Остапенко: Во клучните гемови не правев грешки и го освоив „Ролан Гарос“


Тинејџерката од Летонија, Јелена Остапенко, ја освои титулата на „Ролан Гарос“. Остапенко во финалето во три сета 4-6, 6-4, 6-3 ја совлада Романката Симона Халеп. Јелена Остапенко, 20-годишната тенисерка од Летонија, приреди една од најголемите сензации, во женскиот тенис, во опен ерата, кога успеа да триумфира на вториот гренд слем во сезоната „Ролан Гарос“. „Ролан Гарос“ е првиот ВТА-трофеј кој во кариерата го освои Остапенко. Таа во минатото три пати играла финале на накој ВТА-турнир, но не успеала да победи ниту еднаш. Исто така Остапенко е првата Летонка што освоила гренд слем турнир. - Во одлучувачките момент играв навистина добро. Во клучните гемови не правев грешки и дуелот премина во текот кој мене ми одговара - појасни новиот освојувач на големиот пехар во Париз во женска конкуренција. Романката Симона Халеп втор пат во кариерата играше финале на „Ролан Гарос“, но слично како и пред три години не успеа да го освои трофејот. Инаку, доколку победеше во финалето Халеп, од денеска ќе беше прва на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Шпанскиот тенисер Томи Робредо некогаш пети на АТП листата ги издвои Роџер Федерер и Рафаел Надал пред сите останати играчи. Робредо истакнал дека не постои „голема четворка“ на светскиот тенис, туку дека Швајцарецот и Шпанецот се посебна група. „Нема „голема четврорка“, во прашање се само двајца, бидејќи според мене Федерер и Надал се наедно друго ниво. Кога зборувате за нив, тоа е како да зворувате за друга димензија. Рафа 10пати ги освоил Ролан Гарос, Монте Карло и Барселона, тоа е застрашувачки. Федерер не игра шест месеци, а неговата опрема е најпродавана. Тие двајца се чудовишта“, рекол Робредо. Според него, Надал со своите достигнувања е далеку пред Ѓоковиќ и Мареј. „Иако е Мареј број 1 и е феномен, Надал е икона на овој спорт поради се што постигнал – годините поминати на врвот, Гренд слем титулите, Мастерс трофејите, медиумската популарност…Доколку го споредите со Новак Ѓоковиќ, кој исто така беше прв на АТП листата, Надал е светлосни години пред него. Тоа е мое мислење“, рекол Робредо.
| | веќе видена | слични

Шпанскиот тенисер Томи Робредо истакан дека „големата четворка“ е погрешен концепт во тенисот и дека Роџер Федерер и Рафаел Надал се далеку пред останатите. Во сето тоа, Робредо смета дека дури и Ѓоковиќ е далеку назад, тенисерот кој до пред една година имаше апсолутна доминација над конкуренцијата. „ Не би рекол дека постои голема четворка, туку тандем, за мене Надал и Федерер се први, на некое повисоко ниво од останатите, и во друга димензија. Рафа го освои Ролан Гарос, Монте Карло и Барселона по 10 пат, тоа е лесно да се изговори, но тешко да се оствари. Федерер исто така маестрален на секое поле, тие двајца се чудовишта “, смета Робредо. Тој се надоврза и за првиот тенисер на АТП листата. „ Мареј е сега број еден, и е навистина добар, но Надал е икона на тенисот. Ако го споредиме со Ѓоковиќ, кој исто така беше број 1, мислам дека разликата е голема, Надал е најголем “, се надоврза Робредо.
| | веќе видена | слични

Шпанецот Томи Робредо во моментов не може да се пофали дека е меѓу најдобрите светски тенисери, но успеа да подигне прашина со својата последна изјава. Робредо не е убеден дека во АТП серијата постои голема четворка и ги поставува Надал и Федерер над останатите. – Не можам да кажам дека постои голема четворка, туку постојат двајца, според мене Надал и Федерер кои се на поинакво ниво од другите. Кога зборувате за нив, тоа е како друга димензија. Рафа ги освои Ролан Гарос, Барселона и Монте Карло по десет пати, тоа е лесно да се изговори, но кога ќе сфатите за што станува збор, звучи страшно. Треба да му бидеме благодарни на Рафа што тенисот е толку популарен, додека еден Федерер не игра тенис шест месеци, а неговата спортска опрема останува најпродавана. Тие двајца се чудовишта, – вели Робредо. Шпанецот посебно ја истакнува разликата меѓу Надал и Ѓоковиќ. – Иако Мари во моментов е број 1 и феномен, Надал е икона на овој спорт. Грен-слеми, Мастерси, популарности, автограми, ако го споредите со Ѓоковиќ кој исто ...
| | веќе видена | слични

Иако не важи за тенисер од екстра класа, Тони Робредо се најде за повикан да ја коментира моменталната состојба во светскиот тенис. Шпанецот смета дека таму не постои голема „четворка", туку нешто половично од тоа - тандем. „Не би рекол дека постои 'четворка' туку двоец. За мене Надал и Федерер се на некое друго ниво, и во друга димензија. Рафа го освои Ролан Гарос, Монте Карло и Барселона по десет пати. Тоа е лесно да се изговори, но кога ќе се размисли подобро, то„а е неверојатно. Федере го нема шест месеци и понатаму е оној чија опрема е најпродавана во светот. Тие двајца се чудовишта". Робредо не ги заборава "оценките" и за другите двајца тенисери од врвот. „Сега Мареј е број еден и навистина е феномен, но Надал е икона поради она што го н прави – долговечност. Грен слем титули, Мастерси, влијание на медиумите, автограмите кои ги потпишал... Ако го споредите со Ѓоковиќ, кој исто така беше број еден и е спектакуларен, мислам дека разликата е голема – ако се погледне што едниот и другиот направиле за ...
| | веќе видена | слични

Fédération Française De Tennis и Eurosport претставуваат ексклузивни и никогаш претходно невидени снимки од Рафаел Надал на неговиот пат до историската десетта победа на Ролан Гарос. Еуроспорт во соработка со Француската Тениска Асоцијација ( Fédération Française de Tennis FFT) го претставува ексклузивниот документарец „Ла Децима“ , кој го следи Рафаел Надал на патот до неговата десетта победа на Роланд Гарос. Надал на камерите на Еуроспорт и ФТА им дозволи целосен пристап во текот на овогодишниот турнир. Камерите го следеа додека се подготвуваше за потврда на позицијата, најголем тенисер на сите времиња на земјена подлога, и освојување на 15 Гранд Слем титули. La Décima - The Story се емитуваше на ТВ и дигиталните платформи на Еуроспорт (понеделник, 12 јуни) во 20:30. Документарецот ќе ни открие што го мотивираше „Кралот на земјената подлога“ во подготовките за освојување на десеттата победа на Ролан Гарос и прата Гранд Слем титула од 2014 година. La Décima - The Story на фановите ќе обезбеди место во прв ...
| | веќе видена | слични

Шпанскиот тенисер, Томи Робредо смета дека во тенисот нема голема четворка како што некои велат, туку има само двајца тенисери кои се многу понапред од другите, Роџер Федерер и Рафаел Надал.Томи Робредо има само суперлативи за неговиот сонародник Рафаел Надал и смета дека тој и Роџер Федерер се далеку пред другите. Тој не се согласува дека во тенисот постои најдобра четворка, како што ги нарекуваа Федерер, Надал, Ѓоковиќ и Мареј, за него постојат само двајца тенисери.„Не би рекол дека пости четворка, туку тандем, за мене Надал и Федерер се на друго ниво, во друга домензија. Рафа ги освои Ролан Гарос, Монте Карло и Барселона по десет пати, тоа е лесно да се изговори, но кога подобро ќе размислите е неверојатно. Надал и Федерер се чудовишта“ - вели Робредо.„Мареј сега е број еден и да, феномен е, но Надал е икона поради се она што го има направено досега. Грен слем титули, Мастерс титули, влијание на медиумите, автограми кои ги има потпишано.... Ако го споредите со оковиќ, кој исто така беше број еден и е ...
| | веќе видена | слични

20-годишната Летонка требаше да се врати на турнирот во Еџбастон следната недела, но реши да паузира уште една недела пред стартот на Вимблдон. Остапенко, првата тенисерка која не беше носителка, а победи на Ролан Гарос, ќе ги започне подготовките за Вимблдон во Истбурн за две недели. Од турнирот во Бирмингем претходно се повлекоа и финалистката од Париз, Симона Халеп, Каролина Плишкова, Марија Шарапова и Агњешка Радвањска. Светската тенисерка број 1, Анџелике Кербер и Јохана Конта се единствени топ 10 тенисерки на турнирот.
| | веќе видена | слични

Дел Потро загуби во третото коло ан Францускиот опен, турнир на кој се мачеше со повреда на бутниот мускул. 28-годишниот Аргентинец уште не се опорави и вели дека ќе мора да одмара со надеж дека же се врати на Вимблдон. Турнирот го загуби и британскиот број 3, Еванс, кој се повреди на турнирот во Сарбитон минатата недела и затоа не настапи на турнирот во Нотингем. Претходно, новокрунисаниот шампион од Ролан Гарос, Рафаел Надал се повлече од турнирот за да добие доволно одмор пред Вимблдон.
| | веќе видена | слични

Еуген Бушар, тенисерката од Канада, на пресконференцијата за медиумите пред ВТА турнирот во Мајорка, имаше само пофални зборови за Рафаел Надал. Медиумите во тоа веднаш препознаа нешто повеќе од обична пофалба, па веднаш тргнаа со нагодувања, дека можеби меѓу оваа тенисерка и Надал се случило нешто. „ Надал е супер тенисер, знаевме дека Рафа може многу да освои. Секогаш дава максимум од себе и мислам дека ќе продолжи да ги импресионира лушето. Тоа е навистина неверојатно. Рафа не е човек, неверојатно е тоа колку пати Надал триумфираше во Париз “, изјави Бушар. Шпанецот го освои својот 15ти Грен слем трофеј во кариерата, и со победата на Ролан Гарос, можеби повторно си ги подгреа надежите дека ќе успее да го стигне недопирливиот Роџер Федерер, кој е најуспешен тенисер.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 154 | | | веќе видена

За Охрид и охриѓани најголемиот празник е Богојавление Водици. Тој е круна на јануарските празнувања. Погледнете го настанот низ фотографиите на фотографот ...
сите 250 | | | веќе видена

Зоран Заев на сметка на уставниот поредок, на сметка на државните и национални интереси се самопромовира во лидер со најголем рејтинг меѓу етничките Албанци, ...
сите 377 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 125 | | | веќе видена

На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП „Македонија пат" апелира на внимателно возење и прилагодување ...
сите 109 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Остапенко: Во клучните гемови не правев грешки и го освоив „Ролан Гарос“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: