Волерс: Независно судство и медиуми

2 копии

Вашингтон е загрижен за судството, медиумите и невладиниот сектор во Македонија. Ова синоќа го изјави новиот амбасадор на САД во земјава Пол Волерс во настапот пред комитетот за надворешна политика на сенатот. Наследникот на Филип Рикер кажа дека по успешно спроведените избори на петти јуни приоритет за Македонија се обезбедување независно судство, слободни и независни медиуми и силно граѓанско општество. Новиот амбасадор на САД во земјава јасно предочи дека натамошниот напредок во евроатлантските интеграции зависи од решавањето на спорот за името при што побара силно лидерство од двете страни.
| | веќе видена | слични

Судството, медиумите и невладиниот сектор во Македонија се областите за чиј развој официјален Вашингтон е загрижен, рече кандидатот за амбасадор на САД во Скопје, Пол Волерс, во својот настап пред Комитетот за надворешна политика на Сенатот. Волерс посочи дека по успешно спроведените парламентарни избори на 5 јуни, приоритети за Македонија се обезбедување независно судство, слободни и независни медиуми и силно граѓанско општество.Во однос на прашањето со името, Волерс побара силно лидерство од двете страни со цел изнаоѓање на решение од што зависи натамошниот напредок во евроатланската интеграција на земјата. Одговарајки на прашањето на сенаторот Роберт Менендез дека името е и прашање на идентитетот, Пол Волерс одговори:“Да господине, вие сте во право, вие сте целосно во право кога велите дека ова е нешто повеќе од име, дека ова е прашање на идентитет. Ние работевме во минатото и ќе продолжиме да го правиме тоа со македонската власт, како и со другата страна преку амбасадата во Атина. Ја посочуваме на двете ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Промоција на американските интереси, но и поддршка за македонските власти за економскиот растеж и искоренување на корупцијата во земјата. Тоа се насоките што ги претстави Пол Волерс, кандидатот за нов американски амбасадор во Македонија, на вчерашниот распит по повод неговата номинација за таа функција во Конгресната комисија за надворешни работи. Тој рече дека доколку биде потврден на функцијата ќе повика на разумност од двете страни за прифаќање взаемно прифатливо решение за името – проблем, кој е пречка на патот за Македонија да влезе во ЕУ и НАТО. Волерс истакна дека Македонија се докажа на регионален и на глобален план бидејќи активно учествува во меѓународниот мир, а нејзините војници беа дел од коалициски сили во Авганистан и во Ирак. - Македонија беше една од најголемите придонесувачи по глава на жител во меѓународната мисија на ИСАФ во Авганистан. Учеството во глобалната и регионална стабилност ги одразува заедничките вредности и силното партнерство со Македонија, рече Волерс. На прашањето на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Тој рече дека доколку биде потврден на функцијата ќе повика на разумност од двете страни за прифаќање взаемно прифатливо решение за името – проблем, кој е пречка на патот за Македонија да влезе во ЕУ и НАТО. Волерс истакна дека Македонија се докажа на регионален и на глобален план бидејќи активно учествува во меѓународниот мир, а нејзините војници беа дел од коалициски сили во Авганистан и во Ирак. - Македонија беше една од најголемите придонесувачи по глава на жител во меѓународната мисија на ИСАФ во Авганистан. Учеството во глобалната и регионална стабилност ги одразува заедничките вредности и силното партнерство со Македонија, рече Волерс. На прашањето на демократскиот сенатор од Њу Џерси Роберт Менендез да го оцени поставувањето на споменикот на Александар Македонски на плоштадот во Скопје, Волерс истакна дека тоа е прашање што го надминува името и се работи за идентитетот. - САД досега работеа, а ако бидам потврден на функцијата и јас ќе продолжам да работам со македонските и властите во Атина, преку ...
| | веќе видена | слични

Во конгресната комисија за надворешни работи со која претседаваше демократската сенаторка од Њу Хемшир Џин Шахин се одржа распит за номинацијата на новиот американски амбасадор во Македонија Пол Волерс. Тој рече дека доколку биде потврден на функцијата ќе работи во насока на промоцијата на американските интереси, но и поддршка за македонските власти за економскиот растеж и искоренување на корупцијата во земјата, јавува Гласот на Америка на македонски јазик. Волерс повика на разумност од двете страни за прифаќање на взаемно прифатливо решение за името – проблем, кој како што рече, е пречка на патот за Македонија да влезе во ЕУ и НАТО. Македонија се докажа на регионален и на глобален план дека активно учествува во меѓународниот мир, чии војници беа дел од коалициони сили во Авганистан и во Ирак, рече Волерс: - Македонија беше една од најголемите придонесувачи по глава на жител во меѓународната мисија на ИСАФ во Авганистан. Учеството во глобалната и регионална стабилност ги одразува заеднички вредности и ...
| | веќе видена | слични

Наследникот на Филип Рикер, Пол Волерс, на вчерашното обраќање во Конгресната комисија за надворешни работи изјави дека како нов амбасадор на САД ќе се залага за промоција на американските интереси, но и поддршка за македонските власти за економскиот растеж и за отстранување на пречката за влаз во НАТО, односно за решавање на проблемот со името. Тој рече дека доколку биде потврден на функцијата ќе повика на разумност од двете страни за прифаќање взаемно прифатливо решение за името – проблем, кој е пречка на патот за Македонија да влезе во ЕУ и НАТО. Волерс истакна дека Македонија се докажа на регионален и на глобален план бидејќи активно учествува во меѓународниот мир, а нејзините војници беа дел од коалициски сили во Авганистан и во Ирак. - Македонија беше една од најголемите придонесувачи по глава на жител во меѓународната мисија на ИСАФ во Авганистан. Учеството во глобалната и регионална стабилност ги одразува заедничките вредности и силното партнерство со Македонија, рече Волерс. На прашањето на ...
| | веќе видена | слични

„Има уште многу што треба да се направи во Македонија“, порача идниот амбасадор на САД во земјава, Пол Волерс, на сослушувањето во американскиот Сенат. Според него, владеењето на правото и независноста на институциите заедно со прашањето за името се главните проблеми на Македонија, а неговите приоритети ќе бидат забрзување на земјата кон евроатлантските структури, зајакнување на демократските институции и борбата против корупцијата. „Ова е периодот за граѓаните на Македонија и нивните лидери да се фокусираат кон поголем просперитет, сигурност, стабилност и евроатлантска интеграција. Демократските структури се оформени, но целосното владеење на правото и независноста на институциите остануваат проблем. Независност на судството, слободни и независни медиуми и силен невладин сектор се клучни за сите демократии, а ние за овие сегменти во Македонија сме загрижени“ - изјави кандидатот за амбасадор во Македонија, Пол Волерс. Волерс, како и неговите претходници, мораше да одговара на прашањата на дел од сенаторите, ...
| | веќе видена | слични

Натамошниот напредок во евроатланската интеграција на Македонија зависи од решавањето на спорот со името, изјави кандидатот за наследник на Филип Рикер во земјава, Пол Волерс, и побара силно лидерство од двете страни, и од Атина и од Скопје, за да се изнајде решение. - Ова е нешто повеќе од име. Ова е прашање на идентитет. Ние работевме во минатото и ќе продолжиме да го правиме тоа со македонските власти, како и со другата страна преку амбасадата во Атина. Ја посочуваме на двете страни потребата од придвижување напред по однос на ова прашање со големо чувство на компромис, со меѓусебна почит за историјата и традицијата, со чувство за волја да се направи болниот компромис, кој е неопходен за да се надмине ова деликатно прашање, прашање што е многу емотивно за двете страни, и за Македонија и за Грција, рече Волерс во својот настап пред Комитетот за надворешна политика на Сенатот. Давајќи отчет пред американскиот Сенат зошто тој треба да биде новиот амбасадор во земјава, Волерс најави забрзан влез на ...
| | веќе видена | слични

Кандидатот за амбасадор на САД во Македонија Пол Волерс од Вашингтон најавува забрзано влегување на земјава во НАТО и Европската Унија. Волерс на јавното сослушување пред Сенатот даде отчет зошто треба да биде новиот амбасадор во Скопје. Вели, во Македонија доаѓа во клучен период, 20 години независност на државата и 10 години од американскиот проект наречен Охридски договор. Ова е периодот за граѓаните на Македонија и нивните лидери да се фокусираат кон поголем просперитет, сигурност, стабилност и евроатлантска интеграција, изјави пред американскиот Сенат кандидатот за амбасадор во Македонија Пол Волерс. Во однос на прашањето со името, Волерс побара силно лидерство од двете страни со цел изнаоѓање на решение од што зависи натамошниот напредок во евроатланската интеграција на земјата.
| | веќе видена | слични

Останато

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Волерс: Независно судство и медиуми

Од:
До кого (е-маил):
Порака: