Фејсбук-револуција во Загреб

Најмалку тројца се повредени, а 11 луѓе се уапсени прексиноќа во Загреб во судир меѓу антивладини демонстранти и полицијата, јавија хрватските медиуми. Околу 1.000 демонстранти, организирани преку социјалната мрежа Фејсбук излегле на протест во центарот на хрватската престолнина незадоволни од владината политика. Демонстрантите се собрале на главниот градски плоштад „Бан Јелачиќ“ од каде што тргнале кон седиштето на владата, извикувајќи „крадци, крадци!“, „Јадранка, оди си“ и „ХДЗ крадци“. Полицијата со метални огради ги блокирала сите влезови до седиштето на владата на Марковиот плоштад на кој со Закон за јавен ред од 2005 година се забранети протестни собири. Во судирите неколкумина се повредени, а се приведени повеќе лица меѓу кои и организаторот на протестот Иван Пернар. Тој е уапсен откако се обидел да ја пробие полициската барикада, а по него тоа го сториле уште неколкумина демонстранти. Разлутената маса врз полицијата фрлала шишиња, а со искорнати сообраќајни знаци се обидувале да ги пробијат ...
| | веќе видена | слични

Неколку стотини демонстранти завчера се судрија со полицијата за време на антивладините протести во центарот на Загреб. Околу 500 млади, кои тргнаа кон седиштето на Владата, беа застанати од страна на полицијата, по што дојде до судир во кој имаше повредено демонстранти, новинари и полицајци, пренесува „Јутарњи лист“. Демонстрантите фрлаа тули врз полицијата, која, пак, одговори со солзавец и пендреци. Насекаде се слушаа петарди, а беа искршени и неколку излози. На улиците имаше многубројни полициски возила, специјалци и метални огради. Демонстрантите носеа транспаренти на кои пишуваше дека тие се противат на влезот на Хрватска во ЕУ, а врв на демонстрациите беа и преговорите за соработка со Србија. - Јадранка, оди си - скандираа на плоштадот „Бан Јелачиќ“ околу 10.000 луѓе, кои бараа од премиерката Јадранка Косор да си замине од функцијата и свиреа кога ќе се споменеше името на претседателот Иво Јосиповиќ. Според хрватските медиуми, нереди имало и во Осиек, а повеќе од 200 ветерани протестирале и во ...
| | веќе видена | слични

Над 50 лица биле повредени, меѓу кои и 30 полицајци, во судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Загреб, каде што се одржа протест за поддршка на хрватските бранители од Граѓанската војна 1990-1996 година Загрепската полиција соопшти дека се уапсени 65 лица, од кои 52 биле задржани во притвор. На протестот, кој се одвивал под мотото „Стоп на истрагите против хрватските бранители“, учествувале околу 15.000 лица. До инцидентот дошло кога група од над 500 демонстранти, претежно млади лица, се упатила кон плоштадот „Свети Марко“, каде што се наоѓаат зградите на хрватскиот парламент и на Владата, но биле спречени од полицијата. Насобраните демонстранти почнале да фрлаат со шишиња, петарди, тули и камени улични коцки кон полицијата, која употребила палки и солзавец за да ги растера насобраните лица. Во пресметките биле повредени и повеќе новинари, кои стоеле меѓу полицијата и демонстрантите. Пијан демонстрант нападнал новинарка на неделникот „Национал“, удирајќи ја и плукајќи ја по телото. Камерман на ...
| | веќе видена | слични

Најмалку 33 луѓе се повредени, а 60 се уапсени во судирите меѓу демонстрантите и полицијата што завчера попладнето избија во центарот на Загреб, за време на протестите на хрватските бранители на плоштадот „Бан Јелачиќ“. До судирите дошло кога група на млади демонстранти, кои протестирале против прогонот на хрватските воени ветерани, се издвоиле од централниот плоштад во Загреб и се насочиле кон владата, каде што ги дочекале полициските сили и им го попречиле патот. Демонстрантите фрлале тули кон полицијата, која одговорила со солзавец и пендреци. Летале и петарди, а уништени се неколку излози. Демонстрантите бараат слобода за Тихомир Пурда, кој минатиот месец беше уапсен во БиХ на барање на српска потерница, која го обвинува за воени злосторства. На протестот, кој беше организиран од „Здружението на хрватските бранители 1990-1996“, остро беше осудувана политиката на хрватската влада, а беа носени и транспаренти против влезот на Хрватска во ЕУ. Хрватската влада го осуди насилството на протестите ...
| | веќе видена | слични

Зошто Либијците и Египќаните се херои, а Хрватите хулигани? Ако сме на улица, нема да ја оствариме големата стратешка и историска цел во годината во која одбележуваме 20 години од осамостојувањето на Хрватска. Верувам дека мнозинството граѓани на Хрватска го препознаваат тоа, порача премиерката Косор по повод протестите против поданичката политика на хрватската Влада До кога нашата Влада ќе ги издава и продава нашите херои, нашето море, нашите селани, нашите бродоградилишта, нашите шуми, нашата вода, нашата ИНА, нашите банки, нашата земја. Еј, политичари, застанете! Ова е главната порака што околу 10.000 Хрвати викендов ја упатија до хрватската Влада, но индиректно до Европката унија, која продуцира нови и нови барања, условувајќи ја земјата на самиот праг од влегувањето во европското семејство. Хрватската полиција влезе во судир со демонтрантите и приведе над 60 лица. Во судирот беа повредени 12 полицајци, а 13 граѓани се јавиле во болница барајќи лекарска помош. Меѓу повредените има и новинари. Директен ...
| | веќе видена | слични

ЗАГРЕБ, Хрватска -- Околу 60 луѓе беа уапсени за време на антивладиниот митинг на кој присуствуваа околу 15.000 луѓе во Загреб во саботата (26-ти февруари). Вкупно 25 луѓе -- 12 од нив полицајци -- беа повредени во судирите што избија кога десетици млади луѓе се обидоа да стигнат до централниот плоштад, каде што се наоѓа штабот на владата. Полицијата, на која беше фрлано со камења и стапови, возврати со солзавец. Митингот уследи само неколку дена откако друг антивладин протест организиран преку Фејсбук, заврши со судири. Исто така во Загреб, илјадници луѓе се приклучија на мирниот протест за поддршка на воените ветерани, особено Хрватот кој чека екстрадиција во Србија во босански затвор. Тихомир Пурда, кој се борел во Вуковар, беше уапсен во јануари на границата меѓу Хрватска и БиХ, врз ознова на српската воена потерница. Слични протести се одржаа и во Осиек. (ХРТ, Хина, Танјуг - 26/02/11)
| | веќе видена | слични

Владата најостро го осудува хулиганството и повредувањето на невини луѓе во Загреб. Според некои сознанија, во организација на дивеењето по Загреб и негово финансирање учествувале и некои опозициски партии, изјави синоќа портпаролот на хрватската Влада Младен Павиќ. Павиќ, меѓутоа, не прецизираше за кои партии се работи. Загрепската полиција синоќа приведе околу 60 демонстранти кои се судрија со полицијата, во обид да го пробијат полицискиот кордон за да стигнат на плоштадот „Свети Марко“. Во судирот се повредени 12 полицајци, а 13 граѓани се јавиле во болница барајќи лекарска помош, соопшти полицијата. Меѓу повредените има и новинари. Полицијата исто така соопшти оти синоќа ситуацијата се смирила и засега повеќе нема судири меѓу полицијата и демонстрантите. Во центарот на градот до доцна синоќа останале само мали групи демонстранти, каде полициски специјалци ја обезбедуваат областа. Полицијата исто така засега нема податоци колкава материјална штета е нанесена врз зградите и какви се оштетувањата. За време ...
| | веќе видена | слични

Вчерашниот протест на хрватските учесници во војната во 90-те се претвори во жестока пресметка на дел од демонстрантите и хрватската полиција. Уапсени се 60 демонстранти, повредени 12 полицијаци и најмалку 13 граѓани, меѓу кои и новинари. До судирот дошло кога група од демонстрантите, кои протестирале против прогонот на хрватските воени ветерани, се издвоила од централниот плоштад во Загреб и се насочиле кон Владата, каде ги дочекале полициските сили и им го попречиле патот. Демонстрантите фрлале цигли кон полицијата, која одговорила со солзавец и пендреци. Летале и петарди, а уништени се неколку излози. Демонстрантите бараат слобода за Тихомир Пурда, кој минатиот месец беше уапсен во БиХ на барање на српска потерница која го обвинува за воени злосторства. На протестот, кој беше организиран од „Здружението на хрватските бранители од 1990-1996“ остро беше осудувана политиката на хрватската влада, беа носени и транспаренти против влезот на Хрватска во ЕУ, како и соработката на земјата со Србија. Денеска на ...
| | веќе видена | слични

Хрватската Влада најостро ги осуди повредувањето на невини луѓе и хулиганското однесување на демонстрантите во Загреб. Според неофицијални информации во организирањето на овие протести учествуваат и некои опозициски партии, изјави синоќа портпаролот на Владата Младен Павиќ. Павиќ, меѓутоа, не прецизираше за кои партии се работи. Полиција синоќа приведе околу 60 демонстранти кои се судрија со полицијата, во обид да го пробијат полицискиот кордон за да стигнат на плоштадот „Свети Марко“. Во судирот се повредени 12 полицајци, а 13 граѓани се јавиле во болница барајќи лекарска помош, соопшти полицијата. Меѓу повредените има и новинари. Полицијата исто така соопшти дека синоќа ситуацијата се смирила и засега повеќе нема судири меѓу полицијата и демонстрантите. Во центарот на градот до доцна синоќа останале само мали групи демонстранти, каде полициски специјалци ја обезбедуваат областа. Полицијата исто така засега нема податоци колкава материјална штета е нанесена врз зградите и какви се оштетувањата. За време на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 352 | | | веќе видена

-Последна шанса ќе ни биде на 5 мај да излезе и да дадеме поддршка на овој концепт, не на Стево Пендаровски, туку на целата политичка филозофија која ...
сите 115 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 255 | | | веќе видена

Под влијание на силно југозападно воздушно струење веќе е започнат транспорт на прашина и на песок што значи дека и атмосферата понатаму ќе биде доста ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фејсбук-револуција во Загреб

Од:
До кого (е-маил):
Порака: