Нејаснотии околу смртта на Мартин Нешковски

3 копии

Мотивот за убиството на Мартин Нешковски од страна на припадникот на „тигрите“, Игор Спасов се' уште е мистерија, а институциите веќе започнаа да ја префрлаат топката за тоа кој направил пропусти во истрагата „Според првичните сознанија кои ги имаме, претходела вербална расправија. Осомничениот во полиција одлучи да се брани со молчење, не знам дали истиот се брани со молчење и пред истражниот судија, сепак судот е тој кој одлучува околу вината на осомничениот и судот е тој кој ги утврдува мотивите за делото“, рече Иво Котевски . Котевски денеска рече дека истражниот судија бил повикан на лице место но според него, ниту истражен судија ниту заменик јавен обвинител не дошле за време на вршењето на увидот а исто така, информиран бил уште вечерта и Институтот за судска медицина, доколку процени да испратат нивни вешти лица на лице место. „Сите институции кои беа повикани, ниту една не се одзва на поканата туку напротив, увидот и го препуштија на полицијата“, рече тој. Самата министерка за внатрешни работи, ...
| | веќе видена | слични

Нема казна за полицајците кои, според очевидците, му помогнале на специјалецот Игор Спасов да избега од местото каде до смрт го претепа Мартин Нешкоски. Портпаролот Иво Котевски тврди дека полицајците не знаеле оти нивниот колега од специјалната единица ,,тигар,, го уби момчето од Козле. За МВР случајот е расчистен откако Спасов, по два дена бегство, сам се пријавил во полиција. Раководството на полицијата се амнестира од било каква одговорност-лична,морална или политичка. Денеска Котевски тврди дека за убиството на Мартин се информирале во понеделникот, истиот ден кога портпаролот на МВР тврдеше дека немаат информации за ваков случај. МВР не го истражува ниту мотивот за убиството. Спасов требало да каже за тоа-вели Котевски. А Тигарот се брани со молчење. Остана непознато и што, таа кобна ноќ, регистрираа камерите поставени на градскиот плоштад-непосредно до клупата каде е убиен Мартин.
| | веќе видена | слични
3 копии

Полицајците, кои биле на плоштадот Македонија, кога припадникот на тигрите Игор Спасов, до смрт го претепал 22-годишниот Мартин, не го виделе чинот на тепањето, тврдат од МВР. Ставот на полицијата во целост се разликува од она што го тврдат сведоците на убиството, дека додека Спасов го удирал момчето, сведоци на настанот биле повеќе припадници на полицијата, дел облечени во цивилна облека, а дел униформирани. Тие, според сведоците, му помагале на Спасов да го реанимира Мартин, откако виделе дека не дава знаци на живот. Зошто полицајците му дозволиле на осомничениот припадник на тигрите, веднаш да си замине од местото на убиството, останува енигма и пропуст во истрагата. „Го дигнаа на клупа, дојдоа и негови колеги, уште двајца. Го седнаа на клупа, со шамари го освестуваа, не реагираше веќе, му го проверуваа пулсот дали диши и го фатија и го одвлечкаа накај тревата, мислејќи дека сите ние ќе го однесат детето во болница. - Сфатив бидејќи тогаш дојде и полиција, двајца дојдоа и обезбедување и ништо не ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Полицијата работи на целосно расветлување на случајот со убиството на 22-годишниот Мартин Нешковски од страна на полицискиот припадник Игор Спасов, изјави портпаролот на МВР Иво Котевски. Котевски притоа не спомна одговорност во МВР, ниту оставка на министерката Јанкуловска, ниту пак своја одговорност. Тој вината за доцењето со објавувањето на убиството ја лоцира во Судска медицина и кај истражниот судија. Единствениот кој ќе биде казнет е полицаецот Спасов. (Крај)
| | веќе видена | слични

Портпаролот на МВР, Иво Котевски негира дека имало соучесници во убиството на младиот Мартин Нешкоски. Според МВР полицајците што се нашле на местото на настанот, дошле подоцна и не го виделе Игор Спасов како го претепува до смрт момчето. Изјавите на очевидците се спротивни на ова тврдење. Според нив, двајца полицајци во цивилка и двајца униформирани полицајци заедно со сега осомничениот го освестувале Мартин Нешкоски. Нејасно е зошто тие утредента не пријавиле дека детето е претепано, иако обдукцијата потврди знаци на физичко насилство. Од МВР знаат за лицето што било сведок и што му помогнало на Игор Спасов да го пренесе претепаниот до смрт Мартин на клупата во близина. - Знаеме за кое лице се работи. После два дена од убиството даде изјава во полиција и призна дека присуствувал на местото на настанот. Човекот е вработен во државна компанија, но идентитетот му го чуваме во тајност, вели Котевски. Зошто тоа лице не го пријавило случајот веднаш, иако знаело дека постоел, не е познато. Нема одговорност и ...
| | веќе видена | слични

Истрагата за убиството на Мартин Нешковски заврши со приведување на свирепиот убиец- полициски специјалец, но МВР проверува каква била улогата и на останатите полициски службеници во целиот случај. Иво Котевски вели дека Внатрешната контрола учествува во расветлувањето на околностите на убиството и дека МВР е во постојан контакт со ОБСЕ и Народниот правобранител. Неколку сведоци веќе дале изјави, а меѓу нив имало и вработен во државна компанија кој се обидел да му помогне на убиеното момче по претепувањето. Од МВР очекуваат и други сведоци да пријават што се случувало, а нејасно е и зошто истражен судија не дошол на увид. - Што му било кажано од полицајците на истражниот судија па тој одлучил да не дојде на лице место? Дали му било кажано дека е насилство или дека не станува збор за насилство и тој одлучил да не доаѓа? „ Истражниот судија е известен во однос на информациите кои ги имале полициските службеници кои биле на лице место. А тоа се дека виделе момче кое е починато“, изјави Иво ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нејаснотии околу смртта на Мартин Нешковски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: