Отворени денови во средните училишта на град Скопје

Градоначалникот Петре Шилегов, согласно со заложбите на Градот за континуирано унапредување на квалитетот на образовните услуги ја промовираше инцијативата за отворени денови во средните училишта, на кои универзитетите и факултетите ќе понудат информации и одговори на голем број прашања што си ги поставуваат средношколците и матурантите. - Ги отвораме вратите на средните училишта за универзитетите. Во таа насока, универзитетите и факултетите што се заинтересирани да ги презентираат своите програми пред идните студенти ќе имаат можност да го сторат тоа од годинава, во една поорганизирана форма. Определивме периодот на отворените денови на училиштата од 15 март до 1 април. Можноста која им ја нудиме на средношколците е, преку непосреден разговор и контакти, да добијат информации и одговори и да го направат вистинскиот избор за својот професионален развој - истакна Шилегов. Тој додаде дека досегашните искуства не се позитивни и покажуваат дека голем број матуранти не можат да донесат одлука во која дејност ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Средните училишта на Град Скопје „Орце Николов“ и „Никола Карев“ денеска ги отворија вратите за факултетите и универзитетите за промоција на нивните студиски програми пред средношколците. Kако дел од инцијативата на Град Скопје за отворени денови во средните училишта универзитетите и факултетите што се заинтересирани да ги презентираат своите програми пред идните студенти во периодот од 15 март до 1 април годинава ќе имаат можност да го сторат тоа во една поорганизирана форма. Можноста која им се нуди на средношколците е, преку непосреден разговор и контакти, да добијат информации и одговори за високото образование и да го направат вистинскиот избор за својот професионален развој. Во наведениот период, секој ден по две училишта ќе имаат отворен ден за претставување на факултетите и институтите. Утре (16.03.2018 година) ваков отворен ден ќе се одржи во средните училишта „Михајло Пупин“ (од 11 до 15 часот) и „Панче Караѓозов“ (од 14 до 18 часот). РАСПОРЕД НА ОТВОРЕНИ ДЕНОВИ НА УЧИЛИШТАТА Училиште Време ...
| | веќе видена | слични

Економскиот факултет – Скопје при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” во Скопје ја започна својата кампања низ средните училишта во градот Скопје, каде ќе ja презентира својата наставна програма. Кампањата е дел од проектот на Град Скопје, со наслов „Училиштата на Градот Скопје со отворени врати за факултетите и универзитетите за промоција на нивните студиски програми”. Економскиот факултет е најпрестижната високообразовна институција во високото образование, лидер во образованието на кадри од областа на економијата и бизнисот во Република Македонија, и веќе 68-ма година придонесува во образување на висококвалитетни кадри кои се најбарани на пазарот на труд. Во моментов на Економскиот факултет студираат над 5.000 студенти на прв и втор циклус студии по наставен план и наставни програми кои се оценети како современи и компатибилни со наставните планови и програми на водечките економските факултети од целиот свет. На првиот циклус на студии, наставните дисциплини се разграничени во седум оддели преку кои се ...
| | веќе видена | слични

Во над 80 проценти од македонските училишта кои лани биле евалуирани од Државниот просветен инспекторат утврдено е дека хидрантите не им биле во функција, а ПП апаратите не биле сервисирани навремено. Неприлагодена настава за децата со посебни потреби, недоволно учество на ученички натпревари, нередовност на средношколците, но и нефункционални кабинети, како и застарени и нефункционални компјутери се само дел од слабостите кои ги воочи Државниот просветен инспекторат лани во образовните институции. Во извештајот за квалитет на воспитно- образовниот процес за учебната 2016/17 година, пишува дека инспекторите констатирале слаби и силни страни во неколку подрачја. Средношколците многу бегаат од часови, а не одат на натпревари Кога се во прашање наставните планови и програми слабости се пронајдени во средните училишта, но и кај основните. Кај над 60 отсто од средните училишта проектните активности и слободните часови не се во насока на проширување на знаењата на учениците од струката. Средношколците исто така ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Просветниот инспекторат констатирал дека има евидентен недостаток на наставни средства и помагала, како и поддршка на наставниците во основните училишта за успешна реализација на сите содржини од наставните предмети. Од 115 основни училишта, само четири добиле највисока оценка (многу добар) од испекторите од Државниот просветен инспекторат. Само две средни училишта, од 33, во кои лани е извршена инспекција ја добиле оваа највисока оценка. Во ланската учебна година, просветниот инспекторат спровел вкупно 162 интегрални евалуации со кои го вреднува квалитетот на работата на училиштата. Согласно индикаторите, тие се оценуваат на четири нивоа: многу добро, добро, делумно задоволува и не задоволува. За среќа, ниту едно училиште лани не ја добило квалификацијата не задоволува, а најголем дел од нив се оценети со оценка добар. Но сепак, на една рака може да се избројат оние што добиле чиста петка. Од вкупно 115 основни училишта кои ги чешлаше просветната инпекција, 65 проценти или 75 училишта се оценети со оценка ...
| | веќе видена | слични

Според одлуката на Министерството за образование и наука (МОН) објавена во „Службен весник“, до крајот на учебната година, основните и средните училишта ќе држат настава наредна сабота, на 17 март кога ќе се држат часови по распоред од петок и 14 април исто така со распоред од петок.
| | веќе видена | слични

Според одлуката на Министерството за образование и наука, во второто полугодие работни саботи за училиштата се саботите на 17 март и 14 април. Што значи следната сабота, учениците ќе бидат на настава, а ќе се држат часови по распоред од петок. МОН одреди неколку работни саботи во оваа учебна година, за да се постигнат законски предвидените 180 работни денови, со оглед на тоа што зимскиот распуст траеше ден повеќе, а последните два дена од учебната година се паѓаат во викенд. Во првото полугодие, исто така имаше две работни саботи.
| | веќе видена | слични
8 копии

Според одлуката на Министерството за образование и наука (МОН) објавена во „Службен весник“, основните и средни училишта до крајот на учебната година треба да одработаат уште две саботи. Според планот, работна сабота е наредната, 17-ти март, кога ќе се држат часови по распоред од петок и 14-ти април, исто така со часови по распоред од петок. Извор:OhridNews
| | веќе видена | слични

Две саботи ќе бидат работни за учениците од основните и средните училишта. Ова е одлука на Министерството за образование и наука. Според официјалното соопштение од на Министерството за образование и наука (МОН) , до крајот на учебната година, основните и средните училишта ќе држат настава во сабота на 17 март кога ќе се држат часови по распоред од петок и 14 април исто така со распоред од петок.
| | веќе видена | слични

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 225 | | | веќе видена

Дали потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири прави пуч во ИВЗ или во партијата? Во екот на изборната кампања Зекири бара чистка во неговата матична партија, а ...
сите 365 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 290 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Отворени денови во средните училишта на град Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: