Средношколски пленум до Груевски: Нашата идеја е да ги стопираме Вашите ѓубре реформи!

Го пренесуваме во целост обраќањето на Средношколскиот пленум до премиерот Никола Груевски по неговиот вчерашен говор во МНТ по повод Денот на независноста. „Ние од Средношколскиот пленум сме веќе заситени од неаргументираната, неиздржаната канонада на лажни обвинувања од Ваша страна и од страна на Вашите министри. Згрозени сме од фактот дека си дозволивте јавно да нѐ обоите партиски, и нас како млади луѓе нѐ наречете „катастрофа за општеството“, со што ја урнавте секоја шанса за дијалог со Вашиот министер. Почитуван премиере, крајно понижувачкиот однос кон нас и непоткрепените факти, небулозните лаги и компарации кои ги изнесовте во врска со нашето образование, докажува дека никој друг освен Вие не се обидува да стекне политички поени врз нашиот грб. Да, битката меѓу Вас и нашиот пленум е политичка, но НИКАКО не е партиска. Знаете, разликата помеѓу политичко и партиско делување и спротивставување е огромна, и за нас е загрижувачки тоа што Вие, како премиер, како личност на врвот на нашата држава и истакнат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Згрозени сме премиере од понижувачкиот однос и лагите кои ги изнесовте во врска со нашето образование, извор Телма Средношколскиот пленум исклучително остро му одговори на премиерот Груевски кој вчера во неговото обраќање пленумите и нивните протести ги нарече катастрофа за општеството, обвинувајќи ги за партиска обоеност. -Според наставниците или оној мал дел од нив кои се осмелуваат јавно да проговорат, токму изјавата на Груевски е политичка и е пред се одговор на ветувањето на опозицијата дека ќе го укине екстерното. Образложението дека овој тест се воведува заради притисоците на родителите со длабок паричник врз наставниците не држи, вели Благоја. Регираше и младинскиот образовен форум. Според нив, генерализирањето на луѓето и нивното етикетирање е непримерно и многу говори за ставот на надлежните, Премиерот Груевски вчера зборуваше за позитивните ефекти од екстерното тестирање, дел од говорот им посвети и на родителите кои застанаа зад учениците кои проестираа. Груевски за споредба ги зема европските ...
| | веќе видена | слични

Обраќање на Средношколскиот Пленум до македонскиот премиер, по денешните етикети за пленумците. „Ние од Средношколскиот Пленум сме веќе заситени од неаргументираната, неиздржаната канонада на лажни обвинувања од Ваша страна и од страна на Вашите министри. Згрозени сме од фактот дека си дозволивте јавно да нѐ обоите партиски, и нас како млади луѓе нѐ наречете „катастрофа за општеството“, со што ја урнавте секоја шанса за дијалог со Вашиот министер. Почитуван премиере, крајно понижувачкиот однос кон нас и непоткрепените факти, небулозните лаги и компарации кои ги изнесовте во врска со нашето образование, докажува дека никој друг освен Вие не се обидува да стекне политички поени врз нашиот грб. Да, битката меѓу Вас и нашиот пленум е политичка, но НИКАКО не е партиска. Знаете, разликата помеѓу политичко и партиско делување и спротивставување е огромна, и за нас е загрижувачки тоа што Вие, како премиер, како личност на врвот на нашата држава и истакнат политичар, овој факт не го знаете. Дали можеби ова говори ...
| | веќе видена | слични

Веќе сме заситени од неаргументираната, неиздржаната канонада на лажни обвинувања од Ваша страна и од страна на Вашите министри. Вака Средношколскиот Пленум го почнува своето обраќање до премиерот, Никола Груевски , кој вчера на своето обраќање по повод прославата на Денот на независноста на РМ зборуваше и за екстерното тестирање, притоа раскажувајќи приказна за негов пријател кој го завршил средното образование во Франција, каде „децата ги растурале од тестирање“.-Згрозени сме од фактот дека си дозволивте јавно да нѐ обоите партиски, и нас како млади луѓе нѐ наречете „катастрофа за општеството“, со што ја урнавте секоја шанса за дијалог со Вашиот министер. Почитуван премиере, крајно понижувачкиот однос кон нас и непоткрепените факти, небулозните лаги и компарации кои ги изнесовте во врска со нашето образование, докажува дека никој друг освен Вие не се обидува да стекне политички поени врз нашиот грб. Да, битката меѓу Вас и нашиот пленум е политичка, но НИКАКО не е партиска. Знаете, разликата помеѓу ...
| | веќе видена | слични

Откако премиерот Никола Груевски вчера на своето обраќање по повод прославата на Денот на независноста на РМ зборуваше и за екстерното тестирање, притоа раскажувајќи приказна за негов пријател кој го завршил средното образование во Франција, каде „децата ги растурале од тестирање“, Средношколскиот пленум синоќа на својата официјална фан-страница на „Фејсбук“ објави обраќање до премиерот поради овие негови изјави и обвинувања. Обраќањето интегрално: „Ние од Средношколскиот Пленум сме веќе заситени од неаргументираната, неиздржаната канонада на лажни обвинувања од Ваша страна и од страна на Вашите министри. Згрозени сме од фактот дека си дозволивте јавно да нѐ обоите партиски, и нас како млади луѓе нѐ наречете „катастрофа за општеството“, со што ја урнавте секоја шанса за дијалог со Вашиот министер. Почитуван премиере, крајно понижувачкиот однос кон нас и непоткрепените факти, небулозните лаги и компарации кои ги изнесовте во врска со нашето образование, докажува дека никој друг освен Вие не се обидува да ...
| | веќе видена | слични

Останато

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов изјави дека за вчерашниот случај со евакуираните жители од ТЦ „Скопјанка", за жал градот нема многу законски надлежности ...
сите 145 | | | веќе видена

Дигитални мерачи на брзина ќе бидат поставени во близината на пет средни училишта во Скопје. Овие инструменти постојано ќе ја детектираат брзината со која ...
сите 138 | | | веќе видена

Во Собранието на Република Македобија утрово беше отворена дводневна регионална конференција за дијалог на високо ниво за политичкото учество на младите и ...
сите 21 | | | веќе видена

Своите очекувања во пресрет на следниот дуел во ЛШ ги сподели тренерот на македонскиот шампион Роберто Гарсија и левото руско крило Тимур Дибиров. Тренерот на ...
сите 136 | | | веќе видена

Охрид, 20. септември 2018 (ИНПРЕС) – На Граничниот премин на аеродромот „Свети Апостол Павле“ во Охрид, вчера, после 17:00 часот, за излез од Република ...
сите 90 | | | веќе видена

Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска изјави дека поддржува наоѓање решение со кое ќе се овозможи пензионерите без дополнителни приходи да немаат ...
сите 75 | | | веќе видена

Градоначалникот Јован Стојаноски и секретарот Игор Бежоски, денес имаа работна средба со Џеват Кицара, Директор на Институтот за стандардизација и ...
сите 21 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Средношколски пленум до Груевски: Нашата идеја е да ги стопираме Вашите ѓубре реформи!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: