Нови четири милиони невработени во 2012 година и пет милиони во 2013 година

3 копии

Бројот на невработени во светот минатата година е зголемен за четири милиони - на 197 милиони, а за оваа година се предвидува зголемување за уште 5,1 милиони невработени, објави денеска Светската организација на труд. Со тоа цената од финансиската криза која почна пред пет години, официјално би била и дополнителни 28 милиони невработени во однос на 2007 година. Во 2012 година бројот на невработени се приближи до највисокиот рекорд од 2009 година од 199 милиони луѓе. Сега се предвидува тој рекорд да се надмине во 2013 година на преку 202 милиони луѓе без работа во светот. За 2014 година се предвидуваат нови три милиони невработени. До 2017 година бројот на невработени во светот би можел да достигне 210,6 милиони, доколку глобалната стапка на невработеност остане непроменета - шест отсто. Влијанието на економската криза на глобалниот пазар на труд во многу случаи е влошено со неускладеност меѓу монетарната и фискалната политика како и решавање на проблемот “дел по дел“, особено во еврозоната, се вели во ...
| | веќе видена | слични

Статистичките податоци покажуваат изедначување на бројот на пензионери и на невработени со бројот на вработените. Експертите велат дека оваа е само почеток на трендот кој до 2025 година може да нe остави без работници Според последните податоци на Државниот завод за статистика во третиот квартал во 2012 година бројот на активно работоспособно население стигнал до 940.657 лица. Од нив, вработени се 652.498 лица, а 288.159 се невработени или 30,6% од населението. И бројката на пензионери, според податоци на Сојузот на пензионери од 2010 година, стигна до 280.000. Збирот од бројот на невработени и пензионери според овие податоци сега изнесува 576.159 и оваа бројка е сe поблиску до вкупниот број вработени. „Бројот на невработени и пензионери се изедначува со бројот на вработените. Јас оваа ситуација ја нарекувам триаголник на смртта. Доколку продолжи трендот на недоволното отворање нови работни места и се остане на минималниот економски раст до 2025 или најдоцна до 2030 година можеме да се најдеме во ситуација ...
| | веќе видена | слични

Продолжува кризата во 2014, уште пет милиони луѓе ќе останат без работа. Од почетокот на појавата на економската криза, па се до денес, без работа останале 28 милиони луѓе! Меѓународната организација на трудот направила споредба на бројkите од крајот на 2007 година до денес. Според анализите на МОТ, последиците од светската криза ќе се чувствуваат и понатаму. МОТ кој делува во склоп со Соединетите народи, предвидува раст на невработеноста во оваа година и смета дека ширум светот ќе бидат укинати уште 5,1 милиони работни места. Негативниот тренд продолжува и во 2014 година. Дојче Веле кој го пренесува извештајот од МОТ, нагласува дека песимистичките бројки се резервирани и за 2014 година. „Се отвараат се помалку работни места и се продолжува времетраењето на невработеноста“, рече шефот на МОТ. Освен губитокот на работните места, поразно звучи и резултатот од анализата која покажува дека околу 39 милиони невработени престанале со нивната потрага по работа, бидејќи изгубиле надеж дека некогаш ќе ја најдат.
| | веќе видена | слични

Колатерална штета од кризата е невработеноста кај младата популација која стана изгубена генерација со долгорочни последици не само за самите нив, но и за економијата Светската невработеност годинава ќе достигне рекордно ниво, бидејќи според прогнозата на Меѓународната организација за труд (МОТ) резимирана во нејзиниот годишен извештај за вработување стои дека ќе има нови 5,1 милиони невработени. Според нив, ако лани на петта година од кризата во светски рамки имало 197 милиони невработени лица, тогаш до крајот на годинава бројката ќе достигне 202 милиони лица без работа, а до крајот на 2014 дури 205 милиони лица ќе бараат работа. Во извештајот исто така се вели дека во 2012 година без работа биле околу 6% од работоспособното население, а невработеноста се очекува да трае до 2017 година и тогаш би достигнала околу 210 милиони лица. Според нив, годинава глобалниот пазар на труд нема да закрепне, генерално се очекува да има континуирано влошување. -Умерениот раст на економијата се очекува на крајот од 2013 и ...
| | веќе видена | слични

Рекордна невработеност во светот,бројката на луѓе без работа од ден на ден се зголемува. 4 милиони невработени во 2012,и уште 5 милиони нови во 2013, прогнозира Светската организација на трудот. Во моментов , бројот на невработени изнесува 197 милиони лица. Според Светската организација, отпуштањата ќе продолжарт и во 2014, кога нови 3 милиони лица ќе останат без работа ,а се предвидува и дека до 2017 оваа бројка ќе изнесува 210 милиони. Најмногу невработени има помеѓу младите од 16 до 24 години,дури една третина од вкупниот број. Од организацијата како виновници за оваа ситуација ги посочија неускладеноста меѓу монетарната и фискалната политика и бавното решавање на овој проблем. Во регионот бројките уште попесимистички. Хрватска со најголема невработеност во последните 10 години,370.000 луѓе без работа. Хрватскиот Државен завод за статистика објави дека дури 21,1 % од луѓето се невработени,за 2% повеќе од лани во истиот период,а бројката од 21% е надмината првпат од 2003. Од Дирекцијата за економски ...
| | веќе видена | слични

Од почетокот на светската криза до денес без работа останеле 28 милиони лица. Овој податок го обајви Меѓународната организација на трудот- ИЛО споредувајќи ги бројките од крајот на 2007 година до денес. Според анализите на ИЛО се нагласува дека последиците од светската криза ќе се чувствуваат и натаму и се очекува продолжување на негативниот тренд. Според проценките, во 2013 година ширум светот ќе бидат укинати уште 5,1 милион работни места. - Се отвораат се помалку нови работни места и се продолжува траењето на невработените. Загрижува состојбата со младите на возраст од 15 до 24 години, бидејќи речиси 75 милиони од нив не заработуваат за живот, а 25 милиони млади луѓе се невработени половина година, но и подолго- се наведува во анализата. ИЛО со критика до банките од кои се бара да кредитираат повеќе инвестиции во производството. -Невработеноста на младите е сериозен проблем, бидејќи им се оневозможува да стекнат работно искуство. Без пракса им се намалуваат шансите за да најдат работа- се вели во ...
| | веќе видена | слични

Бројката на невработени низ светот се зголеми за четири милиони лица, во 2012 година, на 197 милиони и се очекува дополнително да расте, предупредува Агенцијата на ОН за труд. Во извештајот на Меѓународната организација за труд (ИЛО) се вели дека најтешко погодени се младите: речиси 13 отсто на возраст по 24 години се невработени. Уште се додава дека глобалната стапка на невработеност е проектирано да расте за 5,1 милион оваа година и за дополнителни три милиони во 2014 година. Трендот го рефлектира намалувањето во економскиот раст, се наведува во документот. Ова е особено случај во развиените земји. Во извештајот „Глобални трендови за вработување 2013“, се вели дека шест отсто од работоспособната сила во светот беше без работа во 2012 година. Тој открива дека исто така расте и долгорочната невработеност, посочувајќи дека третина од невработените во Европа се без работа повеќе од една година. Многумина се откажуваат, а во документот се проценува дека 39 милиони луѓе се повлекле од пазарот на труд.
| | веќе видена | слични

Бројот на невработените во светот за прв пат во историјата, оваа година ќе надмине 200 милиони, проценува Меѓународната организација на трудот (МОТ), во нејзиниот годишен извештај. Оваа специјализиана организација на Обединетите нации (ОН), проценува дека во оваа година бројот на невработени ќе се зголеми за 5,1 милион, на вкупно 202 милиона, откако минатата година се зголеми за 4,2 милиони. Дури ни во следната година не се очекуваат подобри резултати, Мот проценува дека без работа ќе останат три милиони луѓе. Предупредувањето за растот на невработеноста во светот, МОТ го повторува веќе шест години по ред, од почетокот на глобалната финансиска криза, која најразвиените светски економии ги турна во рецесија. Доколку се остварат проценките на МОТ, тоа ќе биде рекордната невработеност. Меѓутоа, досега организацијата секоја година ги ревидира податоците на пониско ниво. Во периодот од 2008 до 2010 година, првичната проценка со текот на времето е намалена за 10 до 15 проценти. Од МОТ изјавија дека причината за ...
| | веќе видена | слични

Годинава нови 5 милиони невработени во светот Стапката на невработеност во светот ќе продолжи да расте и во наредните две години, соопшти Светската организација за труд при ОН. Генералниот директор на организацијата, Гај Рајдер изјави дека глобалната економска криза продолжува да го потресува пазарот, со што се намалува вкупната потрошувачка, додека стопанствениците и бизнисмените не сакаат да ризикуваат со нови вложувања. Тој рече дека во текот на 2012 година бројот на невработени во светот се зголемил за четири милиони и достигнал цифра од 197 милиони. Се претпоставува дека бројот на невработени во 2013 година ќе порасне за 5,1 милиони, додека во 2014 се очекуваат нови три милиони невработени.
| | веќе видена | слични

Останато

Партиите кои поднесоа кандидатури за предвремени избори за градоначалници на Охрид, Ново Село и Дебар, денеска во ДИК со жрепка ги добија редните броеви под ...
сите 155 | | | веќе видена

Павле Давков, син на професорката Гордана Силјановска Давкова, актуелен кандидат за претседател од ВМРО ДПМНЕ, бил избран во два мандати во Управниот одбор на ...
сите 155 | | | веќе видена

Боинг 737 Макс, е модел на авион кој во две несреќи однесе 300 животи, а произведен е при брзање на компанијата Боинг да се престигне конкуренцијата. Сега се ...
сите 47 | | | веќе видена

Француските власти го истражуваат случајот околу постарата жена, учесник на протестот на „Жолтите елеци“ која заработи повреди во налетот на полициските сили ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нови четири милиони невработени во 2012 година и пет милиони во 2013 година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: