МИМ: Медиумите не го поминаа тестот за известување во текот на кампањата

Медиумите во текот на изборната кампања известувале неизбалансирано и пристрасно, се вели во финалниот извештај од мониторингот на изборната кампања, спроведен од страна на „Македонскиот институт за медиуми“. Телевизиите Сител, Канал 5, МТВ1 и МТВ2 како и весниците „Коха“ и „Вечер“, отстапиле видливо повеќе простор владејачките партии, а А1 и весникот „Време“ за опозицијата, се вели во извештајот на МИМ. Иако во јавниот сервис МРТВ со години се забележува фаворизирање на владејачката структура, политичките партии на овие вонредни парламентарни избори се ориентирале кон комерцијалните медиуми, се додава во извештајот за изборите. „Не смееме како медиумски институции, организации и медиумски професионалци, да едноставно штуро поминеме низ сите овие заклучоци и согледувања и констатирани проблеми и состојби. Сето ова се прави со цел да се понудат одредени решенија и да се пристапи кон нивна оперализација, со цел оценката за начинот на кои што медиумите ќе известуваат за наредните избори да биде далеку ...
| | веќе видена | слични

И во овој извештај, „Нова Македонија“ е изделена како позитивен пример за ненавивачко, професионално и аналитичко известување за изборниот процес ИЗВЕШТАЈ НА МИМ, МЦМС И НА ИНСТИТУТОТ ЗА ДЕМОКРАТИЈА Весникот „Нова Македонија“ е најпозитивен пример за известување за изборната кампања, покривајќи ги предизборните активности, политичките случувања и активностите поврзани со нив на умерен начин. Таков начин на информирање меѓу електронските медиуми практикуваше телевизијата Телма. Позитивни поместувања во известувањето за изборите можат да се посочат и кај медиумите на албански јазик. Известувањето на другите медиуми за изборите беше поларизирано и навивачко, а кампањата се одвиваше во етничко–политички и партиски поделен медиумски амбиент. Ова е генералната оцена на Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС), Институтот за демократија и на Македонскиот институт за медиуми (МИМ) за известувањето од штотуку завршените парламентарни избори. - Кај голем дел од медиумите беа забележани прекршувања на ...
| | веќе видена | слични

Голем дел од медиумите во Македонија не го поминаа тестот за балансирано и непристрасно известување за време на предвремените парламентарни избори, кои се одржаа на 5. јуни, покажува финалниот извештај на медиумскиот мониторинг спроведен од Македонскиот институт за медиуми (МИМ). Институтот согледал дека голем дел од медиумите во изборната кампања известувале небалансирано и пристрасно, со употреба на негативен и позитивен тон при известувањето за одредена политичка партија.“Во повеќето медиуми се сретнуваа прилози и текстови во кои не се консултираше другата страна, ниту пак, беа обезбедени спротивставени гледишта, имаше прилози каде што самиот новинар беше извор, во текот на кампањата политичарите го спуштија нивото на пристојност и добар вкус во меѓусебната комуникација, но и нивото на комуникација со медиумите и граѓаните“, истакна Весна Никодиновска, програмски раководител во МИМ.Во текот на предизборната кампања Институтот забележал примери на злоупотреба на медиумот за пресметка со личности и со ...
| | веќе видена | слични

Според извештајот на МИМ поголем дел од медиумите не го поминале тестот за избалансирано известување за време на изборите. Кај телевизиите, Телма посочена како најумерена, а Алсат-М со релативно умерено известување. Од весниците, „Нова Македонија“ не ги прекршувала професионалните принципи, а „Коха“ најизбалансиран весник за партиите на Албанците. Поголем дел од медиумите во земјава не го поминаа тестот за избалансирано и непристрасно известување за време на предвремените парламентарни избори кои се одржаа на 5. јуни. Ова го покажува финалниот извештај од мониторингот на медиумуте кој го спроведе Македонскиот Институт за Медиуми. А1, Сител, Канал 5 Вечер, Време, Утрински и Дневник во изборната кампања известувале пристрасно и неизбалансирано. Одделни медиуми поради експлицитното зазамење страна во вестите и програмата наменета за изборната кампања отстапиле повеќе простор за едни политички партии во однос на други. Па според извештајот телевизиите Сител , Канал 5, МТВ1 , МТВ2 како и весниците „Коха“ и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот институт за медиуми по спроведениот монитортинг на медиумите за парламентарните избори 2011 донесе заклучок дека медиумите известувале неизбалансирано и пристрасно за кампањите на политичките партии. Исто така, одредени медиуми фаворизирале и отстапиле повеќе простор во програмата за една политичка партија. “Поголемиот број на монитонираните и влијателни медиуми – А1, Сител, МТВ 1, Канал 5, Вечер, Време, Утрински весник и Дневник во изборната кампања известуваа неизбалансирано и пристрасно. Неизблансираноста, одделни медиуми ја аргументираа со (не)достапност до извори на информации, како А1 телевизија и весниците Време и Утрински весник поради критичкото известување за владејачките партии. Меѓутоа, телевизијата А1 и во услови на бојкот од страна на власта и тешкотиите новинарите да добијат изјави или соговорници, избалансираноста и непристрасноста можеше да ја покаже во информации од митинзите или пресовите на ВМРО-ДПМНЕ“, стои во извештајот на МИМ. Во него се наведува дека одделни медиуми, ...
| | веќе видена | слични

Ана Јосифоска Неизбалансирано известување, фаворизирање или критикување политичка опција, еднострано известување на медиумите за време на вонредните избори 2011 се дел од забелешките на Македонскиот институт за медиуми. Беше презентиран конечниот извештај од медиумскиот мониторинг. И на овие избори дел од медиумите заборавија на непристрасноста во известувањето, некои новинари го злоупотребија медиумот за пресметки со колеги, недостасуваше раздвојување на фактите од мислењата, и на вестите од коментарите. Од мим со препораки за новинарите со цел оценката на медиумите за начинот на којшто ќе известуваат на наредните избори да биде попозитивна од годинава. Новинарите како фела за наредните избори треба да работат за да ја поправат лошата оценка што ја заработија на овие избори. Професионалното новинарство бара ангажирано известување. Медиумите треба јасно да се профилираат како во западните демократии како провладини или проопозициски.
| | веќе видена | слични

Останато

Поранешниот министер Миле Јанакиески е пуштен во домашен притвор. „Жалбата на М.Ј. се уважува, па мерката притвор се заменува со мерка куќен притвор во траење ...
сите 358 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша не присуствуваше на погребот на Шабан Шаулиќ. Како што еднаш таа објаснила, не оди на погреби на пријателите, бидејќи се плаши дека тоа нема ...
сите 253 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 204 | | | веќе видена

Претседателот на Комисијата, Павле Богоевски ја презакажа за утре седницата поради повеќемината говорници кои се пријавиле за збор, а во текот на дискусијата ...
сите 325 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 116 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МИМ: Медиумите не го поминаа тестот за известување во текот на кампањата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: