Тајландската принцеза и официјално дисквалификувана од трката за премиер


3 копии

Тајландската принцеза Уболтарана Раџакања Сиривадана Барнавади (68) и официјално е дисквалификувана од трката за премиер, соопшти денеска Изборната комисија. Партијата Спас за тајландската нација (ТРЦ), формирана од сојузници на соборениот тајландски премиер Таксин Шинаватра, претходно соопшти дека ја предлага принцезата Уболратана за свој кандидат за премиер. Но само неколку часа откако принцезата се заблагодари за номинацијата и нагласи дека се откажала од кралската титула и дека сега е само обична граѓанка без привилегии, реагираше нејзиниот брат, кралот Маха Вајиралонгкорн и забрани нејзино учество на изборите. Во саботата таа најави повлекување од изборите откако кралот оцени дека тоа не е пристојно и не е во согласност со кралската традиција. „Принцезата Уболратана е првото дете на покојниот крал Бумибол Адулјадеџ и кралицата Сирикит… Таа е многу почитувана од сите членови на кралското семејство… Нејзиното учество во политиката е против долгогодишната национална традиција и е многу несоодветно, беше ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Тајландската принцеза Уболратана Махидол (68), и се извини на јавноста поради „проблемот“ што го предизвика со својата кандидатура за премиерка на претстојните избори. Изборната комисија претходно го отстрани нејзиното име од официјалната листа на кандидати за премиер со образложение дека членови на кралското семејство не треба да се мешаат во политика. – Жал ми е што мојата искрена намера да работам за земјата и тајландскиот народ предизвика такви проблеми кои не би требало да се случуваат во оваа ера – напиша таа на Инстаграм. Во исто време, изборната комисија најави дека ќе побара од Уставниот суд да разгледа укинување на партијата Спас за тајландската нација која ја кандидираше принцезата за премиерка. Комисијата во соопштение истакна дека партијата го прекршила изборниот закон поради кандидатурата на принцезата наведувајќи дека тоа е чин „спротивен на уставната монархија“. Принцезата Уболратана е најстаро дете на покојниот тајландски крал Бумибол Адулјаде, а откако во 1972 година се омажи за ...
| | веќе видена | слични

Изборната комисија претходно го отстрани нејзиното име од официјалната листа на кандидати за премиер со образложение дека членови на кралското семејство не треба да се мешаат во политика. – Жал ми е што мојата искрена намера да работам за земјата и тајландскиот народ предизвика такви проблеми кои не би требало да се случуваат во оваа ера – напиша таа на инстаграм.
| | веќе видена | слични

Тајландската принцеза, 68-годишната Уболратана Махидол, денес се извинила поради "проблемите" кои ги предизвикала со својата кандидатура за премиерка на земјата на претстојните избори. Изборната комисија претходно го отстранило нејзиното име од официјалната листа за кандидати за премиер, сметајќи дека членовите на кралското семејство не треба да се мешаат во политика. "Жал мие што мојата искрена намера да работам за земјата и тајландскиот народ предизвика такви проблеми кои не треба да се случуваат во оваа ера", напишала таа на Инстаграм. Истовремено, изборната комисија најавува дека ќе побара од Уставниот суд да разгледа укинувањето на партијата "Таи ракса чарт", која ја кандидирала принцезата за премиер. Комисијата навела во соопштение дека таа партија го прекршила изборниот закон со кандидирањето на принцезата, наведувајќи дека тој чин "е спротивен на уставната монархија", пренесува "Reuters". Кандидатурата на принцезата ја критикувал и нејзиниот брат, кралот Маха Вајиралонгкорн, како "неадекватна" и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Новинарот Џереми Пакман во новиот документарец открива дека принцезата Дајана би можела да ја преживее сообраќајната несреќа доколку била врзана со безбедносен појас. Во интервјуто кое го направил со паталогот Ричард Шепард, тој објаснува дека принцезата веројатно по страшниот судар во тунелот, Лејди Ди би поминала само со неколку ситни модрици и скршеници ако била врзана. Дајана би минала само со неколку ситни модрици или евентуално во најлош случај ќе ѝ била скршена раката“, изјавил лекарот Шепард во новиот документарец. Дајана починала во несреќата која се случи во 1998 година, кога нејзиниот возач Анри Пол изгубил контрола над возилото во тунелот Понт де л’Алма во Париз.
| | веќе видена | слични

Принцезата на Тајланд, Уболратана Раџакања Сиривадана Барнавади, позната како постарата сестра на кралот Маха Ваџиралонгкорна и официјално е дисквалификувана од местото кандидат за премиер на општите избори, кои треба да се одржат на 24 март. Ваквата вест ја објавиле од Изборната комисија во земјата, која ја објавила листата на кандидати со 45 имиња. На истата го нема името на 67 годишната принцеза. Со ваквото решение è поништена одлуката на партијата „Таи Ракса Чарт“, која неодамна ја основале сојузниците на поранешниот премиер Таксин Шинаватра. Партијата претходно донела одлука, Уболратана да биде кандидат за премиер на престојните избори. JUST IN: Thai Princess Ubolratana Rajakanya has been disqualified from running for prime minster after her brother, King Maha Vajiralongkorn, said her nomination would be “inappropriate.” https://t.co/TN0w1hU7wZ pic.twitter.com/pA6krc8ZSA — CNN International (@cnni) February 11, 2019 Со ваквата конечна одлука сега во земјата владее голема непнатост. И покрај тоа што ...
| | веќе видена | слични

Останато

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 227 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 200 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 184 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес конференција на која ги презентираше новите проекти од програмата на партијата најави ...
сите 240 | | | веќе видена

Ливерпул со неповолни 1:0 загуби на гостувањето во шпанската престолнина против Атлетико Мадрид, ситуација која секако не ја посакуваа играчите на англискиот ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тајландската принцеза и официјално дисквалификувана од трката за премиер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: