Саудискиот функционер отпуштен за случајот Кашоги, надгледувал тортура врз активистки за човекови права


Поранешниот советник во саудискиот кралски дворец, Сауд ал-Катани кој беше соработник на принцот Мохамед бин Салман и беше отпуштен поради неговата улога во убиството на Џамал Кашохи, годинава лично надгледувал мачење на најмалку една уапсена активистка за човекови права, соопштија двајца неименувани претставници на Саудиска Арабија. Жената, како и уште најмалку три други активисти, биле подложени на сексуално малтретирање, мачење со струја и камшикување, во периодот од мај до август во „неофицијален“ центар за притвор во Џеда. Мачењата ги извршувала група од шест мажи кои се разликувале од оние кои рутински ги испрашувале притворените жени и биле вработени во саудиската Федерација за компјутерска безбедност, програмирање и дронови. Во тоа време таа беше предводена од Ал Катани. Тој лично присуствувал на најмалку едно од мачењата. Жените биле уапсени врз основа на обвиненија дека ќе и наштетат на националната безбедност и стабилност, изјави друг официјален претставник на саудиското кралство. Тој исто така ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Сенатот на САД едногласно ја усвои резолуцијата во која саудискиот принц Мохамед бин Салман е посочен како одговорен за убиството на саудискиот новинар Џамал ...
| | веќе видена | слични

Американскиот Сенат едногласно изгласа резолуција со која принцот и претстолонаследник на Саудиска Арабија, Мохамед бин Салман се прогласува за одговорен за ...
| | веќе видена | слични

“Не можам да дишам”. Ова беа последните зборови, рече Џамал Кашоги откако беше фатен од саудиските напаѓачи во саудискиот конзулат во Истанбул, пишува дека повикува на извор близок до истрагата. Изворот кој го прочита преведениот препис на аудио клипот за болните моменти на убиениот новинар вели дека е јасно дека убиството што се случило на 2 октомври било планирано. За време на вознемирувачка и проблематична сцена, Хашогџи според приказната за изворот, се бори за живот. “Не можам да дишам”, рече тој. “Не можам да дишам”, повтори тој. “Не можам да дишам”, рече уште еднаш. И тоа беше последно. Транскриптот потоа го евидентира звукот на ножот, како и музиката што ја пуштиле убијците за да го блокираат звукот на сечење на телото на убиениот новинар. Исто така, во преписот се пишува дека неколку телефонски повици биле направени веднаш по убиството, во кое некој од другата страна на линијата бил информиран за работата. Турската разузнавачка служба сомничи дека станува збор за разговори со луѓето од врвот на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера изјави дека ќе застане на страната на саудискиот престолонаследник, и покрај проценката на ЦИА дека тој го наредил ...
| | веќе видена | слични
3 копии
2 копии

Познати се последните зборови кои ги изговорил убиениот саудиски новинар, Џамал Кашоги. Последните зборови кои ги изговорил убиениот Кашоги, откако бил затворен од страна на саудиските напаѓачи во конзулатот во Истанбул биле „Не можам да дишам“, објави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на извори блиски до истрагата. Изворот кој го преведувал транскриптот од аудио снимката од последните моменти на Кашоги, изјавил дека било јасно дека неговото убиство на 2 октомври е планирано. „Не можам да дишам“, повторил тој три пати. Во транскриптот се наведува дека на снимката се слуша звук на пила, како и музика која убијците ја пуштиле за да го неутрализираат звукот на сечење на телото на убиениот новинар. По убиството направени се неколку телефонски разговори во кои некој е известен за убиството. Кашоги на 2 октомври влегол во саудискиот конзулат за да добие документи неопходни за венчавка со својата девојка од Турција, а што влегол, препознал еден маж и го прашал што прави таму. Се работи за Махер Абдулазизу Мутреби, ...
| | веќе видена | слични

На најголемиот дел од меѓународните самити, судирите најчесто се случуваат надвор од салите, односно на протестите каде што демонстрантите најчесто се судираат со полицијата. Но, што кога конфликтите ќе бидат пренесени внатре, се прашува новинската агенција „АП“ во анализата на предстојниот Г20 самит кој идниот викенд ќе се одржува во аргентинскиот главен град Буенос Аирес. Сите очи ќе бидат вперени во контроверзниот саудиски принц, престолонаследникот Мохамед Бин Салман кој што моментално е на турнеја во арапските земји и веќе денес треба да пристигне во Аргентина. Бин Салман во кого е вперен прстот за наредба на бруталното убиство на новинарот Џамал Кашоги во зградата на саудискиот конзулат во Истанбул е на мета на жестоки критики, а деновиве во Тунис беше пречекан од гневни демонстранти кои што со пили во рацете му порачаа дека не е добредојден. Демонстранти го пречекаа контроверзниот саудиски принц во Мароко: Делови од тела, огромен плакат со моторна пила и пораки дека не е добредојден! Американската ...
| | веќе видена | слични

„Не можам да дишам“. Тоа биле последните зборови што ги кажал Џамал Кашоги откако го заробиле саудиските убијци во саудискиот конзулат во Истанбул, јавува Си-ен-ен повикувајќи се на извор вклучен во истрагата. Изворот кој го прочитал преведениот транскрипт од аудиоснимката на последните моменти на убиениот новинар, тврди дека е јасно дека убиството кое се случи на 2 октомври било испланирано. За време на мачната сцена, Кашоги се борел за својот живот, тврди изворот. „Не можам да дишам“, кажал тој. „Не можам да дишам“, повторил. „Не можам да дишам“, кажал уште еднаш, и тоа биле неговите последните зборови. На транскриптот има и звук на пила, како и музиката која убијците ја пуштале за да го задушат звукот на сечењето на телото на убиениот новинар. Понатаму во транскриптот пишува и дека непосредно по убиството биле извршени повеќе телефонски повици во кои на некој од другата страна му се давал извештај за извршеното убиство. Турските разузнавачи веруваат дека станува збор за разговори со луѓе од врвот на ...
| | веќе видена | слични

Последните зборови на саудискиот новинар Џамал ​​Хашохи пред неговата смрт биле дека тој не може да диши. Ова го информира Си-Ен-Ен, цитирајќи извор од аудио снимката од убиството на новинарот во Истанбул. "Не можам да дишам", се последните зборови на Хашоги, изјави изворот. Според медиумот во записот има музички звуци, кои се специјално вклучени за да се исклучи звукот од нападот на новинарот и потоа од распарчувањето на неговото тело. Документот покажува дека убијците на Хашохи периодично телефонирале и пријавувале што се случувало. На 5 декември турскиот суд издаде наредба за апсење на поранешниот шеф на разузнавачката служба на Саудиска Арабија генерал Ахмед Асирија и поранешниот советник на престолонаследникот Сауд ал Каха, кои се осомничени за вмешаност во убиството на Хашоги. Истанбулскиот кривичен суд издаде наредба за апсење на 15 Саудијци на крајот од ноември, обвинети за случајот Хашоги. Анкара испрати барање за нивна екстрадиција. Хашоги, познат по своите критични статии за политиката на Ријад, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Не се претставив како жртва, јас бев жртва. Со целокупниот процес и изнуда што беше правен од страна на оваа злосторничка група, предводена од Бојан Јовановски ...
сите 677 | | | веќе видена

Иако работата е завршена околу членот 11 од Законот за помилување, во емисијата „Вин Вин“ на Телма телевизија пратеникот Антонијо Милошоски истакна дека ...
сите 520 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 103 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Посветете им внимание на приоритетните обврски и дозволете си малку одмор. Во љубовниот живот лесно го губите интересот за партнерот. ...
сите 147 | | | веќе видена

Кумановец на возраст од 28 години е повреден и пренесен во болница, откако во неговиот дом во селото Доброшане експлодирала плинска боца.Како што информираат ...
сите 103 | | | веќе видена

Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде е уверен дека Лионел Меси има уште фудбал во себе. Во понеделникот вечерта, Аргентинецот ја собра „Златната топка“ и ...
сите 216 | | | веќе видена

Лицемерието на СДСМ нема крај. Денеска ќе ви презентираме еклатантен случај како се фатени живи во креирање лажни вести и чистото лицемерие и политиканство на ...
сите 58 | | | веќе видена

И претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ѝ верува на баба Перса. Суровиот живот во Волково е ситината која излегува на површина, вели Мицкоски ...
сите 173 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Саудискиот функционер отпуштен за случајот Кашоги, надгледувал тортура врз активистки за човекови права

Од:
До кого (е-маил):
Порака: