Жолт картон од Коѕијас за Нимиц: Тој не е надележен да говори за грчките позиции


16 копии

Јасно и строго му потенцирав дека не е надлежен да говори која е политиката на Атина, ниту да ја опишува, и тоа на погрешен начин, соопштува шефот на грчката дипломатија во однос на тоа што му кажал и што точно му порачал на Нимиц во телефонскиот разговор, по враќањето од Скопје. Преку соопштение испратено до медиумите доцна синоќа, јавува дописникот на МИА од Атина, министерот за надворешни работи на Грција ги коментира последните случувања за решавање на прашањето за името. – Имав долг разговор со личниот претставник на Генералниот секретар на Обединетите Нации, со господинот Нимиц, кој се врати од Скопје. Јасно и строго му потенцирав дека не е надлежен да говори која е политиката на Атина, ниту да ја опишува, и тоа на погрешен начин. – соопштува Никос Коѕијас и додава дека преговорите треба да се водат врз основа на она што било договорено во Давос, но и врз основа на ставовите што се поклопуваат. Се додава дека вВрз основа на брифингот што го имав за разговорите што ги имаше господинот Нимиц во Скопје, ...
| | веќе видена | слични

На 15 и 16 фебруари во Софија, каде што министрите за надворешни работи и земјите кандидати на ЕУ ќе одржат неформална средба, шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, најверојатно ќе ги започнат формалните преговори за спорот за името. Сето она што се случуваше до сега, вклучувајќи ја и неформалната спектакуларна средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на форумот во Давос, беше само загревање. Вистинските преговори почнуваат оваа недела. Средбата Димитров – Коѕијас во Софија ќе се одржи под покровителство на медијаторот на ООН Метју Нимиц, а тоа е уште една потврда дека почнуваат суштинските преговори за името. Атина по втор пат, после објавата на седумте точки на Нимиц, јасно и гласно ја обзнани својата преговарачка позиција. Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос повтори дека Македонија мора да направи уставни промени, за, како што вели, да се отстранат иредентистичкиоте позиции. - За да постои решение на прашањето за името, оваа земја, која за жал во ...
| | веќе видена | слични

Темпото на настаните поврзани со наоѓањето решение на дводеценискиот спор со Грција очигледно се зголеми. Се згуснува и агендата на средби и состаноци на дипломати од двете земји, кои не поминуваат без вклучување странски посредници и политичари во насока на надминување на разликите. Па, така, имавме средба на премиерите на Грција и на Македонија во Давос, месецов се најавува средба на министрите за надворешни работи на двете земји во Софија, претходно имаше средби во Брисел, Вашингтон итн. Сите овие состаноци се на маргините на некакви самити, каде што покрај двете земји, кои имаат меѓусебен билатерален спор, се вклучени и други странски дипломати. Токму оваа вклученост и на други играчи во спорот го прави истиот тој да се интернационализира односно да ги надминува границите на билатералата каде што всушност и припаѓа. Искуствата на другите земји што имале вакви меѓусебни спорови покажуваат дека најчесто тие се решавани единствено преку билатерални контакти и средби во рамките на нивните држави, а не во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најавеното интензивирање на преговорите меѓу Скопје и Атина на повисоко ниво ќе се случи следната недела во Софија, каде на 16 и 16 Фебруари во склоп на неформалната средба на министрите за надворешни работи и земјите кандидати на ЕУ, ќе разговараат шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција Димитров и Коѕиас. Оваа средба под покровителство на медијаторот на ОН Метју Нимиц ќе го означи и почетокот на посуштинските преговори за името кога двете страни. Откако премерот Заев вчера изјави дека земјава нема намера да го менува уставот во замена за решение за името, грчкиот претседател Прокопис Павлопулос повторува дека Македонија мора да направи уставни промени за како што вели да се отстранат иредентистичкиоте позиции. „За да постои решение на прашањето за името, оваа земја, која за жал во нејзиниот Устав има поставено прашања поврзани со името и други иредентистички прашања, треба да ги донесе сите промени во правниот поредок, особено во Уставот, за да може да се најде решение на името“, вели Прокопис ...
| | веќе видена | слични

Најважно е што Грција и Македонија моментно разговараат без посредник. „Не велам дека меѓународниот посредник Метју Нимиц ќе остане надвор од овие преговори, но сметам дека тој заврши голем дел од својата работа. Неговата задача од сега ќе биде поврзана и со тоа на меѓународната заедница да ѝ соопшти дека веќе имаме решение за името“,вели Спирос Сидерис, експерт за Балкан и основач и директор на Независната балканска новинска агенција. Вчера токму неговата агенција ја рашири веста за претстојната средба меѓу министрите за надворешни работи на Грција и Македонија, Никос Кодзияс и Никола Димитров, во Софија на 15-16 февруари. „Отсега натаму, разговорите ќе станат поинтензивни и ќе се водат на ниво министри за надворешни работи под надзор на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев и, што е најважно, во моментов Грција и Македонија разговараат без посредник меѓу себе“”, изјави Сидерис за БГНЕС. Сидерис смета дека е малку веројатно на претстојните разговори Коѕиас – Димитров во Софија да присуствува и Нимиц, како ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во одбрана на името на Македонија и македонско етнички идентитет, Македонското меѓународно движење за човекови права покренува тужби против Зоран Заев, Никола Димитров, владата на Република Македонија, Алексис Ципрас, Никос Козијас, владата на Република Грција и други поединци непосредно вклучени во преговорите за името. ММДЧП бара итен, судски наметнат крај на незаконските и неуставни преговори за името. Дополнително движењето бара оштета од сите именувани страни во име на Македонците од цел свет за бесрамното прекршување на сите повелби за човекови права на Обединетите Нации и другите меѓународни организации. Незаконското наметнување нови услови за членство на Македонија од страна на Обединетите Нации го прекршува членот 4 од Повелбата на ОН и ги прекршува членовите 2 и 15 од Сеопфатната повелба за човекови права. Преговорите и предложеното менување на името на Македонија, идентитетот, јазикот, историјата и етничкото потекло, ги имаат вратено назад за десетлетија успесите во корпусот на човековите права ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Преговорите за името влегуваат во фото финишот. Со средбата на министрите за надворешни работи Димитров и Коѕијас на 15ти и 16ти февруари во Софија, започнува интензивниот преговарачки процес кој се очекува да финишира до крајот на март - пишува Високи владни претставници велат дека до сега се соопштувале позициите на двете страни и се разгледувал предлогот на Нимиц, а суштинските разговори за решение допрва доаѓаат. Медијаторот Нимиц изразил подготвеност речиси секоја недела да се среќава со шефовите на дипломатиите од двете земји кои директно ќе ја преземат улогата да го водат процесот. Но доколку преговорите заглават на некоја од точките, можное вклучување на дипломатски тешкаш од САД или ЕУ кој би помогнал да се надминат разликите меѓу Скопје и Атина. Според последните изјави на премиерот Заев, во игра се сите 4 предлози со географска одредница. Заев не ја спомена можноста за определување временска одредница како што е Нова Макеоднија. Од владата не откриваат кој од 4те предлози на Нимиц е најприфатлив ...
| | веќе видена | слични

Министрите за надворешни работи, Никола Димитров и Никос Коѕиас и посредникот на Обединетите нации, Метју Нимиц ќе седнат во Софија на нова рунда разговори за спорот за името. Преговарачите на двете земји последен пат со Нимиц се сретнаа кон средината на јануари. Доколку преговорите завршат, а спорот се реши, Македонија ќе напредува во евроатланските интеграции. Во Грција продолжуваат изјавите на дел од државниот врв дека неопходни се интервенции во Уставот на Република Македонија, затоа што сметаат дека во него има иредентистички членови. Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос неколкупати досега изјави дека тоа е предуслов за интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО. За 25 месецов во Грција е најавен нов протест против употреба на терминот „Македонија“ во решението.
| | веќе видена | слични

Медијаторот Нимиц на 15-ти месецов ќе се сретне со шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција. Димитров, Коѕијас и посредникот на Обединетите нации ќе седнат на заедничка маса во Софија на нова рунда разговори за спорот за името. Ова ќе биде прва средба на министрите откако ги преземаа конците од преговарачите Наумоски и Василакис, кои последен пат со Нимиц се сретнаа кон средината на јануари. Доколку преговорите завршат, а спорот успешно се затвори, тогаш Македонија ќе биде во можност да ги престигне Србија и Црна Гора кои во моментов предводат во трката кон Брисел. Според Османи, Стратегијата која ја презентираа Хан и Могерини ги исполни очекувањата на Македонија. „Причина зошто ние сме задоволни со Стратегијата е фактот што вели дека кога Македонија ќе почне да преговара, може да ги престигне и првенците во процесот, доколку тоа го покажува со резултати. Ние тоа го посакувавме затоа што Македонија е најстара во овој процес. И пред Србија и пред Црна Гора и пред сите други држави од Западен Балкан“, ...
| | веќе видена | слични

Овој февруари се интензивираат и средбите меѓу Македонија и Грција. На 15 и 16 февруари во Софија на маргините на неформалната средба ќе се сретнат шефовите на дипломатиите на двете земји. Очекувањата на Владата се спорот со името да се реши до март, иако ниту македонската ниту грчката страна не знаат како. Самото име на државата не е веќе главен проблем во преговорите, вистинските црвени линии сега претставуваат Уставот и јазикот кои се спорни, откриваат високи владини извори. Откриваат дека ако заглават преговорите за името може да се вклучи и дипломатски тешкаш, но конкретни имиња на евентуалниот „булдожер“ не се споменуваат. Овој февруари се интензивираат и средбите меѓу Македонија и Грција. На 15 и 16 февруари во Софија на маргините на неформалната средба ќе се сретнат шефовите на дипломатиите на двете земји. Димитров и Коѕиас со оваа средба ќе ги утврдуваат деталите од преговарачкиот процес. Позициите на Македонија и Грција биле јасни уште од средбата на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има ...
сите 282 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 100 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 12 | | | веќе видена

Пејачот и композитор Димитар Андоновски, освои две награди за музика на 54. издание на македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Тој ...
сите 46 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски присуствува на прославата за одбележување на 60 години од Машинскиот факултет во Скопје.Кога нешто трае 60 години, значи дека веќе е ...
сите 87 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Жолт картон од Коѕијас за Нимиц: Тој не е надележен да говори за грчките позиции

Од:
До кого (е-маил):
Порака: