На Американците викендов не им се одеше в кино

Викендов славниот Шерлок Холмс беше соочен со најлошиот непријател – полупразни кино сали! Изминатиот викенд во САД е прогласен за најлош за „бизнисот со филмови“ уште од 1995 година, а двете вискобуџетни продолженија „Sherlock Holmes: A Game of Shadows“ и „Alvin and the Chipmunks: Chipwrecked“ заработија далеку под очекувањата, пренесува АП. Второто продолжение на филмот за Шерлок Холмс, со Роберт Дауни Џуниор и Џад Ло во главните улоги, во режија на Гај Ричи заработи разочарувачки 40 милиони $, додека продуцентите очекуваа барем 55. Инаку Шерлок, шампионот за оваа недела, имаше буџет од убави 125 милиони $. Истиот „муабет“ и со третото продолжение за „Алвин и верверичките“. За второто место на американскиот бокс офис заработија 23,5 милиони $, иако продуцентите очекуваа барем 15 повеќе. Можеби и со право, бидејќи првите две продолженија на серијалот заработија двојно повеќе на премиерите. Во меѓувреме во САД се случи и „лимитирана“ премиера на четвртата Невозможна мисија. Од околу 400 I MAX кино сали ...
| | веќе видена | слични

Второто продолжение од „Sherlock Holmes: A Game of Shadows“ и брилијантниот детектив од Лондон, конечно ја имаше својата премиера во која заработи 40,1 милиони долари и е неприкосновен на врвот на бокс офисот. После две години од првиот дел за Шерлок Холмс, дебитираше продолжението „Sherlock Holmes: А Game of Shadows“, кое иако се искачи на првото место на бокс офисот, сепак оствари далеку послаб успех од неговиот претходник. Со 40 милиони долари, „Sherlock Holmes: А Game of Shadows“ се искачи на првото место во првата недела од неговото прикажување. На второ место се најде уште едно продолжение на позната франшиза која заработи далеку помалку од нејзиниот претходник. „Alvin and the Chipmunks: Chipwrecked“ со заработени 23,5 милиони долари во првата недела од неговото прикажување, успеа да биде втор најгледан филм во кината на САД и Канада. 1. „Sherlock Holmes: A Game of Shadows“ – 40,1 милиони долари 2. „Alvin and the Chipmunks: Chipwrecked“ – 23,6 милиони долари 3. „Mission: Impossible – Ghost Protocol“ – ...
| | веќе видена | слични

Второто продолжение за авантурите на познатиот детектив Шерлок Холмс се пласира на првото место на бокс- офисот по премиерата овој викенд и не дозволи Mission Impossible 4 Ghost Protocol да владее на врвот. Вториот филм режиран од Гај Ричи и повторно со Роберт Дауни Џуниор и Џуд Лоу во главните улоги заработи 40 милиони долари по само три дена прикажување, речиси двојно повеќе од второпласираниот филм, Alvin And The Chimpmunks- Chimpwrecked кој заработи 23 милиони долари. Четвртиот дел од Mission Impossible- Ghost Protocol се пласира само на третото место со 13 милиони долари, разочарувачка сума за одличните критики кои ги доби најновото продолжение. Целосната бокс офис листа за изминатиот викенд гласи: 1. Sherlock Holmes: A Game of Shadows -40 милиони долари 2. Alvin and the Chipmunks: Chipwrecked -23 милиони долари 3. Mission: Impossible - Ghost Protocol – 13 милиони долари 4. New Year's Eve- 7 милиони долари 5. The Sitter- 4 милиони долари 6. The Twilight Saga: Breaking Dawn Part 1- 4 милиони ...
| | веќе видена | слични

Филмот ’Sherlock Holmes: A Game of Shadows’ и понатаму води на кино благајните ширум светот. Второто продолжение на најславниот детектив на светот во режија на Гај Ричи со Роберт Дауни Џуниор и Џад Лоу во главните улоги заработи 40 милиони долари по само три дена прикажување, речиси двојно повеќе од второпласираниот филм, Alvin And The Chimpmunks- Chimpwrecked кој заработи 23 милиони долари. Четвртиот дел од Mission Impossible - Ghost Protocol се пласира само на третото место со 13 милиони долари, разочарувачка сума за одличните критики кои ги доби најновото продолжение. На четвртото и петтото место се најдоа две комедии, „New Year's Eve“ и „The Sitter“ со заработени 7,4, односно 4,4 милиони долари. Еве ја целосната листа за изминатиот викенд: 1. Sherlock Holmes: A Game of Shadows -40 милиони долари 2. Alvin and the Chipmunks: Chipwrecked -23 милиони долари 3. Mission: Impossible - Ghost Protocol – 13 милиони долари 4. New Year's Eve- 7 милиони долари 5. The Sitter- 4 милиони долари 6. The ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

„Со цензурирани медиуми кои исто како и Премиерот не смеат да го пишат името Македонија не се стигнува во Европа. Погазена е слободата на медиумите и ...
сите 163 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На Американците викендов не им се одеше в кино

Од:
До кого (е-маил):
Порака: