Сарачини: Преоритет ќе ми биде подобрување на бизнис климата и туризмот

3 копии

Новиот министер за економија Ваљон Сарачини денес официјално ја презеде функцијата и најави дека ќе ги продолжи проектите на претходникот Фатмир Бесими кој е новиот министер за одбрана. „Свесен сум дека пред мене е голем предизвик. Ќе ги продолжам започнатите проекти на мојот претходник“, изјави Сарачини. Неговиот приоритет ќе биде подобрување на бизнис климата и туризмот. „Подобрувањето на бизнис климатата ќе донесе нови инвеститори и подобрување на конкуренцијата. Фокусот ќе го ставам и на развој на малите и средните претпријатија и претприемаштвото. Внимание ќе посветам и на туризмот, искористувањето на природните ресурси и соработката со деловната заедница“, вели Сарачини. Новиот министер за економија на оваа позиција доаѓа како шеф за комуникации на престижниот Универзитет Американ Колеџ во Скопје. Сарачини последните пет години работеше во Американ Колеџ, а последните две години беше директор за комуникации на истоимената институција. Од 2002. до 2005. година работел како дел од администрацијата на ...
| | веќе видена | слични

Некаде беше доволна една средба во кабинетот, а некаде имаше цели церемонии Примопредавања По завчерашната маратонска седница на која се избра Владата, новите министри вчера веднаш ги зазедоа своите позиции. Всушност, седуммина од нив продолжија да си работат на старите места, двајца брзаа да го предадат стариот ресор за да примат нов, еден ја промени само канцеларијата, но не и министерството, а тројца доаѓаат на сосема нов терен. Некои комотно си влегуваа во новите кабинети, но други многу внимаваа на секој чекор. Фатмир Бесими - Валон Сарачини Едно ракување беше доволно за Валон Сарачини да го преземе Министерството за економија од Фатмир Бесими. Веднаш потоа истакна дека ќе се фокусира на подобрување на бизнис-климата, зголемување на конкурентноста на македонската економија, развој на ефикасен и стабилен енергетски систем што ќе биде способен да се соочи со сите предизвици и на развој на туризмот. Валон Сарачини на функцијата министер доаѓа од позицијата директор за комуникации и маркетинг на ...
| | веќе видена | слични

Новиот министер за економија Валон Сарачини во следниот четиригодишен мандат најмногу ќе се фокусира на подобрување на бизнис климата, зголемување на конкурентноста на македонската економија, развој на ефикасен и стабилен енергетски систем кој ќе биде способен да се соочи со сите предизвици и на развојот на туризмот. - Свесен сум дека пред мене е голема обврска, но се надевам дека со чесна и одговорна работа ќе успееме да ги надминеме сите предизвици што ни претстојат во наредниот период. Како нов министер за економија заедно со мојот тим ќе се ангажираме да ги продолжиме започнатите проекти, но сигурно дека нема да застанеме тука и ќе се фокусираме на нашите главни приоритети, истакна Сарачини на денешното примопредавање на функцијата министер за економија. Досегашниот министер за економија Фатмир Бесими изрази задоволство што работел во едно од најзначајните министерства за економскиот развој на државата кое во последниот мандат поминало низ период на големи предизвици како што беше светската економска ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Новоизбраниот министер за економија Валон Сарачини на денешното примопредавање на министерската функција од досегашниот министер Фатмир Бесими изјави дека со неговиот тим ќе се ангажира за подобрување на бизнис климата, развој на ефикасен и стабилен енергетски систем, развој на туризмот како и зголемување на конкурентноста на македонската економија. “Свесен сум дека пред мене е голема обврска, но се надевам дека со чесна и одговорна работа ќе успееме да ги надминеме сите предизвици што ни претстојат во наредниот период. Како нов министер за економија заедно со мојот тим ќе се ангажираме да ги продолжиме започнатите проекти, но сигурно дека нема да застанеме тука и ќе се фокусираме на нашите главни приоритети“, изјави Сарачини. Досегашниот министер за економија Фатмир Бесими на заминувањето изјави дека е задоволен со работата во Министерството за економија и со тоа што успеале да минат низ светската економска криза и успешно да се справат со истата. “Мило ми е што успеавме успешно да се справиме со овој ...
| | веќе видена | слични

- Свесен сум дека пред мене е голема обврска, но се надевам дека со чесна и одговорна работа ќе успееме да ги надминеме сите предизвици што ни претстојат во наредниот период. Како нов министер за економија заедно со мојот тим ќе се ангажираме да ги продолжиме започнатите проекти, но сигурно дека нема да застанеме тука и ќе се фокусираме на нашите главни приоритети, истакна Сарачини на денешното примопредавање на функцијата министер за економија. Досегашниот министер за економија Фатмир Бесими изрази задоволство што работел во едно од најзначајните министерства за економскиот развој на државата кое во последниот мандат поминало низ период на големи предизвици како што беше светската економска криза. - Мило ми е што успеавме успешно да се справиме со овој предизвик. Создадовме добра основа во текот на 2011 година да имаме позитивни резултати во индустриското производство, надворешната трговија и Бруто домашниот производ. Во изминатиот период работевме и на реформите во енергетиката, конкурентноста на нашата ...
| | веќе видена | слични

Подобрување на бизнис климата, зголемување на конкурентноста на македонската економија, развој на ефикасен и стабилен енергетски систем кој ќе биде способен да се соочи со сите предизвици и развој на туризмот се главните предизвици на кои ќе се фокусира новиот министер за економија Валон Сарачини во следниот четиригодишен мандат. - Свесен сум дека пред мене е голема обврска, но се надевам дека со чесна и одговорна работа ќе успееме да ги надминеме сите предизвици што ни претстојат во наредниот период. Како нов министер за економија заедно со мојот тим ќе се ангажираме да ги продолжиме започнатите проекти, но сигурно дека нема да застанеме тука и ќе се фокусираме на нашите главни приоритети, истакна Сарачини на денешното примопредавање на функцијата министер за економија. Досегашниот министер за економија Фатмир Бесими изрази задоволство што работел во едно од најзначајните министерства за економскиот развој на државата кое во последниот мандат поминало низ период на големи предизвици како што беше светската ...
| | веќе видена | слични

Дијана Ценевска Досегашниот министер за економија Фатмир Бесими ја предаде функцијата на новиот министер Валон Сарачини. Подобрување на бизнис климата, зголемување на конкурентноста, ефикасен и стабилен енергетски систем и развој на туризмот ке бидат предизвиците на кои ќе се фокусира новиот министер за економија Валон Сарачини. Министерството за економија помина низ период на големи предизвици како што беше светската економска криза, мило ми е што успеавме успешно да се справиме. Во изминатиот период работевме на реформите во енергетиката, конкурентноста на економијата, како и на сензибилизирање за значаењето на туризмот, рече досегашниот министер за економија Фатмир Бесими. Свесен сум дека пред мене е голема обврска, но се надевам дека со чесна и одговорна работа ќе успееме да ги надминеме сите предизвици што ни претстојат во наредниот период. Како нов министер за економија заедно со мојот тим ќе се ангажираме да ги продолжиме започнатите проекти, но сигурно дека нема да застанеме туку ќе се ...
| | веќе видена | слични

"Досегашниот министер за економија Фатмир Бесими, денес му го предаде мандатот на својот нов колега Ваљон Сарачини.Сарачини истакна дека во наредниот 4- годишен период ќе работи посветено на подобрување на бизнис климата, зголемување на конкурентноста на македонската економија, развој на ефикасен и стабилен енергетски систем кој ќе биде способен да се соочи со сите предизвици и развој на туризмот - Свесен сум дека пред мене е голема обврска, но се надевам дека со чесна и одговорна работа ќе успееме да ги надминеме сите предизвици што ни претстојат во наредниот период. Како нов министер за економија заедно со мојот тим ќе се ангажираме да ги продолжиме започнатите проекти, но сигурно дека нема да застанеме тука и ќе се фокусираме на нашите главни приоритети, истакна Сарачини.Досегашниот министер Бесими изрази задоволство што работел во едно од најзначајните министерства за економскиот развој на државата кое во последниот мандат поминало низ период на големи предизвици како што беше светската економска криза. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од средбата со граѓаните имал впечаток дека се уште имаат дилеми и не им е доволно разјаснет Преспанскиот ...
сите 104 | | | веќе видена

Македонија во преговорите за приклучување кон Европската Унија ќе користи модел во кој се вклучени и граѓански организации и експерти надвор од капацитетите на ...
сите 148 | | | веќе видена

Си бара ли Власта алиби за сѐ поизвесно неуспешниот референдум? Ова е прашањето кое произлегува по денешната прес-конференција на министерот за надворешни ...
сите 92 | | | веќе видена

Сooпштение на СДСМ: Христијан Мицкоски покажува дека има проблем со подобра иднина и со перспективите што се отвораат пред граѓаните на Македонија. Мицкоски и ...
сите 197 | | | веќе видена

Во комуникација со граѓаните да го презентираме она што мислиме дека е штетно од договорот со цел да можат да бидат информирани и да донесат правилна одлука. ...
сите 170 | | | веќе видена

Тренерот на Јувентус, тренерот Масимилијано Алгери дефинитивно го има еден од најдобрите стартови со тимот на Јувентус во неговата кариера. Ова се должи на тоа ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сарачини: Преоритет ќе ми биде подобрување на бизнис климата и туризмот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: