Отворен ден на Машинскиот факултет во Скопје


4 копии

Машинскиот факултет при Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ денеска организира Отворен ден на кој матурантите ќе имаат можност подетално да се запознаат со студиските програми кои за првпат ќе се изучуваат во академската 2017/18 година. За време на Отворениот ден посетителите ќе може да ги разгледаат просториите на факултетот, да се запознаат со наставниот кадар и да ги посетат лабораториите со што ќе добијат вистинска слика за она што се изучува на секоја од насоките. Најавено е учество на повеќе компании кои ќе ги презентираат своите брендови и услуги, а дополнително настанот ќе биде збогатен со летало кое ќе биде презентирано од страна на Пилот тренинг центарот кој врши обуки за пилоти, како и со електрично возило од генералниот застапник на Мерцедес и Мицибуши во Македонија. Надвор од едукативните содржини, ќе биде организирана забава со диџеите Гоце Саф и Чваре и наградна игра во која двајца најсреќни ќе добијат лаптоп компјутери.
| | веќе видена | слични

Универзитетот „Гоце Делчев“ на Отворен ден во Скопје ги претстави студиските програми и можностите и условите за студирање на факултетите и академиите кои работат во негов состав. На штандови поставени на плоштадот „Македонија“, заинтересираните средношколци како и сите останати граѓани можеа да ги добијат сите потребни информации. – Универзитетот во изминатите триесетина дена имаше неколку отворени денови, концептот е во сите градови каде што имаме наставни центри, Струмица, Кавадарци, Прилеп, Скопје и Штип, каде што студираат голем број студенти. Во Скопје во моментот имаме шест студиски програми, а во изминатите осум години пројавиле интерес и се запишале на УГД 4 720 средношколци од Скопје. Тоа е околу 25 % од вкупниот број на запишани студенти на УГД, што е доволен показател и Универзитетот чувствува одговорност да се претстави во Скопје и да сподели информации за активностите кои се случуваат на УГД. Во изминатите десет години се запишале околу 30 илјади студенти, во моментов активни се околу 12 илјади ...
| | веќе видена | слични

Постојат различни ставови на луѓето во врска со оваа тема. Најчесто тргнуваме од стереотипите дека на приватните факултети секој се запишува за да дојде полесно до диплома, додека државните факултети се оние на кои се учи и на кои треба да се „загрее“ столчето за студентот да добие диплома. Анкетата во продолжение спроведена врз 202 испитаници, каде возрасната група на анкетираните најчесто се движеше од 18-24 години, нудат мошне интересни податоци. Од анкетираните, од вкупно 100%, 71.3% се студенти од кои 73.4% студираат на државен факултет, а 26.6% студираат на приватен. Ова покажува дека во нашата држава државните факултети сè уште се доста доминантни. 57.4% од студентите сметаат дека токму државните факултети нудат повеќе предности, односно на приватните факултети студентите се запишуваат само за да земат диплома. 58.4% сметаат дека државните факултети нудат поголема шанса за вработување, 22.8% сметаат дека приватните факултети нудат подобри шанси за вработување, додека 18.8% сметаат дека не постои ...
| | веќе видена | слични

Високата Медицинска Школа ги додели дипломите на својата дваесет и осма промоција на дипломирани студенти. На официјалниот настан својата диплома ја подигнаа 200 студенти. – Станува збор за студенти кои се одлучиле студенти кај нас да добијат професионална квалификација, се надевам дека тие се задоволни и нивните очекувања во однос на едукацијата, во однос на она што треба да им го пружиме дека се исполнети, наша интенција и понатаму ќе биди колку што е можно повеќе да им пружиме на студентите максимално квалитетно образование, изјави проф.д-р Домника Рајчановска, директор на ВМШ-Битола Дипломците се од петте студиски програми кои се стандардни во ВМШ. Станува збор за медицинските програми, општа медицинска сестра, акушерка, физиотерапевт, медицинско лабараториски аналитичар и радиолошки технолог, изјави проф.д-р Домника Рајчановска, директор на ВМШ-Битола Додека пак за идните студенти кои сакаат да студираат на ВМШ прф. Рајчановска најави дека од следната академска година ќе се воведе нова студиска програма ...
| | веќе видена | слични

Штипскиот универзитет „Гоце Делчев“ денеска се престави пред скопските матуранти. Се одлучиле на ваков чекор со цел да ги запознаат младите со студиските програми кои се изучуваат на универзитетот. Штипскиот универзитет „Гоце Делчев“ денеска се престави пред скопските матуранти. Се одлучиле на ваков чекор со цел да ги запознаат младите со студиските програми кои се изучуваат на универзитетот. Досегашното искуството во изминатите осум години покажало дека дури 4720 млади од Скопје се запишале на студии на „Гоце Делчев” односно 25 проценти од бројот на скопските матуранти. За академска 2017/2018 година планирани се околу пет илјади слободни места, на 12 факултети и три академии. Високо образовната установа ќе понуди нови студиски програми на Факултетите за музичка уметност , англиски јазик. Конкурсот веќе е доставен до министерството за образование и наука , очекуваат дека биде одобрен. Младите и натаму најголем интерес имаат да студираат медицина, ...
| | веќе видена | слични

Во периодот од 02-04 мај 2017 година 5 студенти од Факултетот за ветеринарна медицина во Скопје беа стипендирани да учествуваат на 19-тиот Интернационален ветеринарен Конгрес за студенти во Истанбул, Турција. Студентите презентираа трудови од научни истражувања кои беа спроведени во лабораториите на Факултетот, под менторство на наши професори. Секој студент доби сертификат за учество на конгресот.
| | веќе видена | слични

Универзитетот на Југоисточна Европа на прес-конференцијата која се одржа денес го објави Конурсот за запишување на студенти во двата циклуси на студии за новата академска 2017/18 година. Понудата на студиските програми е дизајнирана за да ги балансира знаењата и потребните вештини за потребите на пазарот на трудот кои ќе бидат на исто ниво со најнапредните практики на заедничкиот европски високобразовен простор. Според, ректорот проф.д-р Замир Дика, оваа академска година УЈИЕ ќе конкурира со иновативни и уникатни иницијативи, јасно прикажувајќи ги конкурентните предности кво однос на другите. „На пет факултети Бизнис и економија, Современи науки и технологии, Правен, Јавна администрација и политички науки, Јазици, култури и комуникација, со вкупно 14 додипломски студиски програми, 23 магистерски програми според моделот 3+2 и 4+1 и 3 специјалистички едногодишни мастер програми интегрирани со практиката се очекува да се запишат вкупно1100 студенти“ истакна ректорот Дика. Од оваа академска година ние го ...
| | веќе видена | слични

Студентите на Електротехнички факултет при УГД, заедно со нивниот ментор ас. м-р Далибор Серафимовски, на 10 мај го посетија новоотворениот музејско-изложбен центар на ХЕЦ „Матка“, изграден и отворен за посета од страна на австриската компанија ЕВН. Ова е првиот изложбен центар за историјата на развојот на производството на електрична енергија во земјава и во регионот, кој е сместен во автентичниот и оригинален простор на старата хидроцентрала „Матка“. Изложбениот центар ја раскажува историјата на електричната енергија во Македонија, како и промените што настанале со електрификацијата. Истовремено преку иновативен мултимедијален пристап експонатите во изложбениот центар „Матка“ нудат уникатна можност за едукација и интеракција на студентите. Нашите студенти на Електротехнички факултет се вратија со доза искуство, што е мотивација за останатите студенти во блиска иднина да го посетат едукативниот центар.
| | веќе видена | слични

Матуранти од земјава денеска имаат можност да се информираат за студиските програми и практичната работа што ја нуди „Машински факултет” при Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје. На штандови, но и во просторите на установата на отворениот ден потенцијалните студенти ги посетуваат лабораторите и училниците. Помладите професори и асистенти им ги презентираат студиските програми, предметите и вежбите кои доколку се запишат ќе ги изучуваат. Од почетокот на академската 2017/2018 година на факултетот ќе се изучуваат 11 нови студиски програми, коишто годинава се акредитирани, од Одборот за акредитација и евалуација. Деканот на „Машински факултет” проф. д-р Дарко Данев за настанот вели дека го оранизирале помадите колеги, а што се однесува за студиските програми рече дека ги имаат иновирано старите, постоечки. -Дел од новите 11 студиски програми се индустриско инженерство и менаџмент, производно инженерство, поранешната насока која беше заварување, сега е материјали, процеси и иновации, студиска програма ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со повратот на 15 отсто од ДДВ, државата за првпат враќа пари директно кај граѓаните, велат од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија преку соопштение.Со ...
сите 248 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 61 | | | веќе видена

Советот на Европа ја откажа својата набљудувачка мисија за изборите кои за неколку дена се одржуваат во Албанија. Тие преземаат ваков потег поради можна ...
сите 222 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ имаат еден единствен приоритет, да го бранат криминалот на Никола Груевски и тоа го докажува секојдневно. Претседателот Зоран ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Отворен ден на Машинскиот факултет во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: