По само два дена откако беше пуштен во употреба, од утрово не функционира страницата на дигиталното издание на толковниот речник. Неколку пати сервисот не се ...
сите 81 | | | веќе видена

„Се уште нема одговор дали дигитализацијата како проект не потекнува од хрватски контакти на Мила Царовска? Се уште нема одговор дали овој зафат нема да чини ...
сите 259 | | | веќе видена

Адвокатот Дељо Кадиев по јавната седница за „Рекет“ во Апелација, кажа дека пресудата од Кривичниот суд треба да се укине, бидејќи има многу грешки и повреди ...
сите 211 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Народната банка ja засилува соработката со граѓанскиот сектор во сферата на финансиската едукација

Од:
До кого (е-маил):
Порака: