Грција со најнизок рејтинг на светот

Грција според оцената на агенцијата за издавање кредитни рејтинзи Standard & Poor's е земја со најнизок рејтинг во светот, по најновото остро намалување Грција сега има понизок кредитен рејтинг од земјите како што се на пример Пакистан и Еквадор, кои немаат пристап до меѓународните пазари од банкротите во 2009 година. Трошокот на осигурување на грчкиот долг сега е речиси двојно поголем од цените на осигурувањето на пакистанските државни обврзници. Најновиот потег на S&P претставува уште еден во низата удари за грчката социјалистичка влада на премиерот Јоргос Папандреу, којашто настојува да ги протурка непопуларните мерки за штедење во грчкиот парламент, за да го обезбеди финансирањето во рамките на постоечкиот 110 милијарди евра пакет за помош доделен од трите институции: Европската унија (ЕУ), Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Европската централна банка (ЕЦБ). Само една година по договорот за овој пакет, оваа ткн. „тројка“ веќе забрзано работи на воспоставување нов пакет со финансиска помош за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Угледниот светски финансиер и милијардер Џорџ Сорос ги обвини меѓународните финансиски власти за неспроведување на решенијата за европската должничка криза, откако државните обврзници на Грција завчера доживеаја нов пад и натамошно обезвреднување на пазарот на пари Според Сорос, сето она што досега се прави, може да се означи само како купување време, а притоа ништо суштинско не се презема. Таквото однесување тој го смета за голема грешка, инсистирајќи дека само затоа е дојдено до нова ескалација на грчката финансиска криза. Решението на агенцијата за вреднување на кредитниот рејтинг „Стандард енд пурс“ да го рангира долгот на Грција како најмалку вреден во светот, предизвикува нови нарушувања на меѓународниот кредитен пазар.
| | веќе видена | слични

Угледниот светски финансиер и милијардер Џорџ Сорос ја обвини меѓународната финансиска власт за неспроведување на решенијата за европската должничка криза, откако државните обврзници на Грција вчера доживеаја нов пад и понатамошно обезвреднување на пазарот на пари. “Тоа што досега се прави може да се означи само како купување време, а притоа ништо суштинско не се презема. Ова е голема грешка и само затоа дојде до екскалација на грчката финансиска криза“, изјави Сорос.
| | веќе видена | слични

Централениот пазар во Атина. Според Стандард енд Пурс, кредитниот рејтинг на Грција го достигна најниското ниво во светот. [Ројтерс] Агенцијата за кредитен рејтинг Стандард енд Пурс во понеделникот (13-ти јуни) го намали кредитниот рејтинг на Грција , наведувајќи загриженост за „растечки веројатното“ реструктурирање на долгот. Агенцијата го промени нејзиниот кредитен рејтинг од B на CCC, истакнувајќи ги „растечките потреби на Грција за финансирање и тековните внатрешни несогласувања сврзани со потребните услови за спроведување на политиките“. Набуко меѓународен гасовод GmbH, конзорциум задолжен за проектот за изградба на гасоводот Набуко, во средата (8 јуни) потпиша договори за поддршка во Кајсери, Турција. Сите пет вклучени земји -- Австрија, Бугарија, Унгарија, Романија и Турција -- учествуваа во иницијативата. Гасоводот вреден 8 милијарди евра претставува водечки проект во рамките на иницијативата на ЕУ Јужен гасоводен коридор, насочен кон намалување на зависноста на блокот од 27 земји од Руската ...
| | веќе видена | слични

Најлош кредитен рејтинг во светот Поттикнати од новото вреднување на кредитоспособноста на Грција, министрите за финансии на земјите од ЕУ во Брисел расправаа за новиот пакет финансиска помош за Грција, кој неофицијално, според изворите на лондонски “Фајненшал тајмс“ може да биде тежок околу 172 милијарди евра. Минитстрите за финансии се согласни дека Грција очигледно не е во состојба самата да се справи со огромниот долг, па затоа од Владата на премиерот Јоргос Папандреу ќе се бара уште поголемо стегање на ременот. Грчката финансиска криза вчера беше тема на вонредната средба на министрите за финансии од земјите на Европската унија (ЕУ). Состанокот се случи само еден ден откако рејтинг-агенцијата Стандард и Пурс одлучи да го намали кредитниот рејтинг на Грција, со што оваа земја доби најлош рејтинг во светот, а оваа одлука истовремено предизвика можност за репрограмирање на грчкиот долг. Стандард и Пурс го намали кредитниот рејтинг на долгорочните хартии од вредност на Грција одеднаш за цели три степени, ...
| | веќе видена | слични

Агенцијата „Стандар енд Пурс“ и го намали рејтингот на Атина, а финансиските експерти предупредуваат дека тоа претставува опасност за другите загрозени членки на еврозоната, како Ирска и Португалија Јужниот сосед сега има најнизоккредитен рејтинг во светот Агенцијата за кредитен рејтинг „Стандард енд Пурс“ го намали рејтингот на грчкиот долг од Б на ЦЦЦ што значи дека земјата е рангирана на само четири места до определувањето целосен неуспех на поставените финансиски задачи и обврски. Според агенцијата, негативни се изгледите за кредитниот рејтинг на Грција, членка на еврозоната, што означува дека уште повеќе е зголемен ризикот земјата да не може да ги исполни обврските кон меѓународните финансиски институции и Европската Унија, кои беа услов за доделувањето на кредитот од 110 милијарди евра. Таквата оценка на „Стандард енд пурс“ предизвика и намалување на вредноста на државните обврзници што ги издава владата на премиерот Јоргос Папандреу, па сега цената на грчкиот долг е најнизок во светот. Грција, ...
| | веќе видена | слични

Меѓународната рејтинг-агенција „Стандард и Пурс“ го намали кредитниот рејтинг на долгорочните хартии од вредност на Грција од степенот Б на степенот ЦЦЦ. Рејтингот одеднаш е намален за три степени, а агенцијата како негативна ја означи и кредитната способност на Атина. Негативната перспектива значи дека среднорочно кредитниот рејтинг на земјата може уште да се намалува. Краткорочниот рејтинг на грчките хартии од вредност останува на степенот Ц. Агенцијата појасни дека со ова расте можноста од т.н. меко репрограмирање на грчкиот долг. Со новото вреднување Грција е оддалечена само четири степени од најниската категорија Д. Ваква категорија би водела пак до огромна консеквенција за европскиот банкарски систем. Грчката влада изрази разочарување поради ваквата одлука на рејтинг- агенцијата „Стандард и Пурс“, која, според Атина, не ги зела предвид огромните финансиски реформи што се во тек во земјата, како и фактот дека таа е членка на еврозоната. Новото вреднување на кредитоспособноста на Грција ќе биде тема и на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Агенцијата за определување на кредитниот рејтинг „Стандард и Пурс“ го намали рејтингот на грчкиот долг од „Б“ на „ЦЦЦ“ што значи дека земјата е рангирана на само четири места до определувањето целосен неуспех на поставените финансиски задачи и обврски, јави дописникот на МИА од Лондон. Грција е пониско рангирана, според кредитниот рејтинг и вредноста на нејзините обврзници, дури и од земји какви што се Еквадор, Јамајка или Гранада. Според агенцијата уште повеќе е зголемен ризикот Грција да не може да го направи она што меѓународните финансиски институции и ЕУ го имаат побарано.
| | веќе видена | слични

Грција стана земја со најнизок кредитен рејтинг во светот откако агенцијата Стандард и Пурс и одзеде уште три поени од оценката за способноста да ги враќа долговите од издадени државни обврзници. Со рејтинг ЦЦЦ, сега Грција е на само четири места од статус на земја која не може да ги враќа долговите и е пониско рангирана од земји како Пакистан, Еквадор, Јамака и Гранада, дел од кои и воопшто немаат пристап до меѓународните финансиски пазари. Стандард и Пурс смета дека ризикот Грција да не може да ги исполни обрските кон кредиторите станал поголем изминатиов период и очекува дека земјата по барање на Европската унија ќе мора да го престуктуира долгот проценет на 300 милијарди евра. Што е понизок рејтингот на една земја толку се повисоки каматите кои треба да ги отплаќа за задолжувањето преку издавањето државни хартии од вредност. Со овој рејтинг Грција стана најризичен должник на пари во светот и ќе плаќа најскапи камати од сите останати држави. Грчката влада остро реагираше на ваквата вест тврдејќи дека ...
| | веќе видена | слични

Цената на нафтата падна под 97 долари за барел. Ценaта на нафтата се намалува бидејќи се очекува, дека успорувањето на растот на светската економија ќе ја намали побарувачката на гориво. Падот на цената на нафтата беше забрзан откако во понеделник агенцијата за кредитно вреднување „Стандард и Пурс“, дополнително го намали кредитниот рејтинг на Грција, и дека оваа земја многу тешко ќе ги отплати своите долгови до 2013 година.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 382 | | | веќе видена

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грција со најнизок рејтинг на светот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: