Антивладини протести во Албанија


Албанската опозиција блокира четири главни делници протестирајќи против Владата, обвинувајќи ја за поврзаност со организираниот криминал, зголемувањето на даноците и за сиромаштијата. Главната опозициска Демократска партија денеска ја бојкотираше собраниската седница со цел да покрене „граѓанска непослушност“, блокирајќи патишта и повикувајќи ги граѓаните да не плаќаат даноци. На четири главни автопатишта ширум земјата се собраа стотина приврзаници на опозицијата барајќи оставка од премиерот Еди Рама. Полицијата соопшти дека протестите се нелегални, бидејќи претходно не биле најавени. Демократската партија на минатогодишните избори освои само 43 од вкупно 140 места во Парламентот. Албанија е членка на НАТО од 2009 година, а во 2014 година доби кандидатски статус и се надева оти годинава ќе ги почне преговорите за членство во Европска унија.
| | веќе видена | слични
5 копии

Жестока расправа во албанското Собрание по апсењето на лицата кои протестираа против воведувањето патарина на автопатот Албанија-Косово. Пратеници од опозициската Демократска партија со брашно го испрскаа премиерот Еди Рама, кој смирено седеше. Како што пренесуваат албанските медиуми, пратениците го гаѓале Рама и со шишиња, јајца и вода, барајки притоа тој да ја напушти собраниската сала. Седницата беше прекината, од страна на претседателот на Собранието, Грамос Ручи, кој по инцидентот исклучи неколку пратеници на Демократрската партија . Причина за инцидентот, според пратениците на опозицијата биле навредите што во својот говор ги изнел премиерот Рама на адреса на опозицијата. По прекинувањето на седницата, опозиционата Демократска партија и Движењето за Социјалистичка Интеграција одржаа седница во седиштето на ДП. Претставници на Социјалистите кои се на власт информираа дека незвозата кај опозицијата е поради тоа што премиерот Еди Рама во Тирана на 17 април ќе го добие предлог изваштајот за членоството ...
| | веќе видена | слични

Денешната пленарна седница во Собранието на Албанија беше проследена со тензии и судири меѓу власта на опозицијата. Денешната пленарна седница во Собранието на Албанија беше проследена со тензии и судири меѓу власта на опозицијата. Во моментот кога премиерот Еди Рама пристигна во собраниската сала, пратениците од опозицијата имаа транспаренти во свои раце, велејќи: „Ослободи ги граѓаните на Кукс! Уапси ги криминалците“. Тензијата го достигна врвот кога пратеникот Фламур Нока фрли со брашно и јајца кон премиерот Рама. Во инцидентот вклучен е и министерот за надворешни работи, Дитмир Бушати, кој фрли со брашно кон пратениците на опозицијата, откако тие почнаа да фрлаат со пластични шишиња. За поранешниот премиер, Сали Бериша, пратениците на ДП го следеа револтот на уапсените граѓани на Кукс во собранието. По насилните протести на 31 – ви март, кога стотици граѓани револтирани од одлуката на владата за плаќање патарина на „Патот на Нацијата“ ги уништија наплатните пунктови, албанскиот суд изрече ...
| | веќе видена | слични

Албанскиот премиер Еди Рама синоќа во Тирана имал ненајавена кратка средба со претседателот на Косово, Хашим Тачи. Албанските медиуми јавија дека средбата траела 6о-тина минути и дека по неа немало соопштрение, ниту информации за што е разговарано. Медиумите оценуваат дека Рама и Тачи разговарале околу состојбата во Албанија и Косово по воведувањето на патарината на автопатот кој ги поврзува Албанија и Косово и реакциите кои се присутни како кај бизнис секторот, така и кај населението поради високата тарифа на патарината. Исто така се претпоставуваа дека можно тема на разгововорите да била и депортацијата на шестмината турски државјани од страна на Косово, бидејќи како што се наведува, Рама и Тачи се добри пријатели на турскиот претседател Ердоган.
| | веќе видена | слични

Опозициските претеници ја блокираа работата на албанскиот парламент, а премиерот Еди Рама и неговите министри ги гаѓаа со јајца, брашно и други „реквизити“. Пратениците на опозициската Демократска партија бараа ослободување на привторените кои во последните денови на март протестираа против зголемување на таксите за возилата на автопатот кон море. Расправата била прекината неколку пати, а некои пратенцици на Демократската партија исклучени се од расправа. Тензиите, како што се наведува, почнале после говорот на опозицијата и претседателот на Демократската партија на Албанија, Љуљзим Баша. На протестот во параламентот се придружиле и пратенциите на Социјалистичкото движење за интергација.
| | веќе видена | слични
9 копии

Пратеници денеска на седница го гаѓаа албанскиот премиер Еди Рама со брашно и јајца поради апсењата на лицата кои протестираа против воведувањето патарини на автопатот меѓу Косово и Албанија. Седницата неколку пати беше прекината. По инцидентот мораше да реагира и обезбедувањето, кое отстрани од салата неколку пратеници од редовите на опозицијата, јавија албанските медиуми. Во инцидентот вклучен е и министерот за надворешни работи, Дитмир Бушати, кој фрли со брашно кон пратениците на опозицијата, откако тие почнаа да фрлаат со пластични шишиња. По насилните протести на 31 – ви март, кога стотици граѓани револтирани од одлуката на владата за плаќање патарина на „Патот на Нацијата“ ги уништија наплатните пунктови, албанскиот суд изрече мерка притвор поради наводи за уништување на јавна сопственост и противење на органите на редот. 11 од 23 –те приведени добија притвор, додека за другите судот изрече домашен притвор.
| | веќе видена | слични

Албанскиот премиер Еди Рама доби брашно во лицето од опозициските пратеници на денешната седница на парламентот. Потегот, според албанските медиуми, доаѓа во протест поради апсењето на 11 лица за насилните протести против воведувањето патарини на автопатот помеѓу Косово и Албанија. Најголемата опозициска Демократска партија на Албанија бара нивно итно ослободување. Пред инцидентот, опозицискиот лидер Љуљзим Баша ја окупирал говорницата и посочил дека нема да дозволи седницата да продолжи доколку премиерот Рама не го напушти парламентот поради тоа што тој ги „навредил сите Албанци“, пренесува јавниот сервис на Албанија. Фрленото брашно, покрај премиерот, се истурило и врз лицата на претседателот на парламентот и министерот за надворешни работи. Седницата потоа била прекината, со најава од претседателот на парламентот дека ќе продолжи откако собраниското обезбедување ќе ги отстрани опозициските пратеници кои го фрлиле брашното кон премиерот. Според дел од медиумите кон претставниците на владата биле фрлани и ...
| | веќе видена | слични

Кон него беа фрлени брашно и јајца, поради што седницата на неколку наврати беше прекината. По инцидентот беше принудено да реагира и обезбедувањето, кое отстрани од салата неколку пратеници од редовите на опозицијата, јавија албанските медиуми.
| | веќе видена | слични
2 копии

Тензинчна атмосфера денеска во собранието на Албанија поради апсењата на лицата кои протестираа против патарините на автопатот меѓу Косово и Албанија. Албанската опозиција на чело со Лулзим Баша упати остри критики внатре во Собранието, пратениците на Демократската партија на Албанија дури го погоди премиерот Еди Рама со брашно. Според јавувањата на медиумите од Албанија, кон Еди Рама биле фрлени тврди предмети како шишиња со вода и јајца, а поради оваа причина веќе неколку пати седницата во собраниетобилае прекината. Неколку пратеници од опозицијата заради овие инциденти биле исфрлени надвор од обезбедувањето.
| | веќе видена | слични

Поранешниот албански претседател Бујар Нишани оценува дека Албанија се наоѓа пред голем и масовен револт на народот. Нишани во интервју за тиранскиот весник „Панорама“ вели дека масовната експлозија на народот која ќе има несогледливи последици е резултат на неколку годишното незадоволство на народот. Тој додава дека револтот што народот го искажа за време на протестите поради високата патарина на автопатот што ги поврзува Албанија и Косово ќе продолжи и со нови протести. Незадоволството кај народот е големо поради лошото водење на државата од страна на владата на Еди Рама од која расте бројот на сирамашните граѓани.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се ...
сите 165 | | | веќе видена

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 225 | | | веќе видена

Откако го освои Вимблдон, најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, со семејството дојде на летување во Хрватска. Тој пред неколку дена стигна на Корчула, па ...
сите 245 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Антивладини протести во Албанија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: