NASA загуби контакт со сателитите кои веќе ги надминаа очекувањата


Двa вселенски сателита што носат имиња на ликови од еден од најпознатите анимирани филмови на Pixar, станаа вселенски пионери бидејќи ја содржат најновата технологија наречена CubeSat со која можат да оперираат длабоко во вселената. НАСА призна дека изгубила контакт со двата MarCO (Mars Cube One) сателита наречени WALL-E и EVE, кои не даваат никакви знаци еден месец откако го одминаа Марс. Двата сателита беа лансирани заедно со роверот InSight Mars и ѝ помогнаа на НАСА да го следи неговото слетување на Црвената планета. Мисијата MarCO требаше да одреди колку длабоко во вселената може да отидат – и притоа да функционираат – мали сонди со CubeSat технологија. Затоа, откако го одминаа Марс, WALL-E и EVE продолжија понатаму низ Сончевиот Систем, но потоа прекинаа да примаат и да пренесуваат команди и податоци. WALL-E моментално е на оддалеченост од 1,6 милиони километри од Марс, а EVE е отидена уште подалеку – на 3,2 милиони километри од Црвената планета. НАСА признава дека има многу мала веројатност дека ќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

НАСА конечно се прости од роверот Opportunity по последниот неуспешен обид да воспостави врска. Експертите утврдиле дека е конечен крај, со оглед на тоа дека машината без енергија нема шанси во пресрет на зимата која доаѓа на Марс.Opportunity (Mars Exploration Rover – B, MER-B) беше лансиран во 2003 година, а на Марс слета на 25 јануари 2004 година. Успесите на мисијата вклучуваат комплетирање на основните мисии, по откривањето на вонмарсовски метеорит и проучување на кратерот Викторија (подолго од две години). Роверот ја преживеа песочната бура во 2007 година, достигнувајќи го крадерот Endeavour во 2011 година.Opportunity по големите песочни бури, со Земјата последен пат комуницираше на 10 јуни 2018 година, а НАСА во поголемиот дел од летото го помина во ичекување невремето на Марс да се смири, бидејќи преносот на сигналот низ прашината се покажа како невозможен. Роверот долго време остана успиен, а научниците се плашеле дека е конечен крај, и во последните седум месеци тие се обиделе да го искомуницираат ...
| | веќе видена | слични

Американската вселенска агенција НАСА потврди дека мисијата на Марс со роботското возило Опортунити е завршена, откако дефинитивно е загубен контактот со него. Соларниот ровер Опортунити престана да праќа сигнали пред осум месеци. НАСА изгуби целосна комуникација со возилото при големо песочно невреме што ја зафати целата планета. Опортунити користи сончева енергија за да ги наполни батериите и да се снабдува со енергија, па поради тоа што сончевите панели биле прекриени со песок тоа било невозможно и едноставно роверот згаснал. Кога на 25 јануари 2004 година Опортунити слета на Марс, малкумина веруваа дека мисијата ќе трае подолго од 90 дена. Малиот робот ги надмина сите очекувања и остана активен 14 години. “После 800 обиди да контактираме со Опортунити, денес објавуваме дека мисијата официјално е завршена. Намерата на Опортунити беше да ја истражува црвената планета деведесет дена, а Опи ја надживеа мисијата и издржа дури 14 години”, напиша на Твитер администраторот на НАСА , Џим Брајдстин. Шефот на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Американската Национална аеронаутичка вселенска администрација (НАСА) потврди дека мисијата на роботското возило „Опортјунити“ на Марс е завршена, откако што изгубиле контакт со него во јуни минатата година. Проектот траеше над 14 години. Претставникот на НАСА, Томас Зурбучен вчера на прес-конференција во Пасадена, Калифорнија, изјави дека Соларниот ровер „Опортјунити“ престанал да испраќа сигнал пред осум месеци и дека НАСА изгубила секаков контакт со него. Робот-возилото, како извор на енергија користел сончева енергија, но веќе не можело да се напојува оти сончевите колектори му биле прекриени со прав. Кога во 2004 година „Опортјунити“ слета на Марс малкумина веруваа дека ќе издржи повеќе од 90 дена. – Малиот робот ги надмина сите очекувања и ни даваше слика за Марс повеќе од 14 години, нагласи раководителот на програмат Џон Каплас.
| | веќе видена | слични

Роверот Opportunity на НАСА беше направен да оперира само три месеци, но продолжи да работи уште 15 години откако слета на Црвената Планета. Вчера од НАСА соопштија дека е прогласен за мртов. Роверот со шест тркала што помогна во прибирањето критични докази дека Марс порано можеби бил планета на која имало услови за живот, беше исклучително агилен до пред само осум месеци, кога го снајде конечната судбина – силна песочна бура. Контролорите на лет се обидуваа многу пати да стапат во контакт со роверот и во вторникот вечерта пратија последна серија команди за опоравување, како и последната песна за будење – „I'll Be Seeing You“ на Били Холидеј. Роверот Opportunity го надживеа својот близнак Spirit за неколку години. Двата бавни ровери слетаа на спротивни страни од планетата Марс во 20114 година за мисија што првично беше планирано да трае 90 дена. Пред да прекине комуникацијата, Opportunity имаше поминато рекордни 45 километри на Марс и работеше подолго од кој било друг ровер, каде било досега. Најголемо ...
| | веќе видена | слични

Како што веќе пишувавме, малечкиот ровер остана “заглавен” во состојба на мирување од август минатата година, откако во јуни огромна песочна олуја ја зафати неговата локација. Ветровите на Марс наталожија поголема количина прав врз соларните панели на Опортјунити нарушувајќи го производството на енергија потребна за нормално функционирање на роверот. Откако тимот на ЈПЛ со месеци безуспешно се обидуваше да го оттргне роверот од неговата состојба на мирување, во НАСА конечно донесоа одлука да прогласат крај на оваа успешна мисија. Рубрика: Астрономија и астронаутика Соработник: Невенка Стојановска Датум: Четврток, 14 Февруари, 2019 - 12:00 Image: Сенката на Опортјунити додека тој се движи во внатрешноста на кратерот Издржливост (Endurance) во регионот Meridiani Planum на Марс. Фотографијата е направена на сол 180 од престојот на Марс (26 јули 2004 година) . Сенката на Опортјунити додека тој се движи во внатрешноста на кратерот Издржливост Првиот метеор на Марс Опортјунити го откри во близина на неговиот ...
| | веќе видена | слични

Од НАСА официјално објави дека роверот Opportunity, кој речиси 15 години ја истражуваше површината на планетата Марс, е мртов. Роверот за последен пат комуницирал со Земјата пред осум месеци, а комуникацијата се прекинала по песочната бура на Марс. Оттука, од НАСА заклучија дека не можат веќе да се поврзат со него, откако повеќе пати се обиделе. Поради тоа, мисијата на овој ровер е прогласена за завршена. Роверот слета на Марс во 2004, а од тогаш неговата мисија го смени нашето разбирање и перцепција за Црвената планета. Последната одредница на Opportunity Овој ровер ги надмина сите очекувања, зашто со години праќаше податоци на Земјата , соопштуваат од НАСА. Животниот век на роверот траеше 60 пати подолго од предвидениот, а наместо 1000 метри , помина цели 45 километри се додека не заврши во долината Персеверанс.
| | веќе видена | слични

Реалното шоу кое до 2025 година планираше да испрати луѓе на Марс – банкротираше. Mars One, компанијата која вети дека ќе го колонизира Марс со луѓе волонтери и за тоа ќе направи ТВ шоу, банкротираше, уривајќи ги соништата на потенцијалните учесници. Патувањето до Црвената планета познато како Mars One веројатно нема да стане реалност благодарение на швајцарскиот суд кој го запре целиот процес – 6 години пред планираното слетување на Марс. Проектот беше финансиран преку традиционално и јавно инвестирање, како и од реклами. Проблемот е во тоа што емисијата на самиот почеток наиде на потешкотии, некои од кандидатите зборуваа за непрофесионалниот однос и чудниот систем на елиминација. Најстрашниот дел од приказната поврзана со бизарниот проект Mars One е неможноста за враќање на Земјата. Астронаутите кои на Марс би стигнале преку телевизискиот проект би требало да прифатат дека последните денови од животот ќе ги поминат на Црвената планета. Земајќи ги предвид тешките услови на планетата, зрачењето, опасната ...
| | веќе видена | слични

Фотографија направена од ExoMars открива неверојатен поглед на коритото од делтата на древна река, докажувајќи дека водата некогаш течела на површината на Црвената планета. Фотографијата која што ја објави Европската вселенска агенција и Руската вселенска агенција „Роскосмос“ покажува делта од некогашна река на Марс која што наликува на делтата на реката Нил во северна Африка. „Иако течната вода сега не постои на површината на Марс, оваа фотографија покажува дека пред многу години имало река на Црвената планета. Жолтите дамки укажуваат на оксидирани наслаги на железо, што е знак дека карпите кои што ја прават делтата некогаш биле прекриени со вода“, изјавија научниците од „Роскосмос“. Фотографијата е креирана со орбитерот кој што е лансиран во 2016-та година. Европската вселенска агенција ја проучува Црвената планета од 2003-та година, а следната мисија е предвидена за 2020-та година кога ќе биде лансиран роверот на Европската вселенска агенција и „Роскосмос“.
| | веќе видена | слични

Останато

Обвинителката Русковска од Антонио Милошоски барала и доколку може да посочи сведоци за објавените аудио-материјали од негова страна за да се забрза предметот ...
сите 286 | | | веќе видена

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ продолжува на 5 март поради отсуство на обвинетиот Кирил Божиновски. На денешното рочиште требаше да бидат ...
сите 224 | | | веќе видена

Факти на денот: Венко Филипче штанцаше милионски тендери, но не знае да ги заштити граѓаните од Корона вирусот. ЈО молчи и не отвора постапка против Заев за ...
сите 271 | | | веќе видена

Преговорите за евентуалната голема предизборна македонско албанска коалиција се пред самиот финиш и се водат интензивно и со БЕСА но и со останатите коалициски ...
сите 175 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 108 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче вечерва на прес-конференција во Владата изјави дека со комбе во кое имало девет луѓе допатувала жената која е заразена ...
сите 453 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

NASA загуби контакт со сателитите кои веќе ги надминаа очекувањата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: