Новиот објект на Македонската филхармонија ќе отвори со ексклузивен концерт


3 копии

Новиот објект на Македонската филхармонија, ќе биде отворен в недела во 19 часот со ексклузивен концерт на Филхармонијата со која како солист ќе настапи нашиот светски етаблиран пијанист Симон Трпчески. Македонската филхармонија, која е најстара институција од областа на музичко-сценската дејност во земајва, новиот објект го добива по 73 години од постоењето. Тој е со модерен изглед и архитектонски и акустични карактеристики според сите светски стандарди Концертот ќе биде под диригентско водство на еден од најпрестижните и најбараните диригенти на сите времиња, маестро Владимир Ашкенази од Русија. Ќе бидат изведени дела од Трајко Прокопиев - суита бр. 2 од балетот "Лабин и Дојрана", Сергеј Прокофјев - концерт за клавир и оркестар бр. 3 во C-dur, оп. 26 и од Петар Илич Чајковски - симфонија бр. 5 во e-moll оп. 64. Министерката за култура Елизабета Канческа - Милевска денеска на прес-конференција рече дека во овој објект, многу е вложено, посветеност и труд, и како Министерство за култура и како тим кој ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Во новата концертна сала на Македонската филхармонија на 1 јуни, со почеток во 20 часот, ќе се одржи симфониски концерт под наслов „Видеоигра“, на кој ќе биде изведена музиката од најпознатите видеоигри во светот. На репертоарот ќе бидат композициите од видеоигрите „Final Fantasy“, „The Legend of Zelda“, „Super Mario“, „Angry Birds“, „Grand Theft Auto“, „Battlefield“, „Pokemon“, „Tetris“, „World of Warcraft“… Концертот ќе се одржи под диригентската палка на маестро Тимоти Редмонд од Велика Британија, еден од најистакнатите диригенти во Европа. Со „Видеоигра“ за првпат во Македонија ќе се изведува музика од најпопуларната форма на забава во светот, аранжирана за голем симфониски оркестар.
| | веќе видена | слични

Један Д-мол ме развали, неки би то тугом назвали,није то, него туга за Д-мол...простете што не ја преведувам, ќе изгуби од убоста на оригиналот, но деновиве интензивно се потсетувам на стиховите на легендарната Д-мол од Балашевич. Секој почитувач на добрата музика, рок, класика, поп, ќе ја препознае мојата симболика на испишаните стихови, но воедно од тука ќе пламне и мојот бес и лутина, бидејќи негодувам, да навистина страшно негодувам, кога на културата и уметноста им се става партиски предзнак. Сиве овие години не научивме дека нешто што е убаво и вредно само по себе, нешто што има посебна есенција и естетика, нешто што е непроценливо и неспоредливо, не смее да се извалка со политички призвук. Великанот, бардот на македонското класично композиторство, Трајко Прокопиев е признат и познат по својот врвен опус, а деновиве уште повеќе актуелен по изведбата на неговиот балет Лабин и Дојрана во новата зграда на македонската филхармонија. Во истата таа зграда и светски познатиот, а наш, пијанист маестро ...
| | веќе видена | слични
2 копии

"Прв пат по распадот на Југославија во неделата се случи културен блесок во една од нејзините поранешни земји. Во Скопје беше отворена нова концертна сала каде што, по 73 години од своето постоење и злопатење на несоодветни места свој модерен и луксузен дом доби Македонската филхармонија...", се вели во написот во Вечерњи.хр "Во светската дворана и домашниот оркестар свиреше навистина светски, а Скопје сега има каде да ги пречека врвните музичари и оркестри од светот на музиката, сосема поразличен од оној од кој на една мала земја и доаѓаат само закани и проблеми. Сите балкански филхармонии во неделата им завидуваа на своите македонски колеги. Меѓу нив и Загрепската филхармонија, која се уште е само станар во салата Лисински" пишува за новата сала во Скопје Вечерњи.хр. На отворањето на новата сала на Македонската филхармонија на која беше изведен ексклузивен концерт на Македонската филхармонија, нашиот светски познат пијанист Симон Трпчески и еден од најбараните диригенти на денешницата Владимир Ашкенази, ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Македонската филхармонија, која е најстара институција од областа на музичко сценската дејност во Република Македонија, новиот објект го добива по 73 години од постоењето. Со концерт на Македонската филхармонија на која како солист настапува Симон Трпчески под диригентство на Владимир Ашкенази од Русија официјално беше отворен новиот објект на Филхармонијата. Слушнете како звучи „Љубена“ од Тоше Проески, изведена од Симон Трпчевски на отварањето на Македонската филхармонија:
| | веќе видена | слични

Оркестарот на Македонската филхармонија, кој во изминативе неколку години го подигна нивото на звучност и знаеше добро да звучи и во акустично нехуманата концертна сала во Домот на АРМ, конечно доби соодветен концертен простор, кој изискува дополнителна еволуција и подобрување на изведувачките перформанси од секој член во ансамблот. Акустиката во новата сала дефинитивно бара поинаков пристап во изведбата на делата, индивидуално и колективно преиспитување на интегралната звучност. Во новата сала акустиката е фрагилна и отворена, се слуша сѐ, не се губи ниту еден сегмент од изведбата, секое замачкување и несигурност во оркестарот не можат да останат незабележани... Музичарите од оркестарот на Македонската филхармонија звучеа мошне компактно на првиот концерт во новата сала - чувме прецизна и емотивна изведба, имаше одличен избор на дела, фантастичен диригент зад пултот и беспрекорна пијанистичка интерпретација. Рускиот диригент Владимир Ашкенази фантастично го водеше оркестарот на Македонската филхармонија во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Објектот на Македонската филхармонија, кој во неделата се отвори со првиот свечен концерт, нема да биде готов уште најмалку половина година, велат вработените. Според нив, комплетирана била изведбата само на деловите кои се гледале на синоќешното свечено отворање, во останатите делови сѐ уште се работи па затоа и не можел да се направи технички прием на објектот. „Реално, не може да се направи технички прием затоа што конструкцијата не е уште завршена. Сега за сега се завршени само влезните скали, ходникот до главна сала и главната сала, чисто за да се појават Груевски и екипата и да кажат дека тие го направиле. Инаку, објектот нема да биде во целост готов во наредните 7-8 месеци“, објаснуваат за САКАМДАКАЖАМ.МК извори од Филхармонијата кои сакаат да останат анонимни бидејќи не се овластени да даваат информации за јавност. Тие што се овластени да зборуваат, упорно ги игнорираат прашањата зошто објектот беше пуштен во употреба без технички прием. Дури, на денот на отварањето не беше впишан ни во катастар.
| | веќе видена | слични

Со првиот свечен концерт во новата концертна сала синоќа диригираше славниот маестро Владимир Ашкенази од Русија, а како солист настапи македонскиот пијанист со светска кариера Симон Трпчески (Фото: СДК.МК)Објектот на Македонската филхармонија, кој во неделата се отвори со првиот свечен концерт, нема да биде готов уште најмалку половина година, велат вработените. Според нив, комплетирана била изведбата само на деловите кои се гледале на синоќешното свечено отворање, во останатите делови сѐ уште се работи па затоа и не можел да се направи технички прием на објектот.„Реално, не може да се направи технички прием затоа што конструкцијата не е уште завршена. Сега за сега се завршени само влезните скали, ходникот до главна сала и главната сала, чисто за да се појават Груевски и екипата и да кажат дека они го направиле. Инаку, објектот нема да биде во целост готов во наредните 7-8 месеци“, објаснуваат за САКАМДАКАЖАМ.МК извори од Филхармонијата кои сакаат да останат анонимни бидејќи не се овластени да даваат ...
| | веќе видена | слични

Најстарата институција од областа на музичко-сценската дејност во нашата земја, Македонската Филхармонија, по 73 години од своето постоење доби нов современ објект, изграден по сите светски стандарди. Грандиозната градба беше отворена со гала концерт на оркестарот на Филхармонијата, предводен од еден од најпознатите и најбараните диригенти на сите времиња, маестро Владимир Ашкенази од Русија. Во првиот дел свој солистички настап имаше нашиот светски етаблиран пијанист Симон Трпчевски, со изведба на дела од Трајко Прокопиев и Сергеј Прокофјев. Под водство на маестро Ашкенази, Македонската Филхармонија се претстави со дело од Петар Илич Чајковски. Благодарение на овој објект, во иднина, во Македонија музиката ќе се создава и ќе се восприема во истиот амбиент како и во концертните сали ширум Европа и светот, посочи министерката за култура Елизабета Канческа Милевска. Новиот објект на Македонската филхармонија се протега на површина од 12.400 метри квадратни и располага со две сали. Големата сала е со капацитет ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Среќните лица на музичарите од Македонската филхармонија вчера во Скопје ги пречекаа сите оние кои дојдоа да ја споделат радоста на отварањето на новиот македонски музички храм во кој ќе се создава македонската музичка магија и ќе гостуваат еминентни имиња од светската музичка сцена. Со Филхармоничарите на скалите пред објектот се правеа фотки за паметење, се слушаа честитки од сите страни, а река од љубители на музиката се движеа кон салата... Македонија од завчера има нов музички храм според светските стандарди во кој во иднина ќе се создава нова музичка магија, ќе се компонираат и презентираат нови македонски музички дела и ќе гостуваат еминентни имиња од светските музички сцени. Среќните лица на музичарите од Македонската филхармонија вчера во Скопје ги пречекаа сите оние кои дојдоа да ја споделат радоста на отварањето на новиот македонски музички храм. Со Филхармоничарите на скалите пред објектот се правеа фотки за паметење, се слушаа честитки од сите страни, а река од љубители на музиката се движеа кон ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 191 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 52 | | | веќе видена

Оставки од претседателот Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ, собранискиот спикер Маја Гојковиќ, оставка на раководството на РТС и обезбедување услови за ...
сите 200 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 94 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Новиот објект на Македонската филхармонија ќе отвори со ексклузивен концерт

Од:
До кого (е-маил):
Порака: