Куќа во Тафталиџе инсталира фотоволтаична централа, сопственикот ќе произведува струја од соларна енергија


Почна користењето на семејните фотонапонски централи инсталирани на крововите на домовите од кои вишокот електрична енергија ќе го презема ЕВН-Македонија. Ова ...
| | веќе видена | слични

Извршниот директор на компанијата за електрични автомобили Tesla Motors, Елон Маск пред некое време ги претстави соларните ќерамиди коишто според неговата ...
| | веќе видена | слични

Во Тафталиџе во Скопје, во куќа е отворена првата фотоволтаична централа за домаќинства во Македонија. Всушност станува збор за прототип на фотоволтаичен ...
| | веќе видена | слични

Куќа во скопската населба Тафталиџе ќе биде првиот прототип на домашна електрична централа. Целиот фотоволатичен систем е изработен и дизајниран од ЕВН. Мини ...
| | веќе видена | слични

До пред некоја година оваа инвестиција се сметаше за луксуз, беше многу скапа и ретко кое домаќинство можеше да си ја дозволи. Денеска речиси на секоја куќа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Владата на Република Македонија преку новиот Закон за енергетика ја отвори можноста секое домаќинство на кровот од својата семејна куќа, како и секоја ...
| | веќе видена | слични

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 369 | | | веќе видена

Со утврдувањето дискриминација кон Никола Груевски, Комисијата за заштита од дискриминација покажа селективно и непрофесионално работење, смета Мрежата за ...
сите 360 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 184 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 53 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Куќа во Тафталиџе инсталира фотоволтаична централа, сопственикот ќе произведува струја од соларна енергија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: