Здрава кожа vs темен тен

Карциномот на кожата е најчестиот вид канцер. Овие типови канцер се појавуваат на површинскиот слој на кожата и лесно можат да се излекуваат доколку се откријат порано. Најсериозниот тип канцер на кожа е наречен малигнен меланом, кој најчесто се шири. Ултравиолетовите зраци (UV зрачење) или прекумерна изложеност на сонце е еден од факторите за појава на овој тип канцер. Затоа пред да се препуштите целосно на сонцето, помислете на вашето здравје.
| | веќе видена | слични
8 копии

За да ја одржите свежината и мекоста на кожата и да изгледате одморно и сјајно секое утро, многу е важно да ја заштитите кожата пред да одите на спиење . Покрај бришењето на шминката и миењето лице пред спиење, пожелно е да се навикнете на уште неколку трикови за убава кожа. Пред се мора да купите ноќна крема која одговара на вашиот тип на кожа. Мора да бидете внимателни бидејќи ако изберете погрешна крема, ќе добиете контра ефект. Ноќната крема нанесете ја секогаш по симнување на шминката и чистењето на лицето. Глинените маски се идеални за хранење на кожата пред спиење. За здрав изглед на кожата наутро, неколку пати неделно пред спиење нанесете глинена маска за лице, измијте ја и намачкајте го лицето со ноќна крема. Памучните маски исто така се одлични за одморен и млад изглед на кожата. Можете да ги користите секој ден, а најдобри се тие од 100 отсто памук и висок степен на пропустливост. Покрај маските за лице, маските за очи ќе ве заштитат од будење со подочници и потечени очи. Исто така, маските за ...
| | веќе видена | слични

Проширените пори на лицето му го одземаат оној мазен, посакуван изглед на нежност, а нечистотијата лесно се „вгнездува“ во кожата. Скоро секој од нас, барем на одделни делови од лицето има проширени пори кои се изразени, па препорачуваме да ги прочитате и испробате нашите маски и добри совети. Да се разбереме, порите не се нешто лошо или нешто од кое треба да се срамиме. Тие се места во кои се сместени фоликулите на влакненцата и благодарение на нив, нашата кожа е нахранета и мека. Но, проблемот настанува кога разните нечистотии и маснотија со времето успеваат да ги прошират порите , па стануваат многу поголеми отколку што е неопходно. Прилично е тешко да се доведат во беспрекорен ред и да се „испеглаат“, но со редовна нега со ефективни маски и трикови, ќе успеете значително да го подобрите изгледот на кожата. Мали совети Поради нечистотијата која се насобира, потребен е редовен, но не пречест пилинг. Користете природни маски за пилинг од шеќер со маслиново масло, од овесна каша и слично. А, ако не сакате да ...
| | веќе видена | слични

Покрај бришењето на шминката и миењето лице пред спиење, пожелно е да се навикнете на уште неколку трикови за убава кожа. Пред се мора да купите ноќна крема која одговара на вашиот тип на кожа. Мора да бидете внимателни бидејќи ако изберете погрешна крема, ќе добиете контра ефект. Ноќната крема нанесете ја секогаш по симнување на шминката и чистењето на лицето. Глинените маски се идеални за хранење на кожата пред спиење. За здрав изглед на кожата наутро, неколку пати неделно пред спиење нанесете глинена маска за лице, измијте ја и намачкајте го лицето со ноќна крема. Памучните маски исто така се одлични за одморен и млад изглед на кожата. Можете да ги користите секој ден, а најдобри се тие од 100 отсто памук и висок степен на пропустливост. Покрај маските за лице, маските за очи ќе ве заштитат од будење со подочници и потечени очи. Исто така, маските за очи помагаат во делување на кремите или производите кои ќе ги нанесете околу очите пред спиење. На крај, на кожата најмногу и треба витамин C кој помага во ...
| | веќе видена | слични

Дерматолозите препорачуваат секојдневно користење на хидратантен крем. Исто како што на вашето лице му е потребно секојдневно миење за да се отстранат мртвите клетки, нечистотијата и бактериите, така му е потребна и хидрација. Водата, а не маслото, е таа која што ја одржува влажноста на кожата и ја прави нежна и мазна, додека сувата кожа лесно ја губи својата еластичност и е поподложна на брчки. Не се залажувајте со цената Во козметичката индустрија не секогаш добивате подобро ако поскапо го платите. Наместо да ја гледате цената, гледајте ги состојките. Доколку имате чувствителна кожа барајте крем кој не е парфимиран и не содржи масла. Прочитајте кои состојки се добри за вашата кожа, а кои не, убаво запомнете го списокот и потоа тргнете во шопинг. Имајте го предвид времето Во различни временски услови потребни ви се различни креми за хидратација. Кога времето е потопло нема потреба да ја третирате вашата кожа со „тешки креми“. Со зголемената влажност на воздухот и зголеменото потење, овие креми можат да го ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На Универзитетскиот стоматолошки клинички центар "Проф. д-р Бојо Андрески" е формиран тим од специјалисти и професори кои нудат естетски услуги како мезотерапија, пополнување на линеарни брчки на чело, контурирање на усни и волумен на усни, корективна терапија, јаболкца, назолабијални бразди итн. Клиничкиот центар технички е одлично опремен, што овозможува редовно да се организираат курсеви за обука на алпикација на хијалурон и ботокс. Курсевите ги одржуваат истакнати стручњаци од таа област, а на нив покрај докторите од Клиничкиот центар присуствуваат и доктори од други институции Што е хијалуронска киселина? Прочуената состојка што ги брише брчките и ја хидратизира кожата, познат како хијалуронска киселина (ХА), последните неколку години ја преплави козметичката индустрија, така што денес не постои бренд кој не лансирал линија која ја содржи оваа состојка. Тоа е супстанција која е составен дел на повеќето органи. Најмногу ја има во кожата, па во сврзното ткиво, 'рскавиците и зглобовите и претставува клучен ...
| | веќе видена | слични

Грижата за кожата на нашето лице е особено важна во летниот период. Честопати иритациите и црвенилото од сонцето ја сушат и оштетуваат нашата кожа, па затоа е потребно секојдневно да се негува. Oва се нашите препораки за убава и здрава кожа за време на топлите летни денови. Мијте го лицето со ладна вода Одлучете се за храна со антиинфламаторни својства Бидете внимателни во врска со вашата исхрана и одберете храна со антиинфламаторни својства. Одличен пример за тоа се лубеницата, дињата и јогуртот. Избегнувајте ги штетните хемикалии Избегнувајте ги парфимираните сапуни за лице, како и останатите производи за чистење на лицето кои содржат алкохол. Пробајте го смирувачкиот крем за кожа склона кон иритација и воспаление на Taiva TAIVA NEURO CELLULAR SOOTHING е смирувачки крем кој го намалува воспалението, црвенилото, како и чувството на затегнатост на кожата. Ви го препорачуваме како одлично решение за акни, егзема, иритации на кожата по дерматолошки процедури, хиперсензитивност на кожата поттикната од ...
| | веќе видена | слични

Гимнастика, правилна исхрана, доволно спиење…Ова се трите клучни работи кои треба да се научите да ги правите без да чувствувате обврска туку едноставно да одлучите дека тоа е дел од вашето секојдневие. Кога се зборува за гимнастика не се мисли на „експерт“ во таа област, туку растегнување на секој дел од телото со прилагодливи вежби. Во денешно време кога работните обврски ни го зафаќаат поголемиот дел од денот, немаме доволно слободно време за да се посветиме на читање книги за соодветни физички вежби, режими на исхрана. Но, колку и да сме зафатени и да немаме време да ги следиме последните трендови за здрав живот, потребно е минимално да се посветиме на себе си за да се чувствуваме подобро, да изгледаме поздраво, па со тоа ќе влијаеме и превентивно кон евентуални заболувања или нарушувања. Следуваат неколку поважни совети кои секој од нас може да ги практикува секојдневно, а потребна е само желба за подобрување на животот. Прво правило: Разновидна исхрана Јадете овошје и зеленчук во текот на целиот ден, ...
| | веќе видена | слични

Пушењето и ултравиолетовото светло можат да ја оштетат еластичноста на кожата, а здравата храна со многу овошје и зеленчук исто така може да помогне во контролирање на брчките. Правилната нега на кожата на лицето е исто така важна за таа да изгледа младо. Со користење на алое вера, кожата станува мека. Природните масла како арганово, бадемово и јојоба исто така обезбедуваат дополнителна влажност. Ако тоа не биде доволно, можете да посегнете по хијалуронска киселина, која помага кожата да ја задржи влажноста, и во некои случаи може да се аплицира со инјекции. Кремите против стареење не се особено ефикасни, истакнуваат од списанието, кои тестирале девет такви производи на 270 жени во тек на четири недели, наутро и навечер, на само една страна од нивното лице.
| | веќе видена | слични

Уште при поглед на вашиот стомак, грб, стапала, деколте или нокти ви се расипува расположението? Ви помагаме да блесне секој дел на вашето тело! Нерамномерен тен на кожата По периодот на зимска облека, голем број жени имаат проблем да ги откријат рацете, нозете или деколтето. Најбрзо решение за нерамномерен тен на кожата е примена на тониран лосион за тело (Наш предлог: хидратантен тониран лосион за тело Lait Hydrabronze Ginot ). Совет-плус: искористете го викендот за овој козметички третман. Акни на грбот Третирајте ги на ист начин како оние на лицето. Прво, натапкајте на нив мешавина од јаболков оцет и масло од чајно дрво, а потоа намачкајте ги со коректор (Наш предлог: 3D Correction Vichy ). Забрзајте го процесот на зараснување и белеење на лузните со орална примена на арника. Оштетени нокти на нозете Доколку вашите стапала не изгледаат репрезентативно, прв и најдобар потег е да закажете педикир кај професионалец. По третманот, одржувајте правилна хигиена и нега на стапалата. Пред педикир во домашни ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 167 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска од Нови Сад порача дека властите повеќе нема да дозволат насилство на протестите, како она од минатата сабота, ...
сите 210 | | | веќе видена

Барањето на Владата – ВМРО-ДПМНЕ да достави предлози во вид на амандмани околу предлог-законот за Обвинителството, македонската опозиција го нарекува обид за ...
сите 165 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес е во посета на Општина Битола каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско ...
сите 206 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Здрава кожа vs темен тен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: