Хејг: Гадафи смее да остане во Либија

2 копии

Велика Британија е подготвена да се согласи на политички договор во Либија со кој Моамер ел-Гадафи смее да остане во земјата кога ќе се откаже од власта, изјави британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг. Според Хејг, најважно е да се истрае во заложбите Гадафи да замине од власт. Инаку, на прес-конференцијата во понеделникот во Лондон, заедно со францускиот министер за надворешни работи Ален Жипе кој беше многу послободен за персоналната иднина на Гадафи, Хејг рече дека за неговата иднина мора да одлучи либискиот народ, пишува Guardian. „Што ќе се случи со Гадафи во крајна линија е прашање за Либијците. Либискиот народ мора да одлучи за својата иднина. Што и да се случи, Гадафи мора да си замине од власта“, рече Хејг. Шефот на британската дипломатија смета дека Гадафи по заминувањето од власта не смее да претставува закана за Либијците. „Никогаш повеќе не смееме да одиме во ситуација да биде закана за животите на цивилите ниту за дестабилизација на Либија“, го цитира Guardian министерот Хејг. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг предупреди денеска на хаосот што се заканува по т.н. „арапска пролет“ и на кризата во која се наоѓа започнатиот процес за соборување на автократските режими, како и на барањата за вистинска демократизација и борба против корупцијата во земјите на Северна Африка и Блискиот Исток, јави дописникот на МИА од Лондон. Според шефот на Форин Офисот постои опасност од избувнување на меѓуверски судири, длабока економска криза и контрареволуција. - Досегашниот тек на „арапската пролет“ на промените што се најавија откриваат дека луѓето што дојдоа на власт можеби се слаби за да се справат со сите овие проблеми, забележува Хејг. Египет во месеците по собрувањето на претседателот Хосни Мубарак веќе е во длабока криза, што се гледа не само во застојот околу спроведувањето на потемелните реформи, туку и во поделбата што постои во оваа најголема арапска држава меѓу старата политичка и бизнис елита и младите „револуционери“. Лондонскиот весник „Тајмс“ забележува дека ...
| | веќе видена | слични

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг предупреди денеска на хаосот што се заканува по т.н. „арапска пролет“. Според шефот на Форин Офисот постои опасност од избувнување на меѓуверски судири, длабока економска криза и контрареволуција. - Досегашниот тек на „арапската пролет“ на промените што се најавија откриваат дека луѓето што дојдоа на власт можеби се слаби за да се справат со сите овие проблеми, забележува Хејг. Египет во месеците по собрувањето на претседателот Хосни Мубарак веќе е во длабока криза, што се гледа не само во застојот околу спроведувањето на потемелните реформи, туку и во поделбата што постои во оваа најголема арапска држава меѓу старата политичка и бизнис елита и младите „револуционери“. Лондонскиот весник „Тајмс“ забележува дека Западот направи целосно погрешна проценка, очекувајќи дека автократите во арапскиот свет ќе бидат сменети преку ноќ, онака како што тоа се случи во комунистичка Источна Европа пред повеќе од 20 години, по уривањето на Берлинскиот ѕид. Изјавата на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Велика Британија во средата го засили притисокот врз Триполи со признавањето на бунтовничкиот Преоден национален совет (TNC) за единствена легитимна Влада на Либија. Како што пренесуваат британските медиуми, Британија го повика советот да ја превземе амбасадата на Либија во Лондон, откако од неа беа протерани дипломатите лојални на водачот, полковникот Моамер ел-Гадафи. „Обединетото кралство го признава Преодниот национален совет и ќе го смета за единствена власт во Либија“, изјави на прес-конференција британскиот Министер за надворешни работи, Вилијам Хејг. Тој нагласи дека Лондон кон Советот ќе се однесува „исто како и кон секоја друга Влада во светот“. Шефот на британската дипломатија, исто така, го повика Советот да „именува нов дипломатски претставник за да ја превземе амбасадата во Лондон“. Заменикот Министер за надворешни работи на Либија, Халед Каим, го оцени британското признавање на бунтовничките власти како „неодговорно“ и „незаконско“. „Ние сметаме дека тоа е неодговорно, незаконски и го крши ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Велика Британија одлучи да ги протера сите останати дипломати во амбасадата на Либија во Лондон и на тој начин целосно да ги прекине врските со режимот на Моамер Гадафи и со владата во Триполи. Во соопштението на Форин офисот се вели дека одлуката е донесена по состанокот на британскиот Совет за безбедност и е во согласност со решенијата на конференцијата за Либија, одржана на 15 јули во Истанбул. Министерот за надворешни работи, Вилијам Хејг, на прес-конференција објасни дека „режимот на Гадафи веќе нема никаков легитимитет да ја претставува Либија.
| | веќе видена | слични

Лидерот на либиските бунтовници во средата изјави дека Преодниот национален совет му понудил на либискиот водач Моамер ел-Гадафи да остане во земјата под услов да се повлече од власта, но и дека таа понуда веќе не важи. Претставникот на бунтовничките сили, Мустафа Абдекал Џалили денеска на новинарите во средиштето на востаничките дејствија Бенгази, им изјави дека на ваквата понуда и’ истекло времето. Тој објасни дека понудата пред еден месец била даден со посредување на претставникот на Обединетите нации, Абдел Елах ал-Хати, и дека важела две седмици. Хатиб оваа седмица беше во посета и на Бенгази и на Триполи, обидувајќи се да најде политичко решение за судирот кој продолжува и покрај четиримесечните воздушни напади на силите на НАТО врз армијата лојална на полковникот Моамер ел-Гадафи кој е на власт повеќе од четири децении. Ставот дека Велика Британија е подготвена да се согласи на политички договор во Либија со кој -Гадафи смее да остане во земјата кога ќе се откаже од власта, во вторникот го најави ...
| | веќе видена | слични

Решението за протерување на сите либиски дипломати од Велика Британија доаѓа само 24 часа по пресвртот во односот на официјален Лондон кон судбината на Гадафи, што беше извршен под притисок на Франција, кој сега прифаќа либискиот лидер и да остане во земјата, само ако се откаже од власта. Министерот за надворешни работи Вилијам Хејг на денешната прес-конференција уште еднаш ја бранеше одлуката за воена интервенција во Либија. „Повеќе нив не ги признаваме за претставници на либиската Влада и го повикуваме Преодниот национален совет да назначи нов дипломатски пратеник за да ја преземе либиската амбасада во Лондон“, изјави Вилијам Хејг, Министер за надворешни работи на Велика Британија.
| | веќе видена | слични

Според Хејг, Велика Британија повеќе би сакала Гадафи да си замине од земјата, по 41 година поминати на власт, но како што рече шефот на Форин Офисот „тоа е работа за која треба да одлучат Либијците“. Ова е првпат британскиот министер да прифати останување на Гадафи во Либија, откако досега инсистираше тој да се повлече од власта и протеран од земјата. Промената на британската позиција Хајг ја соопшти по средбата и разговорите што ги имаше со францускиот министер за надворешни работи Ален Жипе. Франција уште претходно ја најави оваа можност, откако францускиот министер за одбрана рече дека бомбардирањето на цели во Либија ќе трае се додека двете страни не почнат да преговараат и не се договорат. Британските медиуми потоа тврдеа дека Париз преговара со властите во Триполи, иако не директно со Гадафи, по што Лондон и Вашингтон реагираа со соопштенија дека војната ќе трае додека сегашниот либиски лидер не си замине од власта и од земјата. Омекнувањето на британската позиција се смета дека е резултат на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерката за туризам, Елена Кундура, иако важи за една од најубавите средновечни жени во Грција синоќа пред полноќ беше известена дека е исклучена како член ...
сите 594 | | | веќе видена

Граѓаните да бидат спокојни и да ја одбијат омразата на ВМРО-ДПМНЕ, порача владејачкиот СДСМ, од каде тврдат дека Законот за јазиците е во согласност со ...
сите 308 | | | веќе видена

На синоќешното гласање доверба во грчкиот Парламент, Алексис Ципрас со 151 гласа „за“, доби поддршка за неговата влада. Од пратениците, 148 гласаа „против“, а ...
сите 88 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 211 | | | веќе видена

Откако неговата сопруга Јелена Карлеуша се најде во центарот на скандолозната афера која го тресе Балканот со босанскиот фудбалер Огњен Врањеш, Душко Тошиќ да ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хејг: Гадафи смее да остане во Либија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: