Уапсени шест албански гардисти за убиство на демонстранти

Албанското обвинителство издаде наредба за апсење на шестмина војници од Националната гарда поради смртта на тројцата демонстранти, кои беа убиени во петочните немири во Тирана за време на протестите организирани од опозициските социјалисти. Албанскиот премиер, Сали Бериша, нагласи дека во неговата земја никој не може да дојде до власта со насилство, и дека во земјата нема да има немири како во Тунис. Бериша ја исклучи можноста од прогласување вонредна состојба и нагласи дека насилство нема да биде толерирано. Како виновник за немирите го посочи Еди Рама, лидерот на најголемата албанска опозициска партија, Социјалистичка партија. - Демонстрантите во раце немаа ништо друго, освен плакати и чадори, кога се појавија камионите со вода и бомби со солзавец - истакна Рама. Тој директно го обвини министерот за внатрешни работи, Лулзим Баш, за злоупотреба на положбата, а за Бериша рече дека е „политички диригент“ за страдањето на тројцата Албанци. Антивладините протести на опозицијата се кулминација на ...
| | веќе видена | слични

Албанскиот премиер Сали Бериша ја обвини државната јавна обвинителка Ина Рама дека станала сојузник на лидерот на опозицијата Еди Рама, кој се обидува насилно да ја преземе власта, пренесува МИА. Новите напади од премиерот до обвинителката следуваат откако претходно ја обвини дека има двојни стандарди при спроведувањето на законот. Според него, одлуката на обвинителството да ослободи еден од притворените демонстранти кај кого полицијата пронајде пиштол претставува план Б за продолжување на пучот. - Државната обвинителка, која без никаква истрага даде налог за апсење на старешините на Националната гарда, денеска нареди да се брани од слобода лице што со пиштол на појасот е снимено пред Владата. Тоа значи дека продолжува планот Б од пучот - изјави Бериша. Бериша рече дека за поточна и пообјективна истрага за случувањата од 21 јануари побарал помош од меѓународни стручњаци. -Побарав од нашите пријателски земји да помогнат во истрагата со нивни стручњаци поради целосна истрага. При обид за државен удар може да ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Албанскиот премиер Сали Бериша во интервју на виенскиот дневник „Пресе“ го обвини лидерот на опозицијата Еди Рама за обид за државен удар на легитимната Влада. - Рама се обиде на 21 јануари да изведе државен удар бидејќи воведе петчасовна опсада на канцеларијата на премиерот и се обиде да ја заземе, рече Бериша наведувајќи дека планот на Рама бил потоа да ја ја зазема зградата на Владата, Парламентот и државната телевизија. - Рама за таа акција ангажира 200 до 300 криминалци, рече Бериша за „Пресе“. Зборувајќи за тројцата убиени демонстранти Бериша рече дека го замолил државното Обвинителство под итно да се испита под кои околности тие загинале. Бериша повтори дека безбедносните сили не смеат едноставно да пукаат за време на демонстрациите. - Немам никакви други намери туку во целост се да разјасне, бидејќи мораме да разјасниме дали националната гарда вистина ги убила демонстрантите, а ако е вистина, под кои околности тоа се случило. Или можеби ги убиле други демонстранти, како би се поттикнал јавниот бес, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерот на опозициската Социјалистичка партија во Албанија, Еди Рама изјави дека нема намера да се откажат протестите закажани за в петок, организирани од опозициските партии. - Секој граѓанин има слобода на изразување на протестен митинг. Ние ќе оддадеме почит за жртвите на владиното насилство бидејќи беа убиени невини демонстранти, изјави тој за локлани медиуми. Ги повика сите граѓани да учествуваат во протестите в петок. - Можеме мирно да го отвориме патот на нашата иднина, додаде тој. Американскиот амбасадор во Тирана, Александар Арвизу на прес конференција со главниот обвинител на Албанија, Ина Рама побара од албанскиот премиер Сали Бериша и од Еди Рама да ги откажат планираните за в петок и сабота демонстрации. Државниот обвинител официјално побара помош од САД за истрагата за случувањата на 21 јануари кога на демонстрациите организирани од опозицијата, загинаа три лица.
| | веќе видена | слични
2 копии

Отворена војна ~ објави албанскиот премиер Сали Бериша на државната јавна обвинителка Ина Рама. Нарекувајќи ја пучист без иднина, Бериша категорично одбива да го спроведе налогот од Обвинителството за приведување на високите офицери од националната гарда, поради убиството на тројцата демонстранти на немирите во петокот. Бериша ја обвини Ина Рама дека е сојузничка на опозицискиот лидер Еди Рама во неговите намери за насилно преземање на власта. Претходно премиерот рече дека обвинителката „применува двојни стандарди при спроведувањето на законот“, а сега вели дека со одлуката за ослободување на еден од притворените демонстранти, кај кого полицајата пронашла пиштол, обвинителката и опозицијата „го спроведуваат планот Б за продолжување на пучот“. Не верувајќи му на домашното обвинителство, тој побарал помош од меѓународни експерти. - Побарав од нашите пријателски земји да помогнат во истрагата со нивни експерти заради целосна истрага. При обид за државен удар може да бидат убиени 5 или 30 лица или сите оние ...
| | веќе видена | слични

- Секој граѓанин има слобода на изразување на протестен митинг. Ние ќе оддадеме почит за жртвите на владиното насилство бидејќи беа убиени невини демонстранти, изјави тој за локлани медиуми. Ги повика сите граѓани да учествуваат во протестите в петок. - Можеме мирно да го отвориме патот на нашата иднина, додаде тој. Американскиот амбасадор во Тирана, Александар Арвизу на прес конференција со главниот обвинител на Албанија, Ина Рама побара од албанскиот премиер Сали Бериша и од Еди Рама да ги откажат планираните за в петок и сабота демонстрации. Државниот обвинител официјално побара помош од САД за истрагата за случувањата на 21 јануари кога на демонстрациите организирани од опозицијата, загинаа три лица.
| | веќе видена | слични
3 копии

Лидерот на албанската опозициска Социјалистичка партија, Еди Рама, побара од меѓународната заедница да посредува во политичката криза во Албанија Според Рама, албанската опозиција настојува да допре до меѓународната заедница и јасно да и порача да не ја остава земјата сама. Тој додал дека албанскиот премиер Сали Бериша ја загубил контролата откако минатиот петок на големите протести во Тирана загинаа три лица. - Ќе организираме нови антивладини протести по безредијата минатата недела, во кои загинаа тројца демонстранти - предупредил Рама. Претходно Бериша ги отфрли барањата на опозицијата да поднесе оставка поради наводна корупција, а двете партии, и социјалистите и владејачките демократи, за оваа недела најавија нови митинзи. Од друга страна, претставници на германските политички партии оценуваат дека во Албанија мора да се случат промени, но на избори, а не преку улично насилство. - Доколку Албанија сака да и се приближи на Европа, би било подобро ситуацијата да се менува преку избори. Во земјата треба ...
| | веќе видена | слични

Еди Рама лидерот на опозиционата Социјалистичка партија во Албанија изјави, дека нема намера да се откаже од закажаните протести кој треба да се оддржат во петок, организирани од опозициката партија во Албанија. - Секој граѓанин има слобода на изразување на протестен митинг. Ние ќе оддадеме почит за жртвите на владиното насилство бидејќи беа убиени невини демонстранти, изјави тој за локлани медиуми. Ги повика сите граѓани да учествуваат во протестите в петок. - Можеме мирно да го отвориме патот на нашата иднина, додаде тој. Американскиот амбасадор во Тирана, Александар Арвизу на прес конференција со главниот обвинител на Албанија, Ина Рама побара од албанскиот премиер Сали Бериша и од Еди Рама да ги откажат планираните за в петок и сабота демонстрации. Државниот обвинител официјално побара помош од САД за истрагата за случувањата на 21 јануари кога на демонстрациите организирани од опозицијата, загинаа три лица.
| | веќе видена | слични

Тирана, 26 јанаури – Премиерот на Албанија, Сали Бериша ги откажува протестите планирани за в сабота. Бериша е под континуиран притисок на Европската Унија и на САД. „Ние ќе ја разгледаме можноста да ги откажеме контрадемонстрациите, планирани за в сабота, бидејќи тоа од нас го побараа неколкумина амбасадори и исто така некои Албанци“, рекол Бериша. Лидерот на опозициската Социјалистичка партија во Албанија, Еди Рама нема намера да се откажe од протестите закажани за в петок. „Секој граѓанин има слобода на изразување на протестен митинг. Ние ќе оддадеме почит за жртвите на владиното насилство бидејќи беа убиени невини демонстранти“, рекол Рама. „Можеме мирно да го отвориме патот на нашата иднина“, додал претседателот на Социјалистичката партија. Американскиот амбасадор во Тирана, Александар Арвизу на прес конференција со главниот обвинител на Албанија, Ина Рама побара од албанскиот премиер Сали Бериша и од Еди Рама да ги откажат планираните за в петок и сабота демонстрации. Во првичните демонстрации беа ...
| | веќе видена | слични

- Рама се обиде на 21 јануари да изведе државен удар бидејќи воведе петчасовна опсада на канцеларијата на премиерот и се обиде да ја заземе, рече Бериша наведувајќи дека планот на Рама бил потоа да ја ја зазема зградата на Владата, Парламентот и државната телевизија. - Рама за таа акција ангажира 200 до 300 криминалци, рече Бериша за „Пресе“. Зборувајќи за тројцата убиени демонстранти Бериша рече дека го замолил државното Обвинителство под итно да се испита под кои околности тие загинале. Бериша повтори дека безбедносните сили не смеат едноставно да пукаат за време на демонстрациите. - Немам никакви други намери туку во целост се да разјасне, бидејќи мораме да разјасниме дали националната гарда вистина ги убила демонстрантите, а ако е вистина, под кои околности тоа се случило. Или можеби ги убиле други демонстранти, како би се поттикнал јавниот бес, запраша Бериша. Комантирајќи ги најавените демонстрации, како на опозиција, така и на приврзаници на Власта, Бериша потенцира дека „неговите демонстрации се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 380 | | | веќе видена

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со снимениот разговор на ...
сите 211 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, неговата сопруга и синот се уште живеат во станот во скопската населба Автокоманда, бидејќи „Вила Македонија“ не е ...
сите 232 | | | веќе видена

Британската премиерка ќе ја напушти функцијата на 7 јуни, соопшти таа во обраќањето пред познатиот број 10 во Даунинг улицата, во Лондон. Таа рече дека длабоко ...
сите 217 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел минатиот месец на самитот на ЕУ во Романија имала средби со неколкумина челници на Унијата кои се обидувале да ја ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уапсени шест албански гардисти за убиство на демонстранти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: