Судијата Мајкл Оливер конечно се огласи во јавноста, 16 дена по спорниот пенал


Пеналот во последните моменти во реванш натпреварот од четвртфиналето од Лигата на шампионите помеѓу Реал и Јувентус, кога Старата дама во 93 минута имаше 3:0 во Мадрид и „волшебно“ ја анулираше предноста на Кралевите од Торино, предизвика невидени полемики, со што дефинитивно стана можеби и најконтроверзниот пенал во историјата на ова натпреварување. Судијата Мајкл Оливер, сепак, покажа на белата точка после дуелот на Бенатија и Лукас Васкез, и покрај тоа што многумина сметаа дека не требаше да го направи тоа. Оливер потоа се соочи бројни критики, дури добиваше и заканувачки пораки од многу луѓе. Сега, тој конечно зборуваше во јавноста за досудениот контроверзен пенал. „Се чувствував многу чудно во изминативе неколку дена, но ми беше многу мило што имав поддршка од значаен број на луѓе, како од фудбалот, така и надвор од него. Тоа многу ми значеше. Луѓето често ми приоѓаа на улица, а многу познати фудбалски имиња ми праќаа пораки со поддршка. Убаво е чувството кога некој ве поддржува“, изјави Оливер. За ...
| | веќе видена | слични

Против двата италијански клуба е отворен процес. Џејмс Палота претседателот на Рома го нарече кловн словенечкиот судија Скомина после победата над Ливерпул од 4:2, кога арбитрот тешко ги оштети Римјаните. УЕФА веднаш најави казна после што Американецот изјави дека постои сериозна шанса да „умре од смеа“ поради најавите од Нион. Тој ќе ја плати паричната казна, но не се откажува од своите изјави и повторно дека Рома е ограбена во реваншот, а посочи и дека во првиот натпревар еден од погодоците на Ливерпул бил нерегуларен. Наавивачите на Рома се запрашуваа како не е отворена истрага против Јувентус, после се што се случуваше во Мадрид, но УЕФА го добила извештајот од Оливер и започнала истрага. Под лупа е Буфон кој и да биде казнет ќе нема ефект – се повлекува. Киелини и Бенатија исто така го напаѓаа судијата и го обвинуваа за кражба, како и претседателот Андреа Ањели за кого се шпекулираше дека дури и физички се обидел да се пресмета со англискиот судија, иако ништо вакво не е потврдено. Неговите изјави после ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на Рома, Џим Палота, се соочува со казна од УЕФА за неговото однесување за време на реваншот од полуфиналето на Лигата на шампионите против Ливерпул, одиграно во средата вечерта. „Црвените“ ги отстранија „волците“ по вкупен резултат од 7:6 од двата натпревари. Европскиот фудбалски штаб го обвини Палота за „невоздржани реакции“. Случајот ќе биде повторно разгледан на 31 мај, по финалето на најпрестижниот клубски турнир во светот. Претседателот на италијанскиот клуб беше бесен на судиите, вклучувајќи и за играта со рака во шеснаесетникот на Ливерпул на Трент Александар-Арнолд. Палота во изјава за медиумите веднаш по мечот побара побрзо воведување на видео повторувања (ВАР) на спорните ситуации. Во финалето во Киев на 26 мај, Ливерпул ќе се соочи со актуелниот шампион Реал Мадрид.
| | веќе видена | слични

Европската фудбалска федерација (УЕФА) отвори дисциплински случај за претседателот на Рома, Џејмс Палота, а причина е неговата изјава по реваншот од полуфиналето на ЛШ меѓу „волчицата“ и Ливерпул. Главниот судија Дамир Скомина и неговите помошници барем во две ситуации ја оштетија италијанската екипа, а тоа беше причина Палота да побара користење на ВАР технологијата и да ги окарактеризира арбитрите како „смешни“. По информацијата дека веројатно ќе добие казна за изјавата, Палота реагираше на сличен начин. – Изненаден сум од одлуката и мислам дека УЕФА се однесува непримерно. Што мислам за истрагата? Умирам од смеење, – истакнал Палота кој не заборавил да спомене дека е горд на организацијата на натпреварот во која помогнале повеќе инволвирани страни.
| | веќе видена | слични

Претседателот на Рома, Џејмс Палота вели дека „умира од смеа“ откако УЕФА го обвини за непримерно однесување кон судиите, поради коментарите кои ги даде по мечот Рома-Ливерпул. Американецот со италијанско потекло го нарече судењето во реваншот од полуфиналето од ЛШ „вистинска шега“, по што УЕФА во петокот потврди дека ќе има дисциплинска истрага против него. „Изненаден сум што решија уште да ме дисциплинираат. За мене, нивното однесување е непримерно. Што мислам друго? Умирам од смеење. Властите, Италијанскиот олимписки комитет и Рома гарантираа професионализам каков што не сум видел досега. Треба да се гордееме со нашите фанови и нашиот град“, вели Палота. Рома стигнад до 4:2 победа над Ливерпуил на „Олимпико“ во средата, но загубија со 7:6. Палота, какои повеќето навивачи на Рома, сметаа дека се оштетени за два пенали за стартовите над Един Џеко и Патрик Шик. „Да имаше ВАР во Лигата на шампионите вакви работи немаше да поминуваат. Засрамувачки е што губиме поради вакви работи. Честитки до Ливерпул, тие се ...
| | веќе видена | слични

Навивачите ширум светот се бесни после исходот на полуфиналните натпревари во Лигата на шампионите и Лигата на Европа, бидејќи судиите директно влијаеа на дури три од четири финалисти. „Судиските грешки се составен дел од фудбалот“, ова е реченица со која фудбалските организации со години ги оправдувале арбитрите после големите грешки кои ја менуваа историјата на Светските првенства, Лигата на шампионите и останатите големи натпреварувња. Фудбалот сигурно не би бил ист без „божјата рака“ на Марадона или „фантомскиот гол“ на Џеф Харст во финалето на Светското првенство во 1996 година кога на Англичаните им ја донесе титулата светски шампион. Точно е, донекаде тоа дава и дополнителн сјај на фудбалот, но неправдата и катастрофалното судење се далеку од ретки грешки кои некогаш беше тешко да се забележат, а за некои постојат и големи дилеми „дали било или не било“. Но, она што го видовме во полуфиналињата од Лигата на шампионите и Лигата на Европа не само што не дава шмек на фудбалот, туку целосно го деградира и ...
| | веќе видена | слични

Челниците на Рома се незадоволни од арбитражата на дуелот со Ливерпул и најавуваат реакција до УЕФА. Незадоволен од арбитражата на дуелот против Ливерпул, директорот на Рома, Рамон Родригез Мончи најави дека ќе побара од Италијанската фудбалска федерација да се инсистира во УЕФА да се воведе на видео технологија на натпреварите од Лигата на шампионите. Мончи потенцираше дека на последните мечеви во елитното натпреварување имало премногу судиски грешки кои влијаеле врз епилогот и за да се избегнат сите сомневања најдобро би било да се користи видео технологија. На крајот од изјавата дадена за една италијанска телевизија Мончи потенцираше дека доколку се користела ВАР технологијата во финалето од шампионската лига би играле Баерн и Рома.
| | веќе видена | слични

Рома во вчерашниот реванш натпревар од полуфиналето во Лигата на шампионите го совлада Ливерпул со 4:2, но и покрај тоа поради победата од 5:2 во првиот натпреварот тимот на Ливерпул се избори за финале во Лигата на шампионите каде што ќе игра против Реал Мадрид. И овој натпревар како неколку претходно не помина без контроверзни одлуки. Од Рома со тврдат дека судијата Скомина ги оштетил барем за два пенали. Се наведуваше стартот над Џеко од Кариус кога беше досуден офсајд и играњето со рака Арнолд во својот шеснаесетник. Сепак, навивачите на Ливерпул тврдат дека не е само Рома оштетена и пронајдоа неколку ситуации за кои тврдат дека судијата Скомина погрешил на нивна штета. И Ливерпул бил оштетен против Рома и тоа во – пет ситуации!? (Фото)
| | веќе видена | слични

Дефанзивецот на Ливерпул и најскапиот фудбалер во историјата на овој клуб, Виргил Ван Дијк даде интересен коментар по натпреварот против Рома. Ливерпул беше поразен со 4:2 во вчерашниот реванш од полуфиналето, но поради победата од 5:2 во првиот натпревар „црвените“ обезбедија место во големото финале. Натпреварот беше обележан со голем број грешки на главниот судија, Дамир Скомина кој пропушти да досуди два пенали за домаќинот иако за поголемиот дел од фудбалската јавност се чисти како „солза“. По натпреварот Ван Дијк порача дека не го интересираат таквите работи. „Кого го интересира тоа? Ние поминавме понатаму. Таков е фудбалот. Судијата носеше одлуки според своето убедување и сите ние мораме да ги прифаќаме нивните одлуки без разлика дали истите ни се допаѓаат или не“, изјави Ван Дијк. Ливерпул на 26 мај против Реал Мадрид ќе го игра финалето во Киев. Ван Дијк: Кого интересираат пеналите, ние поминавме понатаму
| | веќе видена | слични

Апсолутно на сите им е јасно дека ВАР е потребен во Лигата на шампионите. Вакви работи се недозволиви, срамотни, па ова не е шега... Сите знаеме дека на судиите им е тешко на теренот, но голема срамота е да испаднеме на овој начин, изјави претседателот на Рома, Џејмс Палота и додаде: -Покрај тоа, Ливерпул требаше да добие црвен картон во 63 минута, беснееше по натпреварот со Ливерпул Палота. Вистина е дека словенскиот судија, Дамир Скомина немаше свој ден. На римјаните Скомина не им досуди два чисти пенали, кои на крајот можеби ќе им го донесеа неверојатниот пресврт на кој се надеваа, а кај еден од тие пенали Арнолд- Александер требаше да добие и црвен картон. Рома победи со 4:2, но Ливерпул се пласираше во следната фаза со 7:6. Повторно судиите беа во главна улога, откако и ден претходно беше иста ситуацијата исто така поради слабото судење на натпреварот меѓу Реал Мадрид и Баерн Минхен. -Време е малку да бидеме погласни! Не е само Рома тешко оштетена, тоа му се случи и на Јувентус против Реал Мадрид. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето утре пртепладне ќе биде сончево со умерена облачност, а попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме со појава на град, ...
сите 249 | | | веќе видена

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 195 | | | веќе видена

Големо невреме со дожд и силен ветер и грмежи во моментов има во скопско Лисиче и Аеродром. Невремето се приближува кон Центар и Карпош. Според УХМР истокот и ...
сите 103 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Судијата Мајкл Оливер конечно се огласи во јавноста, 16 дена по спорниот пенал

Од:
До кого (е-маил):
Порака: