ПСД “Осогово“ в недела организира Петровденски марш од Пониква до Царев Врв

07.07.2017 По повод празникот на Кочани – Петровден, в недела, кочанските планинари - членови на ПСД “Осогово“ го организираат десеттиот по ред традиционален Петровденски планинарски марш. Според информациите од Друштвото, интересот за учество годинава бил изненадувачки голем, па се очекува да се придружат над 150 планинари и граѓани рекреативци. Освен учесници од Кочани и други планинарски друштва од Макеоднија, потврдено е учеството и на гости од Србија и Бугарија. Почетокот на маршот е од паркингот кај одморалиштето на МВР во рекреативниот центар Пониква, а искачувањето е до Царев Врв каде е предвидено заедничко дружење, а на крајот завршува на истото место од каде што се тргнува.
| | веќе видена | слични
2 копии

Педесетина пензионери од Здружението на пензионери на Општина Центар-Скопје денеска престојуваа во посета на своите пријатели пензионери од општина Кочани. На средбата пензионерите од двата града разменија искуства од досегашното воспоставено пријателство, а договорија и средба во Скопје за денот на ослободувањето на градот – 13 ноември.Денешната средба, како што изјави Павле Спасов, претседател на Здружението на пензионери од Општина Центар, е можност повеќе пензионерите од двата града да се дружат и да се договараат за наредни средби кои веќе стануваат традиционални, двапати годишно.– Средбата во Кочани е знак на искреното пријателство што го имаме со пензионериоте од скопската општина Центар. Покрај дружењето, најуспешните пензионери спортисти ги одмерија силите во две спортски дисциплини, шах и стрелаштво, изјави Ѓорѓи Серафимов, претседател на пензионерите од Кочани.Во рамките на заедничката средба беа проследени и неколку интересни содржини од програмата на годинашните Петровденски празнувања во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Бошњачката културна заедница на Република Македонија, која воедно претставува и сојуз на невладини бошњачки организации во земјава, денеска ќе одржи Марш на мирот за Сребреница со цел да се одбележи 22-годишнина од геноцидот над Бошњаците во истоиметиот босански град. Како што информираат организаторите, маршот ќе започне од пред Мурат пашината џамија во Старата скопска чаршија. За време на маршот ќе биде прочитана овогодишната порака на здружението по повод одбележувањето на геноцидот над Бошњаците.
| | веќе видена | слични

Како што информираат организаторите, маршот ќе започне од пред Мурат пашината џамија во Старата скопска чаршија. За време на маршот ќе биде прочитана овогодишната порака на здружението по повод одбележувањето на геноцидот над Бошњаците./МИА
| | веќе видена | слични
3 копии

Планинарското спортско друштво „Осогово" од Кочани го реализираше традиционалниот десетти по ред планинарски Петровденски марш со искачување на врвот Царев Врв на 2.085 метри н.в.. Планинарскиот марш се реализира по повод Петровден празникот на градот Кочани - На планинарскиот Петровденски марш учествуваа 170 планинари од Кочани, како и планинари од Прилеп, Гевгелија, Неготино, Штип, Пехчево, Велес, Скопје и од соседна Република Бугарија. Патеката од Пониква на 1.600 метри н.в. до Царев Врв 2.086 метри н.в., во должина од 35 километри во двата правца, плнанинарите ја поминаа за 9 часа со леснотија и покрај планинскиот терен и високите температури, изјави Сашко Стефановски од ПСД „Осогово" од Кочани. На клубовите учесници на маршот, како и на најмладиот и најстариот учесник планинар им беа доделени благодарници.
| | веќе видена | слични

Останато

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 87 | | | веќе видена

Кривичниот совет од скопска единица составен од судиите Огнен Ставрев, Горан Бошевски и Васка Николовска – Масевска ги одби жалбите на осомничените во случајот ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 47 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 239 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПСД “Осогово“ в недела организира Петровденски марш од Пониква до Царев Врв

Од:
До кого (е-маил):
Порака: