Почина екс американскиот државен секретар Иглбергер

3 копии

Почина Лоренс Иглбергер (80), американски дипломат од кариера, кој 42 дена беше на функцијата Државен секретар во време на претседателот Џорџ Буш Постариот, но и добар познавач на состојбите во Македонија Причината за смртта на Иглбергер, кој почина во Вирџинија, е пневмонија. Во својата 40-годишна кариера, Иглбергер беше и амбасадор на САД во Југославија од 1977 до 1980 година. Во улога на втор секретар за економски работи во амбасадата Иглбергер во 1963 година беше активно вклучен во надминувањето на последиците од катастрофалниот земјотрес што го погоди Скопје.
| | веќе видена | слични
3 копии

Поранешниот американски државен секретар Лоренс Иглбергер завчера почина во САД на 80-годишна возраст, пренесува МИА. Иглбергер помина повеќе од 40 години во дипломатска служба и важеше за дипломат со извонредна способност за решавање кризни ситуации. Беше и добар познавач на ситуацијата на Балканот, како амбасадор на САД во Југославија, во времето кога почина претседателот Јосип Броз - Тито. Како службеник за економски прашања во американската амбасада во 1960 година го доби прекарот Лоренс од Македонија за неуморните залагања да обезбеди американска помош за погодените од земјотресот во Скопје во 1963 година. Благодарение на Иглбергер, во Скопје беше подигната американска полска болница. Иглбергер јавно ја поддржуваше Република Македонија и се залагаше за нејзин прием во НАТО, како и за зачувување на уставното име и на македонските идентитетски обележја. Лоренс Иглбергер беше ангажиран во решавањето на конфликтите во поранешна Југославија во деведесеттите години на минатиот век. Беше главен советник на ...
| | веќе видена | слични

Искусниот дипломат во својата повеќедецениска кариера беше дел од администрациите на осум американски претседатели Поранешниот американски државен секретар и дипломатски ветеран Лорен Иглбергер почина на 80-годишна возраст по кратко боледување, пренесуваат светските медиуми. Иглбергер беше на чело на Стејт департментот од август 1992 до јануари 1993 година, кога ја заврши дипломатската кариера, која опфати мандати на осум американски претседатели, и републиканци и демократи. Претседателот Барак Обама изјави дека Иглбергер им помогнал на САД во клучните денови за време на падот на Берлинскиот ѕид и на крајот од Студената војна. Според Ројтерс, Иглбергер влезе во дипломатијата во 1957 година, но неговата дипломатска кариера добива замав во 1969 година, кога стана помошник на Хенри Кисинџер, советникот за национална безбедност на претседателот Ричард Никсон. Иглбергер, кој самиот се опишуваше како умерен републиканец, беше сметан за цврст прагматичар во надворешните односи. Откако републиканците во 1976 ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Смртта на Лоренс Иглбергер, поранешниот американски државен секретар, значи голема загуба за САД, но уште повеќе за Македонија и Македонците, посочуваат од Македонско - американскиот Совет од Њујорк и Детроит. - Неговото заминување од сцената на меѓународната политика во овие критични и несигурни времиња за нас Македонците претставува ненадоместлива загуба на искрен и влијателен дипломат, чија што доблест беше да се стави отворено и недвосмислено во одбрана на вистината за Македонија, македонското име, идентитет и достоинство кои што тој интимно ги знаеше и почитуваше, се вели во изјавата од Македонско - американскиот Совет од Њујорк и Детроит за ТВ проектот „Порта“ на МТВ. Според Македонско-американскиот совет, во повеќе интервјуа и контакти, амбасадорот Иглбергер покажа морална и политичка храброст преку своите изјави по повод македонско-грчкиот спор, кој за повеќето политичари и дипломати претставува табу тема, кога, меѓу другото, ја нарече Грција „малечко дете на кого светот треба да му одржи лекција за ...
| | веќе видена | слични

- Неговото заминување од сцената на меѓународната политика во овие критични и несигурни времиња за нас Македонците претставува ненадоместлива загуба на искрен и влијателен дипломат, чија што доблест беше да се стави отворено и недвосмислено во одбрана на вистината за Македонија, македонското име, идентитет и достоинство кои што тој интимно ги знаеше и почитуваше, се вели во изјавата од Македонско - американскиот Совет од Њујорк и Детроит за ТВ проектот „Порта“ на МТВ. Според Македонско-американскиот совет, во повеќе интервјуа и контакти, амбасадорот Иглбергер покажа морална и политичка храброст преку своите изјави по повод македонско-грчкиот спор, кој за повеќето политичари и дипломати претставува табу тема, кога, меѓу другото, ја нарече Грција „малечко дете на кого светот треба да му одржи лекција за почитување на правата и достоинството на Македонија и Македонците“. - На неговиот пример треба да се учат не само светските дипломати, туку посебно македонските политичари, интелектуалци и новинари, како за ...
| | веќе видена | слични

Почина поранешниот американски државен секретар Лоренс Иглбергер Иглбергер јавно ја поддржуваше Република Македонија и нејзиниот прием во НАТО, како и зачувувањето на уставното име и македонските идентитетски обележја Поранешниот американски државен секретар Лоренс Иглбергер почина завчера на 80-годишна возраст. Иглбергер мина над 40 години во дипломатска служба и важеше за дипломат со изворедна способност за решавање на кризни ситуации. Беше и добар познавач на ситуацијата на Балканот, со искуство од прва рака од регионот, како амбасадор на САД во Југославија, во времето кога почина претседателот Јосип Броз Тито. Како службеник за економски прашања во Американската амбасада во '60-тите, го доби прекарот "Лоренс од Македонија" за неуморните залагања да обезбеди американска помош за погодените од земјотресот во Скопје во 1963-та. Благодарение на Иглбергер, во разурнатиот град набрзо беше подигната американска полска болница. Иглбергер јавно ја поддржуваше Република Македонија и нејзиниот прием во НАТО, како ...
| | веќе видена | слични

Вашингтон Поранешниот државен секретар на Сад почина вчера на 80 годишна возразт, објавија некои светски медиуми. Лоренс Иглбергер беше американски топ дипломат и беше пет месеци министер за надворешни работи, до јануари 1993 година, во времето на претседателот Џорџ Буш постариот. Тој тогаш го наследи на тоа место ЏејмсБејкер, кој беше поставен за шеф на кампањата во обидот за реизборот на Буш за претседател на САД. Иглбергер беше во осумдесетите амбасадор на САД во тогашна Југославија и важеше како голем пријател на Македонија, за што со гордост го носеше прекарот Лоренс од Македонија.
| | веќе видена | слични

Њујорк тајмс пишува дека во текот на првиот ангажман во Југославија Иглбергер бил наречен „Лоренс од Македонија“ поради неговата улога во насочувањето на американска помош по земјотресот во Скопје во 1963 година. Поранешниот американски државен секретар и амбасадор на САД во поранешна Југославија Лоренс Иглбергер почина на 80 годишна возраст. Иглбергер беше ангажиран во рамките на американската дипломатија за решавање на судирите во поранешна Југославија. Њујорк тајмс пишува дека во текот на првиот ангажман во Југославија Иглбергер бил наречен „Лоренс од Македонија“ поради неговата улога во насочувањето на американска помош по земјотресот во Скопје во 1963 година. Во текот на престојот во Србија Иглбергер имал повеќе средби со Милошевиќ и се обидувал да го убеди да се откаже од национализмот и да не се обидува да ја сочува Југославија со сила, за потоа да прокоментира дека „ лошо го проценил“ Милошевиќ. Џорџ Буш постариот, кому Иглбергер му беше советник, се прости од него оценувајќи ...
| | веќе видена | слични

Иглбергер мина над 40 години во дипломатска служба и важеше за дипломат со изворедна способност за решавање на кризни ситуации. Беше и добар познавач на ситуацијата на Балканот, со искуство од прва рака од регионот, како амбасадор на САД во СФРЈ. Како службеник за економски прашања во Американската амбасада во 1960-те, го доби прекарот „Лоренс од Македонија“ за неуморните залагања да обезбеди американска помош за погодените од земјотресот во Скопје во 1963-та. Благодарејќи на Иглбергер, во разурнатиот град набрзо беше подигната американска полска болница. Иглбергер јавно ја поддржуваше Република Македонија и нејзиниот прием во НАТО, како и зачувувaњето на уставното име и македонските идентитетски обележја. Лоренс Иглбергер беше ангажиран во решавањето на конфликтите во поранешна Југославија во деведесттите години. Беше главен советник на тогашниот претседател на САД Џорџ Буш постариот. За време на неговата дипломатска кариера работеше во администрацијата на Ричард Никсон, како помошник на државниот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Портпаролот на Бачев, Христијан Мицкоски бадијала се дообјаснува, нека се спрема за пораз на какви било избори Мицкоски повторно си ги дообјаснува своите ...
сите 254 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почина екс американскиот државен секретар Иглбергер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: