`Златна палма` во Кан за шведскиот филм `Плоштадот` на Остлунд


4 копии

Наградата "Златна палма" на годинашниот 70-от јубилејен Филмски фестивал во Кан ја освои шведскиот филм "Плоштадот" на режисерот Рубен Остлунд. Новата победа на Остлунд, по онаа од пред три години со драмата "Виша сила" која ја освои награда за најдобра режија, претставува изненадување, иако филмот добро помина кај критиката. "Плоштадот" е необична сатирична комедија за уметничкиот свет. Наградата на Остлунд му ја врачија претседателот на фестивалското жири Педро Алмодовар и актерката Жилиет Бинош Францускиот фаворит за највисоката награда "120 отчукувања во минута" на Робин Кампијо, кој говори за подемот на активизмот за борба против СИДА-та, освои Гран при на жирито. Признанието за најдобар режисер го доби Софија Копола за филмот "Измамени", кој е римејк на истоименото дело на Дон Сигел од 1971 година. Станува збор за трогателна драма за Американската граѓанска војна со Никол Кидман и Кирстен Данст. - Му благодатам на татко ми што ја сподели со мене љубовта кон киното, рече ќерката на Френсис Форд Копола, ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Филмот „Златната петорка“ во режија на Горан Тренчовски е прогласен за најдобар долгометражен филм на фестивалот на Југоисточна Европа во Париз и ја доби првата награда за монтажа... Филмот за петтемина струмички студенти го отвори фестивалот и супериорно ја плени француската публика, а интернационалното стручно жири, во театарот „Палас“, го прогласи за најдобар во силна конкуренција од 15 филмови. Монтажата на „Златната петорка“ ја потпишуваат Андрија Зафрановиќ и Аристид Филактов. По главната награда „Златен Грифон“ во Перуџа и по Специјалната награда во Москва, ова е четврта интернационална награда на „Златната петорка“. Досега, за само осум месеци по светската премиера и со над 15.000 гледачи во Македонија, ова е 10-то фестивалско учество на филмот. До крајот на годината е селектиран на уште толку филмски фестивали ширум Европа и Светот. Продуцентот е во преговори со голема телевизиска компанија заинтресирана да го емитува „Златната петорка“ на над 50 милионска публика, а веќе се преговара и со неколку ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот игран филм „Златната петорка“, во режија на Горан Тренчовски, во осум месеци од својата премиера учествуваше на 10 меѓународни филмски фестивали и освои четири награди. Филмот завчера ја доби наградата за најдобар филм и за најдобра монтажа на фестивалот на Југоисточна Европа во Париз (SEE a Paris 2017), кој се одржуваше од 31 мај до 3 јуни, а беше отворен токму со проекција на „Златната петорка“. - Филмот за петтемина струмички студенти супериорно ја плени француската публика, а од страна на интернационалното стручно жири, во театарот „Палас“, „Златна петорка“ беше прогласен за најдобар долгометражен филм во силна конкуренција од 15 филма. Исто така, филмот на Тренчовски освои уште една награда, за најдобра монтажа, која ја потпишуваат Андрија Зафрановиќ и Аристид Филактов – соопшти продуцентот Дејан Милошевски. Во Македонија го виделе 15.000 гледачи Филмот „Златната петорка“ досега освои и „Златен Грифон“ на Perugia Love Film Festival, нов независен меѓународен филмски фестивал во Перуџа, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Продуцентот е во преговори со голема телевизиска компанија заинтресирана да го емитува „Златна петорка" на над 50 милионска публика, а веќе се преговара и со неколку потенцијални копродукциски страни за поддршка на новиот филмски проект на Горан Тренчовски и продукцијата Револушн од Скопје Македонскиот филм "Златна петорка" во режија на Горан Тренчовски кој го отвори фестивалот на Југоисточна Европа во Париз е прогласен за најдобар долгометражен филм, а ја доби и првата награда за монтажа. Филмот за петтемина струмички студенти супериорно ја плени француската публика, а интернационалното стручно жири, во театарот „Палас", го прогласи за најдобар во силна конкуренција од 15 филмови. Монтажата на "Златна петорка" за која исто така е добиено признание ја потпишуваат Андрија Зафрановиќ и Аристид Филактов. По главната награда "Златен грифон" во Перуџа и по Специјалната награда во Москва, ова е четврта интернационална награда на "Златната петорка". Досега, за само осум месеци по светската премиера и со над 15.000 ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот игран филм „Златната петорка“ на режисерот Горан Тренчовски, во конкуренција на филмови од 15 земји од регионот ја освои главната наградата за најдобар филм на фестивалот SEE a Paris 2017. Меѓународното жири со кое прецедаваше Макс Азуле, покрај тоа на македонскоиот филм му ја додели наградата и за најдобра монтажа на Андрија Зафрановиќ и Аристид Филактов, додека наградите за најдобри актерски остварувања им припаднаа на Јанис Станкоглу за улогата во грчкиот филм „Invisible“ и на Маргита Гошева од Бугарија за улогата во филмот „Слава“, додека косовско-македонската копродукција „Доме сладок доме“ се здоби со наградата за најдобро сценарио. Освен тоа на свечената церемонија на затворањето на фестивалот која се одржа синоќа во парискиот Ле Палас во соработка со фестивалот „Балкан Трафик“, беа доделени и традиционалните награди за животни остварувања и исклучителен придонес во афирмацијата на кутурата на регионот. Наградата SEE Actor 2017, му беше врачена на познатиот романски актер и режисер Јон ...
| | веќе видена | слични

Филмот за петтемина струмички студенти го отвори фестивалот и супериорно ја плени француската публика, а интернационалното стручно жири, во театарот „Палас“, го прогласи за најдобар во силна конкуренција од 15 филмови. Монтажата на „Златната петорка“ ја потпишуваат Андрија Зафрановиќ и Аристид Филактов. По главната награда „Златен Грифон“ во Перуџа и по Специјалната награда во Москва, ова е четврта интернационална награда на „Златната петорка“. Досега, за само осум месеци по светската премиера и со над 15.000 гледачи во Македонија, ова е 10-то фестивалско учество на филмот. До крајот на годината е селектиран на уште толку филмски фестивали ширум Европа и Светот. Продуцентот е во преговори со голема телевизиска компанија заинтресирана да го емитува „Златната петорка“ на над 50 милионска публика, а веќе се преговара и со неколку потенцијални копродукциски страни за поддршка на новиот филмски проект на Горан Тренчовски и продукцијата Револушн од Скопје. /МИА
| | веќе видена | слични
3 копии

По прикажувањето на „Златна петорка" во култното берлинско Кино „Бабилон", со македонскиот филм во познатото Кино „Ентрепот" во Париз, се отвори фестивалот SEE à Paris, манифестација посветена на кинематографиите на земјите од Југоисточна Европа. Филмот „Златна петорка" досега е прикажан на фестивали во Лондон, Сиднеј, Торонто, Бенгалур, Москва, Перуџа, Берлин, Битола, а наскоро ќе има регионални фестивалски претставувања, како и промоција во САД. Во Москва филмот доби специјална диплома од жирито, а во Перуџа „Златен грифон" за најдобар странски филм. Во сабота, на 3 јуни, во рамките на фестивалот, режисерот Горан Тренчовски ќе одржи мастер-клас на културолошко-образовниот институт ИНАЛКО (Национален институт за јазици и ориентални цивилизации) во рамките на Универзитетот Сорбона, каде што ќе зборува на темата „Литературата и филмот".
| | веќе видена | слични
5 копии

Македонскиот игран филм „Златната петорка“ во присуство на режисерот Горан Тренчовски го отвори седмото издание на фестивалот на кинематографиите на Југоисточна Европа (SEE a Paris 2017) во културниот центар L’Entrepot во Париз. Пред поголем број видни личности од француската и европската културна сцена, филмот беше награден со долготраен аплауз. На свеченото отворање се обрати основачот и претседателот на фестивалот Јордан Плевнеш, кој даде акцент на годишната богатата филмска програма во трите европски престолнини, Берлин, Брисел и Париз. Во периодот од 31 мај до 3 јуни ќе бидат прикажани преку 40 играни, кратки и документарни филмови на три локации во Париз: културниот центар L’Entrepot, Универзитетот INALCO, каде ќе се одржи и интернационалниот симпозиум на тема „Европеизација на Балканот или балканизација на Европа“ и во „Le Palace“ каде ќе биде и свеченоста на доделувањето на наградите
| | веќе видена | слични

Пред поголем број видни личности од француската и европската културна сцена, филмот беше награден со долготраен аплауз. На свеченото отворање се обрати основачот и претседателот на фестивалот Јордан Плевнеш, кој даде акцент на годишната богатата филмска програма во трите европски престолнини, Берлин, Брисел и Париз. Во периодот од 31 мај до 3 јуни ќе бидат прикажани преку 40 играни, кратки и документарни филмови на три локации во Париз: културниот центар L’Entrepot, Универзитетот INALCO, каде ќе се одржи и интернационалниот симпозиум на тема „Европеизација на Балканот или балканизација на Европа“ и во „Le Palace“ каде ќе биде и свеченоста на доделувањето на наградите. 
| | веќе видена | слични
3 копии

Филмот „Златна петорка" досега е прикажан на фестивали во Лондон, Сиднеј, Торонто, Бенгалур, Москва, Перуџа, Берлин, Битола, а наскоро ќе има регионални фестивалски претставувања, како и промоција во САД. По прикажувањето на „Златна петорка" во култното берлинско Кино „Бабилон", со македонскиот филм во познатото Кино „Ентрепот" во Париз, се отвори фестивалот SEE à Paris, манифестација посветена на кинематографиите на земјите од Југоисточна Европа. Филмот „Златна петорка" досега е прикажан на фестивали во Лондон, Сиднеј, Торонто, Бенгалур, Москва, Перуџа, Берлин, Битола, а наскоро ќе има регионални фестивалски претставувања, како и промоција во САД. Во Москва филмот доби специјална диплома од жирито, а во Перуџа „Златен грифон" за најдобар странски филм. Во сабота, на 3 јуни, во рамките на фестивалот, режисерот Горан Тренчовски ќе одржи мастер-клас на културолошко-образовниот институт ИНАЛКО (Национален институт за јазици и ориентални цивилизации) во рамките на Универзитетот Сорбона, каде што ќе зборува на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 163 | | | веќе видена

Пресвртот и распадот на системот во сведочењата на обвинетите за упадот во Собранието на 27 април, особено на припадниците на поранешните партиски структури во ...
сите 95 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 182 | | | веќе видена

И покрај помирувачкиот тон на францускиот претседател Емануел Макрон и ветувањата за поголема минимална плата за 100 евра и намалени даноци за пензионерите и ...
сите 210 | | | веќе видена

Сублимираниот извештај од главните сугестии и предлози за усовршување на нацрт амандамните во рок од два дена ќе биде доставен до Собранието, наведуваат од ...
сите 195 | | | веќе видена

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски, кој денеска во Кривичниот суд сведочи за настаните од 27 април лани, негираше дека има СМС комуникација ...
сите 130 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

`Златна палма` во Кан за шведскиот филм `Плоштадот` на Остлунд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: