Ова се најчести причини за нередовен месечен циклус

2 копии

Под нормални околности месечниот менструален циклус се случува на секои 28 дена, а кај некои жени може и на повеќе, односно на помалку денови. Циклусот продолжува се додека жената не влезе во менопауза. Пред овој период може да постојат голем број на причини жената да не добие месечен циклус. Не секогаш, но отстуството на циклус, освен ако не станува збор за бременост, претставува причина за загриженост. Понекогаш после еден месец циклусот се враќа во нормала, но доколку тоа не се случи и следуваат два и повеќе неправилни циклуса жената задолжително треба да посети гинеколог може да се работи за некоја посериозна медицинска состојба. Синдромот на полицистични јајници може да влијае на нередовност на циклусот кај пет до 10 проценти од жените. Го предизвикуваат цисти на јајчниците, кои иако не се штетни, може да предизвикаат хормонална нерамнотежа во телото што може да доведе до нередовен или неправилен циклус, кој може да се јавува на секои две недели, на секои три до шест месеци или, пак, само еднаш во ...
| | веќе видена | слични

Жените кои го имаат овој синдром може да имаат ретки или продолжени менструални периоди или вишок на машки хормони (андрогени) С индромот на полицистични јајници (PCOS) е хормонално нарушување кое е вообичаено кај жени во репродуктивна возраст. Жените кои го имаат овој синдром може да имаат ретки или продолжени менструални периоди или вишок на машки хормони (андрогени). При ова заболување, јајниците развиваат бројни мали колекции на течности (фоликули) и при тоа не се ослободуваат редовно јајце клетки . Точната причина за PCOS е непозната. Раната дијагноза и третман заедно со слабеење може да го намалат ризикот од долгорочни компликации. Симптоми Знаците и симптомите на PCOS често се развиваат при првиот менструален циклус за време на пубертетот. Понекогаш PCOS се развива подоцна, на пример, како одговор на значително зголемување на телесната тежина. Знаците и симптомите на PCOS се разликуваат. За да се постави дијагноза на PCOS треба да постојат најмалку два од овие знаци: Нередовни менструации. ...
| | веќе видена | слични

Храната која е богата со соја ги зајакнува коските кај жените кои повеќе не се плодни, бидејќи тие губат дури 20 % од густината на коските неколку години после менопауза. Менопаузата доведува до намалување на естрогенот кој доведува до тоа коските побрзо да ја загубат густината отколку кога телото сè уште произведува, поради што дури 30 % од жените се изложуваат на ризик од појава на остеопороза. Во експеримент научниците хранеле глувци со сојни произвдои и дошле до резултат дека коските на глувците кои се хранеле со соја се многу поцврсти од на оние кои не се хранеле со соја. Имале и постабилно ниво на шеќер во крвта, а сето тоа се случувало во телата на глодарите без разлика дали тие имале јајници или не. Истражувачите советуваат дека и жените можат да забележат напредок и да ги зајакнуваат коските доколку во храната внесуваат соја. Во тоа може да им помогне млеко од соја, месо од соја, но и тофу сирење. Се верува дека овие производи можат да влијаат на функционирањето на метаболизмот кај жените кои ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Менопаузата е нормален дел од стареењето на жената. Како што жената старее, настапува постепено намалување на функцијата на јајниците и лачењето естроген. Менопаузата, позната и како климактериум, го означува крајот на менструацијата, а со тоа и можноста жената да раѓа и да го проширува семејството. Оваа фаза, која најчесто се случува помеѓу 45-тата и 50-тата година од животот, се смета за една од најголемите промени, поради прекинот на плодноста и промената на нивото на хормоните. Во предменопаузaлниот период жените се соочуваат со симптоми кои негативно влијаат на целокупното здравје и промени во расположението и физичкиот изглед. Иако секоја жена може да има различни симптоми, со различен интензитет и повторливост, периодот пред менопаузата секојдневно е исполнет со голем стрес и непријатности. За да се намалат симптомите и полесно да го поминете овој период, потребно е да пиете многу течности, да јадете храна богата со калциум, витамин Д и фитоестрогени, да избегнувате храна и пијалаци кои предизвикуваат ...
| | веќе видена | слични

Менструалниот циклус е различен кај секоја жена... Знаете ли дека секојдневните навики влијаат врз вашето тело и врз менструалните процеси. Стресот може многу да влијае на доцнењето на менструацијата, ако на пример доживеете тешка болест на блиска личност, прекинување на врска, преселување или губење на работата. Сето тоа го зголемува нивото на стрес. Големиот стрес влијае врз хипоталамусот на мозокот, кој ги регулира хормоните во телото, и менструалниот циклус, кој тогаш може да стане нередовен, а крварењето обилно или многу слабо. Понатаму, причина може да биде и честото патување и премалку сон.
| | веќе видена | слични

Главоболки кои често се појавуваат во ист период од секој месец можат да биде знак дека нивото на естрогенот се менува. Х ормоните влијаат на начинот на кој функционираат клетките и органите во нашето тело. Нормално е нивото на хормоните да се менува во различни периоди од нашиот живот, како на пример, пред или за време на менструален циклус, бременост или менопауза . Хормонскиот дисбаланс може да предизвика многу промени во телото на жената, меѓу кои многу чести се следниве седум: Нередовни циклуси „Нередовен циклус може да значи преголемо или премало количество на одредени хормони – естроген и прогестерон.“ Менструалниот циклус кај повеќето жени доаѓа на секои 21 до 35 денови. Доколку вашиот циклус не доаѓа приближно во ист период секој месец или пак доаѓа по неколку месеци, тоа може да значи дека во вашиот организам има преголемо или премало количество на одредени хормони – естроген и прогестерон. Ако сте во 40-те или раните 50-ти години од животот причината може да биде перименопаузата, односно периодот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Доколку менструалниот циклус Ви доцни не мора да значи дека станува збор за хормони, бременост или прерана менопауза. Обрнете внимание дали го запоставувате Вашето здравје, бидејќи тоа може да предизвика нарушен месечен циклус. Некои од причините можат да бидат стресот, патувањата кои се шок за организмот и премалку сон.  Стрес Стресот може да се предизвика од трауматични настани како смрт или болест на блиска личност, раскинување, преселување или губење на работно место. Сите ситуации кои нагло се случуваат во Вашиот живот значително го зголемуваат нивото на стрес. Имено, стресот влијае на делот на мозокот под името хипоталамус кој ги регулира хормоните во телото, помеѓу сè и менструалниот циклус, кој може да биде нередовен, а крварењата да се обилни или многу слаби. Патување Патувањата посебно оние подолгите можат да бидат голем шок за телото. Несоницата, нервозата и уморот се само некои од симптомите за нередовна менструација поради различните временски зони. Таквите промени влијаат на циклусот, кој може ...
| | веќе видена | слични

Ако вашата менструација доцни, најдобро е да се консултирате со гинеколог. Ако вашиот менструален циклус е одложен, тоа не мора да значи дека се во прашање хормоните, бременоста или предвремена менопауза. Обрнете внимание на тоа дали го занемарувате вашето здравје, бидејќи тоа може да предизвика отсуство на месечен циклус. Некои од причините може да бидат стрес, патување кое може да биде шок за телото и премалку спиење. Стрес Стресот може да го предизвика трауматски настани како што се смрт или болест на близок човек, раскинување на врска, селење или губење на работата. Ова се сите ситуации кои брзо и значително го зголемуваат нивото на стрес. Имено, големиот стрес делува на дел од мозокот наречен хипоталамус кој ги регулира хормоните во телото, вклучувајќи го и менструалниот циклус, кој потоа може да стане нередовен, а крварењето пообилно или многу слабо. Патувања Патувањата, особено подолгите може да бидат шок за организмот. Несоница, раздразливост, замор, се само некои од симптомите на т.н. “jet lеg” – ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во комбинатот ОХИС во Скопје има „хемиска бомба“ од околу осум тони жива, која десетина години е оставена да тече по погонот за електролиза, да испарува во ...
сите 269 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски, денеска оствари средба со Aмбасадорката на ...
сите 112 | | | веќе видена

Пратеникот на американскиот претседател Доналд Трамп, за разговорите меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел, вели дека само со присуство на сите регионални ...
сите 424 | | | веќе видена

Денеска во Охрид Меѓувладината комисија за трговско-економска и научно-техничка соработка помеѓу Република Северна Македонија и Руската Федерација одржа ...
сите 84 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 18 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски до толку не можат да се помират со растот на платите па почнаа да измислуваат лажни формули околу растат на платите во ...
сите 87 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ова се најчести причини за нередовен месечен циклус

Од:
До кого (е-маил):
Порака: