Србите имаат влијание со учеството на косовските избори

Можноста за промена во владејачката коалиција во Косово нема да ја спречи интеграцијата на косовските Срби, велат експертите. Околу 43 отсто од косовските Срби гласаа на изборите на 8-ми јуни, како што објави косовската Централна изборна комисија. [Лаура Хасани/SETimes] Евентуалната промена во владата по изборите овој месец нема да го спречи процесот на интеграција на Србите во косовските институции, сметаат експертите, кои велат дека дијалогот останува најдобриот начин Косово да ги реши отворените прашања со Србија. Според Азем Власи, политичар и адвокат, учеството на косовските Срби на изборите на 8-ми јуни го покажува учеството на малцинството. „Тие имаат 10 места во собранието, загарантирани со уставот, и нивниот одѕив, кој беше скоро ист како оној на албанските гласачи во проценти, покажува дека тие гласале за свои претставници во косовското собрание“, рече Власи за SETimes. Според Милован Дрецун, претседател на српскиот парламентарен одбор за Косово, неодамнешните избори придонесоа за тековните ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Косовскиот премиер Хашим Тачи во петокот изјавил дека „српската заедница на Косово е безбедна“, и дека статистички гледано, „побезбедно е да се шетате во Приштина, отколку во Белград“. „Мораме да се погрижиме да ги примениме резултатите од дијалогот за да ја нормализираме ситуацијата“, изјавил Тачи во интервју за белградскиот весник Danas. „Ќе работиме заедно да воспоставиме доверба во нашата држава, меѓутоа не требаме да заборавме дека Косово беше соочено со закана од геноцид, пред сами 15 години“, додал Тачи, одговарајќи на прашање околу тоа како неговата влада, во случај тој повторно да биде избран за премиер, би работела на унапредување на безбедноста на српската заедница и враќањето на Србите. На прашањето дали мисли дека со својата изјава за „Паркот на мирот“, кој е изграден на ибарскиот мост во Митровица и кој според Тачи бил „срамен чин на поставување на нова барикада“, придонел за подоцнежните немири кои се појавија во овој град, уште еднаш повторил дека „подигнувањето на новите барикади на мостот ...
| | веќе видена | слични

Членовите на српската заедница во Косово се безбедни, рече косовскиот премиер Хашим Тачи и додаде дека од статистичка гледна точка "е побезбедно да се шета во Приштина, отколку во Белград". - За да се нормализира ситуацијата, сакаме да се обврзуваме со почитување на договореното. Ќе работиме заедно за да се изгради довербата во нашата земја, но покрај тоа не треба да се заборави дека пред 15 години Косово беше исправен пред геноцид, рече Тачи во интервју за белградскиот весник "Данас". Тој рече дека ако остане на премиерската функција, неговата влада ќе работи за напредок во областа на безбедноста на членовите на српската заедница и за враќање на Србите кои ги напуштиле своите домови во Косово. (Крај)
| | веќе видена | слични
11 копии

Американскиот обвинител Клинт Вилијамсон, кој ги истражува информациите за трговијата со органи и злосторствата посочени во извештајот на специјалниот пратеник на Советот на Европа во Косово, Дик Марти, резултатите од својата тригодишна истрага ќе ги објави во август, објавија медиумите во Приштина. Иако беше планирано дека тоа ќе се случи во втората половина на овој месец, веднаш по почетокот на новиот мандат на европската мисија во Kосово – ЕУЛЕКС, резултатите од истрагата на Вилијамсон се уште не се објавени, па сега печатот во Приштина тврди дека тоа ќе се случи во август. Во април извори блиски до специјалниот тим за истрагата за трговијата со органи, соопштија дека целото воено раководство на Ослободителната војска на Косово, како и некои политичари од Албанија, ќе бидат ставени на листата на осомничени за трговија со органи за време на вооружениот конфликт во Косово. Тимот на Вилијамсон четири години води истрага врз основа на извештајот на Дик Марти, во кој се опишани злосторствата на членовите на ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Централната изборна комисија на Косово, попладнево ги објави официјалните резултати од вонредните парламентарни избори одржани на осми јуни. Демократската партија на Косово (ПДК) на Хашим Тачи со коалицијата обезбеди 37 пратенички места, со освоени 222.181 гласови (30,30 отсто), пред Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) на Иса Мустафа со 30 пратенички мандати и 184.596 гласови (25,24 проценти) и движењето „Самоопределување“ на Албин Курти со 16 пратеници и 99.397 гласови (13,59 отсто). По бројот на освоени гласови и пратенички места четврта е Алијасата за иднината на Косово (ААК) на Рамуш Харадинај со освени 689.793 гласови или 9,54 отсто и која во новиот косовски законодаен дом ќе има 11 пратеници, пред Српската листа со 38.199 гласови (5,22 отсто) и девет пратеничким места и Иницијативата за Косово на Фатмир Лимај со 37.681 гласови (5,15 отсто), односно шест пратенички места. Алијасата за Ново Косово (АКР) на Беџет Пацоли, која до сега беше дел од власта освои 34.170 гласови или 4,67 отсто, што е под ...
| | веќе видена | слични

- За да се нормализира состојбата мораме да се заложиме за спроведување на дотовореното... Ќе работиме заедно за да воспоставиме доверба во нашата земја и покрај тоа што не треба да се заборави дека пред 15 години Косово беше соочено со геноцид, вели Тачи во интервју за белградскиот весник „Данас“. Тачи нагласува дека доколку остане на прмиерската функција неговата влада ќе работи на унапредување на безбедноста на припадниците на српската заедница и на враќање на Србите кои го напуштија нивните домови во Косово. Косовскиот премиер во интервјуто им порачува на локалните власти во општините каде Србите се мнозинство дека треба „да ги решаваат проблемите, а не да учествуваат во нив“. - Не смееме да подлегнеме на провокациите на оние кои се обидуваат да го одложат спроведувањето на Бриселскиот договор... Она што е уште поважно е да се фокусираме на воспоставување на косовското судство на северот и да овозможиме целосна интреграција на тој дел во нашиот правен систем, порачува Тачи во интервјуто за „Данас“./МИА
| | веќе видена | слични

Се уште актуелниот премиер на Косово, Хашим Тачи е уверен дека на крајот од процесот од бриселските преговори, Белград ќе ја признае независноста на Косово.-На крајот од целиот процес ќе имаме потполно признавање на реалноста, вклучувајќи ја и независноста на Косово, како суштински дел од балканската архитектура. Нема никакви сомнежи дека се движиме во тој правец, рече тој во интервју за „Данас“, одговарајќи на прашањето кои се неговите очекувања од наредните фази на бриселските преговори.Тој истакна дека неговата партија како победничка на изборите, очекува да ја води Владата во наредните четири години и дека ќе ја почитува одлуката на Уставниот суд во врска со прашањето за мандат. -Каков и да биде форматот на владата, дијалогот со соседите е суштински услов за европска интеграција. Косово успеа да воспостави јасна граница со Србија и нема никаков сомнеж дека Србија мораше да ги прифати уставните и законски рамки на Косово, како единствен законодавец на север на Косово, рече Тачи. Е. Г.
| | веќе видена | слични

Косовскиот премиер , Хашим Тачи е убеден дека по долгите преговори во Брисел со Србија ќе дојде до „ целосно признавање на реалноста, вклучувајќи ја и независноста на Косово“. “. „На крајот од целиот процес ќе имаме целосно признание на реалноста, вклучувајќи ја и независноста на Косово, како суштински дел од балканската архитектура. Не се сомневам дека се движиме во тој правец“, изјавил премиерот на Косово, Хашим Тачи во интервју за Данас, пренесува Б92.
| | веќе видена | слични

Повикувајќи се не еден Меморандум кој кружи меѓу западните допломати, тиранскиот весnик „Тема” тврди дека Косово се наоѓа пред политичка криза, заради што Запад се залага за формирање на тхничка Влада во која ќе бидат опфатени сите парламентарни политички партии. Поаѓајќи од изборните резултати и политичкото ривалство меѓу тамошните партии, составувачите на Меморандумот кој кружи меѓу западните дипломати препорачуваат на Косово да се формира сеопфатна техничка Влада која би имала европска агенда и која ќе ги доврши изборните реформи како и уставните промени во делот за избор на претседател и влада. Од таквата техничка Влада се очекува да ги донесе и трите закони поврзани со Специјалниот суд за воени злосторства, а кој неодамна беше изгласан од страна на претходниот пратенички состав. Според овој Меморандум на кој се повикува тиранскиот весник Тема, се предвидува техничката Влада на Косово да го продолжи дијалогот со Србија и веќе договореното да биде реализирано, при што приоритет треба да се даде на ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Денеска се очекува Централната изборна комисија на Косово да ги објави конечните резултати од вонредните парламентарни избори кои е одржаа на 8 јуни. По признавањето на официјалните изборни резултати, парламентот на Косово треба во рок од 30 дена да одржи конститутивна седница. Официјално признавање на резултатите од изборите може да биде откако ќе завршат сите жалбени процеси на политички партии. Тој процес може да трае најмногу пет дена и поради тоа резултатите од изборите не може да се верификуваат пред 2 јули. На првата седница на парламентот на Косово се очекува да се гласа за нов претседател на парламентот и пет потпретседатели. Напоредно со тоа, претседателската на Косово Атифете Јахјага треба да даде мандат на мандатарот за формирање влада. Мандатарот има рок од 15 дена да состави влада. Според прелиминарните резултати на Изборната комисија објавени на 9 јуни, Демократската партија на Косово и лидерот Хашим Тачи оствари изборна победа со 30,72 отсто гласови. Следува Демократскиот сојуз на Косово со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 256 | | | веќе видена

Сега, кога се очекува договорот за името да биде ратификуван во грчкиот парламент и со тоа да му се стави крај на долгогодишниот наметнат спор за нашето ...
сите 182 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 374 | | | веќе видена

Огњен Врањеш, кој популарноста ја стекна после врската со Катарина Грујиќ, а овие денови и со аферата со Јелена Карлеуша, се уште е во Белгија, иако се ...
сите 230 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србите имаат влијание со учеството на косовските избори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: