Почина и последниот ветеран од Првата светска војна

Флоренс Грин, последниот преживеан ветеран од Првата светска војна починала во саботата, на само две недели пред да наполни 111 години, пренесува Дејли Телеграф. Флоренс Беатрис Патерсон се родила на 19 февруари 1901 година, додека на 17 годишна возраст се приклучила кон женската бригада на Кралското воздухопловство. Иако никогаш директно не учествувала во борба, била сметана за најстар ветеран од Првата светска војна. Нејзиниот сопруг, исто така ветеран од Првата светска војна починал во 1975. година на 82. годишна возраст. Грин починала во сон во домот за стари лица во Кингс Лин, во источна Англија, каде живеела заедно со нејзината ќерка, 90. годишната Меј. Флоренс Грин зад себе оставила две ќерки, еден син, четири вници и седум правнуци. Инаку, последниот познат воен ветеран од Првата светска војна бил Британецот Клод Чаулс, кој починал на 5. мај 2011 година во Австралија, на 110. годишна возраст.
| | веќе видена | слични

На некој начин последниот ветеран требаше да биде дама која служела на домашниот фронт, што н` потсетува на фактот дека војната не се води само во рововите, оцени пензионираниот воздухопловен вицемаршал Питер Дај Флоренс Грин никогаш не била на линијата на фронтот. Наместо да избегнува куршуми, таа служела храна за британските војници. Но Грин, која пред нецела недела почина на возраст од 110 години, влезе во историјата како последниот преживеан ветеран од Првата светска војна. Флоренс служела во редовите на британската Женска кралска авијација како келнерка во воздухопловна база во источна Англија, кога оружјето стивнало на 11 ноември 1918 година. Дури во 2010 година таа беше официјално признаена за ветеран, откако еден истражувач пронајде доказ за нејзината служба во Националната архива на Британија. Грин почина во саботата, во Домот за нега на стари лица „Браер хаус“ во Kингс Лин, источна Англија, две недели пред да го прослави својот 111. роденден. Таа истовремено беше и шестата според возраст жителка ...
| | веќе видена | слични

Флоренс Грин, која умре на 111 години, на 17 годишна возраст се приклучи на Кралските воздухопловни сили (РАФ) Флоренс Грин, припадничка на британските Кралски воздухопловни сили (РАФ), која се плашела од летање, во саботата почина во Англија, две недели пред нејзиниот 111. роденден. За неа се верува дека беше последниот жив ветеран од војната – последниот во светот од десетиците милиони кои учествуваа во неа. Грин, која им се приклучи на РАФ како тинејџерка кратко време пред завршување на војната, работела во офицерската менза. Нејзината служба беше призната дури во 2010 година, откако истражувач го пронајде нејзиното досие во Британската национална архива. Тоа што Грин толку долго време била непозната за јавноста делумно се должи на фактот дека служела под нејзиното моминско презиме, Флоренс Патерсон, и делумно поради фактот дека се однесувала, во сите случаи, со препознатливата британска воздржаност, ретко можеби и никогаш не фалејќи се со својата служба. Тоа, исто така, се должи и на фактот дека ...
| | веќе видена | слични

Последниот ветеран од Првата светска војна, 110-годишната Британка Флоренс Грин, почина на 4. февруари во својот дом во Велика Британија, јави францускиот весник „Монд“. Родена на 19. февруари 1901 година, се приклучи кон Женските кралски военовоздухопловни сили на 17-годишна возраст како келнерка во воена база. Минатата година во Австрија почина Клиод Чоулес кој бил последниот ветеран од Првата светска војна, кој учествувал во борбени дејства. По неговата смрт, Грин беше официјално прогласена за последниот останал жив ветеран од војната. (Крај)
| | веќе видена | слични

Во Велика Британија на 110-годишна возраст почина последниот познат ветеран од Првата светска војна, Флоренс Грин. Флоренс Грин починала во источниот дел на Англија, две недели пред да наполни 111 години. Таа е родена во Лондон на 19-ти февруари 1901 година и служела како келнерка од Женските кралски военовоздухопловни сили во офицерска кантина во воздухопловната база во источниот дел на Англија, кога војната завршила на 11-ти ноември 1918-та година. Во мај 2011-та година во Австралија почина Клод Чоулс, ветеран од Кралските военопоморски сили, кој беше последниот ветеран од Првата светска војна што учествувал во воени дејствија. По неговата смрт Флоренс Грин беше прогласена за последен жив ветеран од Првата светска војна.
| | веќе видена | слични

Ужасот од војната е вечна траума на целото човештво. Загубите, сеќавањата, раните (и оние физичките и оние душевните) се трајни. Траумите се неизлечиви. Преживеаните остануваат како живи споменици да не потсетуваат и да не учат како и зошто не треба да се повторуваат такви брутални случувања. Флоренс Грин , Британка која беше сметана за последната преживеана ветеранка во светот од Првата светска војна, почина на 4 февруари во 111-та година од нејзиниот долг и повремено бурен живот. Флоренс Беатрис Грин, родена на 19 февруари, 1901 година. За време на Првата светска војна му се придружила на одредот од Кралското воздухопловство (RAF) во септември 1918 година. Била во прислужниот персонал во воздухопловната база во Норфолк 1918-1919 година. Иако никогаш не учествувала во отворена борба, ја сметаа за последната преживеана ветеранка од таа прва ужасна војна на светско ниво. Умре во сон во старскиот дом во King’s Lyn во источниот дел на Англија. Флоренс зад себе остави потомство од два сина, две ќерки, ...
| | веќе видена | слични

Вo Великa Bританиja, на 110-годишна вoзраст, почина последниoт жив ветеран од Првата светска војна - Флоренс Грин, објавија светските новински агенции, пренесува Нетпрес. Според објавеното, Грин починала во источна Англија, две седмици пред да наполни 111 години. Таа е родена во Лондон на 19 февруари 1901 година, и служела во Женските кралски воздухопловни сили, во база во источна Англија. Во мај, лани, во Австралија почина Клод Чоулс - ветеран од Кралските поморски сили, кој беше последниот ветеран од Првата светска војна, што директно учествувал во борбени дејствија. По неговата смрт, Флоренс Грин беше призната за последниот жив ветеран од Првата светска војна.
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 191 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почина и последниот ветеран од Првата светска војна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: