Венгер ќе донесе напаѓач од Бока јуниорс на местото на Санчез

2 копии

Арсенал речиси сигурно ќе остане без Алексис Санчез до крајот на зимскиот преоден рок, но очигледно дека раководството на клубот и менаџерот Арсен Венгер подготвуваат негов наследник. Потрагата по нов напаѓач ги одведе во Аргентина, а во редовите на Бока јуниорс го пронајдоа младиот 21-годишен Кристијан Павон. Тој игра одлично во дресот на славниот аргентински клуб, а пред една сезона пристигна за скромна сума од 1.300.000 евра. Арсенал е подготвен да плати околу 30 милиони евра за да го доведе на „Емирати“, но засега сепак нема испратено официјална понуда до Бока јуниорс. „Добив пред два дена повик од агент кој ме праша дали фудбалерот е заинтересиран за преселба во Арсенал. Но, засега немало официјални преговори. Ако е Арсенал навистина сериозно заинтересиран за Павон, треба да оствари контакт со Бока јуниорс“, изјави агентот на Кристијан Павон за арентинските медиуми.
| | веќе видена | слични

Останато | Аргентинецот ги пецна Кинезите кои сигурно ќе жалат за големите средства потрошени на него... Карлос Тевез имаше неверојатна годишна плата од цели 36 милиони евра во Кина, настапувајќи за тамошниот прволигаш Шангај Шенхуа. Сепак, тој често беше критикуван поради своите лоши изданија, а на Аргентинецот по се’ се чини дека му било сеедно, тој се врати во Бока Јуниорс по трет пат во својата кариера и даде изјава која сигурно нема да им се допадне на Кинезите. „Се' е во ред, седум месеци бев на одмор. Кога пристигнав во Кина, веднаш сакав да се вратам во Бока Јуниорс“ истакна Тевез. „Немав никакви проблеми со критиките на моја адреса, ниту од тренерот, ниту од претседателот на клубот, едноставно, немав поим што барам таму“ додаде Аргентинецот. Извор: 24FUDBAL.com.mk
| | веќе видена | слични

Карлос Тевез имаше година за заборав кога е во прашање спортскиот и професионалниот аспект, но затоа кога е во прашање финансиската заработка, искусниот аргентински напаѓач имаше 12 месеци за паметење. Тевез пред самиот крај на 2016 година потпиша двегодишен договор со Шангај според кој требаше да заработи 36 милиони евра за секоја одиграна сезона, но бидејќи неговиот престој во Азија беше вистинско разочарување од секој спортски поглед, самиот фудбалер и раководството на кинескиот клуб одлучија да ја прекинат соработката една година порано. Популарниот Карлито за едногодишниот претој во Азија успеа да заработи 36 милиони евра, а на денешното ново претставување во својот матичен клуб Бока каде се врати по трет пат во кариерата, поранешниот голгетер на Јувентус ги „поздрави“ Кинезите со изјавата дека заработил толку многу пари, а притоа бил на одмор. – Мојот претој во Кина ќе го наречам добар, бидејќи цели седум месеци бев на одмор, а притоа добив и обесштетување, – порачува Тевез кој исто така додал дека ...
| | веќе видена | слични

Карлос Тевез се смее на својата неславна авантура во Кина, вели дека престојот на Далечниот Исток за кој доби нешто над 38 милиони евра бил како одмор од седум месециНапаѓачот во декември 2016 направи спектакуларен трансфер во Шангај Шенуа, Аргентинецот тогаш стана најплатен играч во светот со плата од 38,2 милиони евра по сезона.Но неговата авантура на Далечниот Исток не се одвиваше според планот, Карлос Тевез одигра само 16 натпревари и постигна скромни четири погодоци.Во септември беше обвинет дека имал прекумерна тежина, па се додека не се врати во форма ќе биде надвор од составот.И додека Кинезите се бесни и велат дека ова е една од најголемите превари, Аргентинецот се смее и дотура сол во раната: „Се е во ред, бев седум месеци на одмор”.„Кога пристигнав во Кина, веднаш посакав да се вратам во Бока”.По неславната авангура во Кина, Карлос Тевез одново го облече дресот на Бока, и ова ќе биде негов трет престој на „Ла Бомбонера“.„Кога го потпишав договорот во Кина, ставив клаузула за враќање во Бока, ...
| | веќе видена | слични

Аргентинскиот напаѓач Карлос Тевез пред десетина дена повторно се врати во Бока Јуниорс, по мошне неуспешната авантура во Кина, секако ако гледаме од фудбалски причини. Од финансиски аспект, Тевез помина и тоа како добро, од Шангај за 20 меча колку што настапи заработи 40 милиони евра. Карлос ниту малку не се срами што ги „соголе“ Кинезите, што покажува неговата последна изјава. „Во ред е што тренерот и претседателот на Шангај ме критикуваат бидејќи и јас самиот не знам што работев таму. Седум месеци бев на одмор во Кина“, изјави Тевез кој има порака и за навивачите на Бока: „Знам дека овде има луѓе кои ги изнервирав со моето заминување во Кина, но тоа е нормално. Искрено, знаев тогаш дека не сум подготвен да дадам сто посто од себе, но навивачит секако на некој начин беа повредени. Ќе бидат среќни и возбудени кога повторно ќе ме видат во дресот на Бока“, истакна искусниот Аргентинец.
| | веќе видена | слични

- Карлос Тевез го напушти кинескиот клуб Шангај Шенхуа точно една година по трансферот. Аргентинецот веќе неколку дена тренира со Бока Јуниорс што значи дека сака да ја заврши кариерата во родниот клуб како што вети пред заминувањето во Азија. - Тевез во Кина го викнаа уште на почетокот на 2016-та кога му ѕвоенеле од Шангај СИПГ кае веќе се ситуираа Халк, Оскар и Андре Вилаш-Боаш, но Аргентинецот тогаш одбил 10-месечен договор вреден 25 милиони евра. - На крајот другиот клуб од Шангај, Шангај Шенхуа бил поуверлив: на крајот од 2016-та Тевез потпиша 2-годишен договор со плата од околу 38 милиони евра (730.000 евра неделно!). - Кинекиот клуб никогаш не ја објави точната цена, но варијантите одеа од 11 до 84 милиони евра (во втората сума „се колнеше“ The Guardian). Притоа Кинезите се плашеле дека Тевез на пола договор ќе го фати носталгија па го заштитиле со клаузула од 60% од обештетувањето ако некој клуб (ако Бока сака да го врати). - Тевез за платата изјавил: „Тоа не е тема на која би зборувал со сите по ...
| | веќе видена | слични

Аргентинскиот фудбалер Карлос Тевез по трет пат ќе го облече дресот на Бока Јуниорс, откако клубот го официјализираше неговото враќање. Кинескиот клуб Шангај Шенхуа го прифати барањето на 33-годишниот фудбалер за предвремен раскин на договорот кој веднаш се договор за кам бек на „Ла Бомбоњера“ стадионот. - Се вратив со една цел и голема надеж. Целта ми е со мојот омилен клуб да ја освојам титулата во Копа Либертадорес, а надежта ми е повик во селекцијата за престојниот Мундијал во Русија. Уживам кога играм фудбал во и за Аргентина и затоа се вратив од Кина. - изјави Тевез на презентацијата. Тевез остави добар белег во Европа бранејќи го боите на Вест Хем, Манчестер Јунајтед и Сити и Јувентус.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 282 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Српскиот суд ослободи две лица кои во саботата влегоа во зградата на РТС, а претседателот Вучиќ најави и дека ќе ги амнестира експресно осудените кои се судени ...
сите 220 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Кавадарци, каде се сретна со граѓаните и учествуваше на трибина ...
сите 99 | | | веќе видена

Тони Менкиновски, кој ја предводи групата на ВМРО-ДПМНЕ, вели дека имаат забелешки на 120 страници, но оти има простор за договор. Владиниот портпарол Миле ...
сите 203 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 206 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Венгер ќе донесе напаѓач од Бока јуниорс на местото на Санчез

Од:
До кого (е-маил):
Порака: