Тилерсон: САД се подготвени да почнат преговори со Северна Кореја без предуслови


10 копии

САД изразија подготвеност за разговори со Северна Кореја „без предуслови“ иако остануваат одлучни на сите начини вклучително и со воена акција, да го убедат Пјонгјанг да се откаже од нуклеарната програма. Од друга страна, иако шефот на американската дипломатија Рекс Тилерсон ја даде таа изјава што означува помек став на Вашингтон, северкорејскиот лидер Ким Џонг-ун стави до знаење дека неговата држава ќе стане „најгoлема нуклеарна сила во светот“. Помошникот генерален секретар на ОН за политички прашања Џефри Фелтман изјави дека и покрај изјавата на севернокорејскиот лидер, има шанси Пјонгјанг да разгледа „можност да се избегне војна со САД“. Фелтман синоќа на седницата на СБ на ОН зад затворени врати поднел извештај за минатонеделната посета на Северна Кореја по што Пјонгјанг го обвини Вашингтон за „нуклеарна уцена“. – Подготвени сме за разговори со Севена Кореја кога таа држава ќе сака. Подготвени сме за прв состанок без предуслови, изјави Тилерсон. – Ајде да имаме состанок ако треба ќе заборуваме и за ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Канада и САД ќе организираат средба за кризата со Северна Кореја на која ќе учествуваат повеќе држави сојузнички на Јужна Кореја. Канада и САД ќе организираат средба за кризата со Северна Кореја на која ќе учествуваат повеќе држави сојузнички на Јужна Кореја. Средбата е предвидена за средината на јануари во канадскиот град Ванкувер. На средбата ќе бидат покенти државите кои им се придружија на САД во Корејската војна во борбата против комунистичките сили помогнати од Кина и Советскиот Сојуз. Меѓу овие држави се Австралија, Белгија, Велика Британија, Грција, Нов Зеланд, Тајланд, Турција, Филипините, Франција и Холандија, Дополнително на собирот се поканети и Индија, Јапонија и Јужна Кореја. Целта на средбата е да се продолжи притисокот врз Северна Кореја да се откаже од нуклеарното оружје, соопштија шефовите на дипломатиите на САД и Канада, Рекс Тилерсон и Кристија Фриленд, по нивната синоќешна средба во канадскиот главен град Отава. Тилерсон изјави дека притисокот на сојузничките држави врз Северна Кореја ...
| | веќе видена | слични

Северна Кореја често е претставена како земја која е изолирана од остатокот од светот, но факт е дека таа земја има дипломатски врски со речиси 50 држави. А кои се тие земји, и колку се силни тие односи? По основањето на Северна Кореја во 1948. година, земјата воспоставила формални дипломатски односи со повеќе од 160 држави. Денес, 25 земји, вклучувајќи ги Велика Британија, Германија и Шведска, имаат дипломатски мисии во Северна Кореја. Кина и Русија, како и некогашните комунистички соседи, биле меѓу првите кои воспоставиле дипломатски врски по создавањето на Демократската Народна Република Кореја - како што е официјално позната. Which are the countries still talking to North Korea? https://t.co/vgnPUsuaxO Despite its pariah status, North Korea has diplomatic links with a surprisingly large number of nations. December 18, 2017 at 02:45PM — ViperNebulous (@vipernebulous) December 19, 2017 САД го притискаат остатокот од светот да ги прекине своите врски со Пјонгјанг. Меѓу оние кои тргнале во акција се ...
| | веќе видена | слични

Северна Кореја е на пат да развие ракета способна да го погоди Лондон, предупреди британскиот министер за одбрана Гавин Вилијамсон. Повикувајќи ја Британија да „истапи напред“ во соочувањето со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун, Вилијамсон предупреди на големата закана од Пјонгјанг. Неговото предупредување следи откако американскиот претседател Доналд Трамп ја „обележа“ Северна Кореја како „нуклеарна закана“ во новата национална стратегија за безбедноста. „Северна Кореја е закана. Таа е реална закана за оваа земја. Во моментов се на пат да создадат балистичка ракета која би можела да го погоди Лондон. Ова не е проблем само за САД. Ова е глобален проблем, и Британија мора да истапи во борбата со него. Постојат закани низ целиот свет, а Британија е глобален играч“, кажа британскиот министер за одбрана.
| | веќе видена | слични

Северна Кореја, еден од последните тоталитарни режими во светот, често е во центарот на многу гласини и нагаѓања за тоа што во таа земја навистина се случува, бидејќи информации има многу малку. Некои од тврдењата кои повремено се појавуваат често се неверојатни, а и тешко е да се потврдат. Индепендент донесува избор од 11 бизарни работи кои досега протекле. 1. Северна Кореја ја има најголемата војска на светот (вклучувајќи ги активните војници, резервистите и паравоените трупи) со 7,7 милиони војници. За споредба, се проценува дека САД има 1,5 милиони војници. 2. Марихуаната во Северна Кореја е легална и може да се купи на пазарот. 3. Во главниот град на Северна Кореја, Пјонгјанг, се наоѓа најголемиот стадион на светот, кој може да прими 150.000 гледачи. 4. Северна Кореја го темели својот календар на датумот на раѓањето на Ким Ил Сунг, 15 април 1912 година. Поради тоа кај нив сега е 103, а не 2015 година. 5. Во текот на 1990-тите години севернокорејските наставници морале да учат да свират на хармоника. 6. ...
| | веќе видена | слични

Додека светот е опседнат од нуклеарната програма на Пјонгјанг , земјата има изграден можен сајбер систем со кој може да се крадат податоци од банки , за воена шпионажа и предизвикување хаос на клучни инфраструктурни објекти .  Американската и Британската влада денеска потврдија дека Северна Кореја стои зад сајбер нападот во мај годинава кога беа нападнати 230 000 компјутери во 150 земји , што ги чинеше земјите милијарди долари и предизвика големи проблеми во безбедносните системи . Овие информации доаѓаат заедно со потврдата дека Северна Кореја е одговорна за кражба на криптовалута во износ од најмалку 7 милиони долари од Јужна Кореја , а беше причина и за банкрот на компанијата Yubit.
| | веќе видена | слични
7 копии

Во вторникот, јапонската влада одлучила да го засили својот против-авионски систем за решавање на растечката закана од Северна Кореја. Два американски системи ќе бидат воведени до 2023 година за да ја заштитат целата јапонска територија од воздушен напад. Два системи што треба да се постават во провинцијата Акита во североисточниот и западниот дел на земјата се во прилог на два постоечки системи на воздушна одбрана кои се во море и на копно и веќе се оперативни. Владата одлучила дека додавањето на нов слој на заштита ќе го намали товарот на одбранбените сили на земјата. Јапонската влада соопшти дека развојот на Северна Кореја нуклеарна и балистичка програма претставува “ново ниво на закана” за земјата. – Мораме од темел да ги подобриме можностите за одбрана на балистичките ракети за да ја заштитиме земјата постојано и на одржлив начин”, се вели во соопштението. Ракетите кои оваа година ги активираше од страна на Северна Кореја ја прелета Јапонија со активирање на системите за предупредување и паѓање во ...
| | веќе видена | слични

Советникот на Трамп за национална безбедност, Х.Р. МекМастер, во новиот разговор за "BBC" рекол дека САД се подготвени да ја принудат Северна Кореја на денуклеаризација. МекМастер во разговорот со новинарката на BBC го повторил тврдењето на претседателот Доналд Трамп, дека во врска со кризата со Северна Кореја, сите опции се на маса. На прашањето на новинарката, дали САД се посветени на мирно решение на кризата, МекМастер одговорил: "Секако дека сакаме мирно решение, но не сме посветени на мирно решение - посветени сме на решевање на кризата". На прашањето за тоа дали растат изгледите за избивање на војна на Корејскиот полуостров, МекМастер рекол дека тие изгледи се менуваат со секоја одлука и потег на властите: "Изгледите за војна зависат од сите наши одлуки. Северна Кореја претставува сериозна закана за сите цивилизирани народи на светот".
| | веќе видена | слични
8 копии

Северна Кореја го одби предлогот на државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон за започнување на билатерални преговори за нејзината нуклеарна програма, пишува денеска весникот на севернокорејската владејачка Работничка партија на Кореја, „Нодон синмун“. - Предлагајќи ни преговори, САД на тој начин сакаат да ја префрлат на Пјонгјанг одговорноста за заострување на ситуацијата на Корејскиот Полуостров, посочува весникот. Според авторот на текстот, Вашингтон сака да го искористи одбивањето на преговори со цел во Советот за безбедност на ОН да создаде атмосфера за усвојување нова резолуција за санкции кон Северна Кореја. - Нашата позиција е непроменета - ние ќе продолжиме да го унапредуваме нашето нуклеарно оружје, истакнува весникот. Како што јави МИА, на 12 декември Тилерсон изјави дека САД се подготуваат да преговараат со Северна Кореја „без претходни услови“.
| | веќе видена | слични
5 копии

Северна Кореја е „директно одговорна“ за кибер нападите со вирусот „Вонакрај“, со кој беа погодени голем број болници, банки и компании во целиот свет, изјави синоќа советникот на Белата куќа за внатрешна безбедност Том Босерт. - Нападот беше масовен и чинеше милијарди, а Северна Кореја е директно одоговорна за него, истакна Босерт. Советникот на американскиот претседател Доналд Трамп посочи дека Пјонгјанг мора да понесе одговорност, но не конкретизираше какви мерки ќе преземе Вашингтон во врска со тоа прашање. - САД ќе продолжат да ја следи стратегијата за вршење максимален притисок, нагласи Босерт. Тој изјави дека заклучокот на американската Администрација за одговорноста за кибер нападите со „Вонакрај“ е донесен врз основа на докази кои се потврдени и од страна на останатите влади и приватни комапнии, вклучително и Обединетото Кралство и „Мајкрософт“.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Отворена е истрага за „организирана измама” против лица кои објавија лажни апели за донации за финансирање на реконструкцијата на Нотр Дам , соопшти јавното ...
сите 768 | | | веќе видена

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 147 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 237 | | | веќе видена

„Вечната власт“ кај албанскиот електорат, Демократската унија за интеграција-ДУИ има од што да стpaвува. Вчерашниот митинг во Тетово за промоција на кандидатот ...
сите 138 | | | веќе видена

До понеделник ќе преовладува стабилно и потопло време со умерена облачност. Денес ќе дува умерен до засилен северен ветер. Нови локални врнежи од дожд ќе има ...
сите 177 | | | веќе видена

Граѓаните на Република Македонија се спротивставија на Заев и Пендаровски и нивните антидржавни и криминални политики. Народот покажа дека има достоинство и ...
сите 161 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тилерсон: САД се подготвени да почнат преговори со Северна Кореја без предуслови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: