Куќа во Тафталиџе инсталира фотоволтаична централа, сопственикот ќе произведува струја од соларна енергија


Почна користењето на семејните фотонапонски централи инсталирани на крововите на домовите од кои вишокот електрична енергија ќе го презема ЕВН-Македонија. Ова го овозможува новиот Закон за енергетика, а инсталацијата и проектирањето го извршуваат тимови на ЕВН. Според анализите, моќноста од 3 киловати се смета за доволна за потребите на едно семејство. Првата семејна соларна централа има 12 панели кои произведуваат електрична енергија за потребите на сопственикот, а вишокот енергија преку посебно двонасочно броило и инвертор ја презема дистрибутивната компанија. „Ги повикувам сите да ги искористат поволностите што ги имаме во нашата држава и сончевите периоди со цел да ја намалат сопствената потрошувачка на електрична енергија, да заштедат, а дел од струјата и да ја предадат во мрежа“, изјави Сашо Стојкоски, член на УО на ЕВН-Македонија. Сопственикот на семејната сончева кровна централа очекува сериозни заштеди и намалување на сметките за струја. „Искрено мислам дека заштедите кои што ќе ги направам со ...
| | веќе видена | слични

Извршниот директор на компанијата за електрични автомобили Tesla Motors, Елон Маск пред некое време ги претстави соларните ќерамиди коишто според неговата визија би требало целосно да ги заменат конвенционалните црвени ќерамиди кои денес ги забележуваме на скоро секоја градба. Покрај нивната способност на генерираат енергија, тие се разликуваат во однос на останатите ќерамиди по својата цена. Имено, и покрај тоа што станува збор за сосема нов пронајдок, како што најавија од компанијата, цената на соларните ќерамиди ќе биде значително поевтина од оние обичните. Така, потрошувачите нема да заштедат само на енергија, туку и на првичната инвестиција за да се добие таа енергија. Тоа Маск го нарече дополнителен бонус за оние кои ќе се одлучат да ги инсталираат овие соларни плочки на своите кровови. Тие, не само што изгледаат естетски поубаво во однос на старите, туку и имаат способност да генерираат струја. Според него, основното прашање кое секој човек треба да си го постави е едноставно, на тоа прашање следува и ...
| | веќе видена | слични

„Со првата мини фотонапонска централа на приватен објект во Скопје, практично започна имплементацијата на новиот закон за енергетика со кој граѓаните ќе можат да инсталираат панели на своите покриви и вишокот на електрична енергија да го продаваат на слободен пазар. Сега се на ред фотонапонски централи за цели населби! Тоа значи формирање на енергетски заедници од приватни лица, во населбите каде што живеат. Тие ќе може да ја користат произведената енергија, да си ја разменуваат и вишокот да го продаваат на пазарот. Со инсталирање на вакви мини фотонапонски централи се цели и кон зголемување на домашното производство на електрична енергија за сметка на увозот.Со донесувањето на новиот закон за енергетика, ДОМ исполни уште една од своите долгогодишни заложби и програмски цели. Со години наназад ДОМ организираше конференции, трибини и кампањи за промовирање на потребата од користење на обновливи енергии во масовни размери, повикувајќи на „сончева револуцуја“. Со тоа се штити животната средина, а се зголемува ...
| | веќе видена | слични

Во Тафталиџе во Скопје, во куќа е отворена првата фотоволтаична централа за домаќинства во Македонија. Всушност станува збор за прототип на фотоволтаичен систем кој е изработен и дизајниран од ЕВН. На отворањето на првата електрана присуствуваа и претставници на Владата. „Владата на Република Македонија преку новиот Закон за енергетика ја отвори можноста секое домаќинство на кровот од својата семејна куќа, како и секоја компанија, да има можност да инсталира фотоволтаична централа и за сопствени потреби да произведува електрична енергија, а понатаму вишоците струја да ги продава на слободниот пазар“, вели премиерот Зоран Заев. Мини централата е со максимална моќност од 3 kW. За ова на кровот на куќата се поставени 12 панели. Системот е достапен од ЕВН и компанијата им го нуди на сите домаќинства.
| | веќе видена | слични

Куќа во скопската населба Тафталиџе ќе биде првиот прототип на домашна електрична централа. Целиот фотоволатичен систем е изработен и дизајниран од ЕВН. Мини централата е со максимална моќност од 3kW. За ова на кровот на куќата се поставени 12 панели. Системот е достапен од ЕВН и компанијата им го нуди на сите домаќинства. На отворањето на првата електрана присуствуваа и претставници на Владата. „Владата на Република Македонија преку новиот Закон за енергетика ја отвори можноста секое домаќинство на кровот од својата семејна куќа, како и секоја компанија, да има можност да инсталира фотоволтаична централа и за сопствени потреби да произведува електрична енергија, а понатаму вишоците струја да ги продава на слободниот пазар“, вели премиерот Зоран Заев. Некаде на почетокот на мај, Калифорнија донесе закон кој предвидува сите куќи кои ќе се градат од 2020 година да искористуваат сончева енергија. Државата планира до 2030 година, 50% од произведената енергија да биде од обновливи извори. Еден од недостатоците ...
| | веќе видена | слични

До пред некоја година оваа инвестиција се сметаше за луксуз, беше многу скапа и ретко кое домаќинство можеше да си ја дозволи. Денеска речиси на секоја куќа има вградено сончев колектор. Над 50 отсто пониски сметки за струја по вградувањето на сончевите колектори. Намалувањето на цената на електрична енергија според корисниците е главниот мотив за зголемениот интерес. -Ние поставивме во месец мај годинава. Пред тоа плаќавме струја околу 3000 денари. Сметката ни се намали дури и за повеќе од половина. Сега ни доаѓа околу 1300 до 1500 денари. За речиси една година, тоа самото ќе си се исплати. После тоа, се ти останува гратис, вели Живко од Маџари. Поради континуираниот раст на цената на струјата, граѓаните сè повеќе се заинтересирани за користење на системи за соларна енергија. Сонцето претставува извор на енергија достапен насекаде. Сончевата енергија може да се користи за загревање и осветлување на домот, затоплување на водата за потрошувачка, како и за директно производство на електрична енергија. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Владата на Република Македонија преку новиот Закон за енергетика ја отвори можноста секое домаќинство на кровот од својата семејна куќа, како и секоја компанија да има можност да инсталира фотоволтаична централа и за сопствени потреби да произведува електрична енергија, а понатаму вишоците струја да ги продава на слободниот пазар, рече премиерот Заев на промотивниот настан во организација на ЕВН, на којшто беше претставена нова понуда на фотоволтаични системи за домаќинствата и бизнисите. „Особено ми е драго што новиот Закон за енергетика веќе ги дава првите позитивни резултати. Преку овој проект на „ЕВН Македонија“ овие системи на фотоволтаични централи стануваат достапни за граѓаните и компаниите. Сончевата енергија е еколошки чиста и неисцрпна. Целта е да го намалиме увозот на електрична енергија и да го зголемиме домашното производство. Да го подобриме квалитетот на живот и да овозможиме услови да се намалуваат трошоците за граѓаните, но и за компаниите, со цел да обезбедиме поголема конкурентност и ...
| | веќе видена | слични

Поголемо искористување на сончевата енергија преку иновативни решенија и современи технологии е новата услуга на ЕВН која е достапна на пазарот за сите заинтересирани корисници. ЕВН нуди комплетно решение по принципот „клуч на рака“ за фотоволтаични системи за сите домаќинства и бизниси во Македонија. Првата фотоволтаична централа за домаќинства е инсталирана во населбата Тафталиџе во Скопје, на кровот на приватна куќа. На објектот се поставени 12 панели со вкупна максимална инсталирана моќност од 3kW. Решението е развиено од тимот експерти во ЕВН кои направија анализа на специфичностите на објектот и со цел максимално да се искористи потенцијалот на сончевата енергија изготвија персонализирана солуција за корисникот. На промоцијата на првата фотоволтаична централа на ЕВН, присуствуваше и претседателот на Владата на Р. Македонија, Зоран Заев. „Особено ми е драго што новиот Закон за енергетика веќе ги дава првите позитивни резултати. Преку овој проект на ЕВН Македонија овие системи на фотоволтаични централи ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 229 | | | веќе видена

Изјавата на премиерот Зоран Заев, кој најави дека ќе ме тужи мене и нашата редакција, не е ништо повеќе од паничен рефлекс во момент кога станува јасно дека ...
сите 236 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Куќа во Тафталиџе инсталира фотоволтаична централа, сопственикот ќе произведува струја од соларна енергија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: