Недела на турскиот филм во Скопје

3 копии

Со гала вечер во Македонскиот народен театар во Скопје вечерва почнува Неделата на турски филмови во Скопје. Стартот ќе биде означен со филмот "Долга приказна", кој е во режија на познатиот турски режисер Осман Синав и со главна улога на еден од најпознатите филмски ликови во Турција, Кенан Имирзалиоглу. На репертоарот на Неделата на турски филмови се и "Танц со Којотите 4", "Чанаккале", "Крајот на патот", "Збогум Катја", "Раната на мојата мајка", како и многу други. Со исклучок на гала вечерта, сите останати проекции ќе бидат прикажани во киното "Милениум" со почеток од 17. 20 часот. Дел од режисерите кои ќе прикажат свои филмови се Осман Синав, Онер Килич, Мурат Шекер и Ахмет Сонмез, а дел од актерскиот тим се Емре Кизилирмак, Дерја Шенсој, Ајчин Инџи, Тургај Килич и Бурак Демир. Настанот е под покровителство на главниот советник на претседателот на Турција г-дин Јалчин Топчу, Министерството за култура и туризам на Турција, Институтот "Јунус Емре" и Турската меѓународна агенција за соработка и развој ...
| | веќе видена | слични

Тековен репертоар на кино Милениум до 17 мај... На репертоарот на кино Милениум се следниве филмови: ЧЕТВРТОК - ПЕТОК (11.05. - 12.05.): 14:00 - ЧУВАРИ НА ГАЛАКСИЈАТА ДЕЛ 2 (GUARDIANS OF THE GALAXY VOL. 2) 17:00 - Ревија на турски филм 20:00 - Ревија на турски филм 22:30 - КРАЛОТ АРТУР: ЛЕГЕНДАТА ЗА МЕЧОТ (KING ARTHUR: LEGEND OF THE SWORD) - Премиера САБОТА - НЕДЕЛА (13.05. - 14.05.): 11:00 - МАША И МЕДО (Маша и Медведь) 13:00 - УБАВИЦАТА И ЅВЕРОТ (BEAUTY AND THE BEAST) 17:00 - Ревија на турски филм 20:00 - Ревија на турски филм 22:30 - КРАЛОТ АРТУР: ЛЕГЕНДАТА ЗА МЕЧОТ (KING ARTHUR: LEGEND OF THE SWORD) ПОНЕДЕЛНИК – СРЕДА (15.05. - 17.05.): 13:00 - УБАВИЦАТА И ЅВЕРОТ (BEAUTY AND THE BEAST) 15:30 - АХ, ЉУБОВ МОЈА 17:30 - БРЗИ И БЕСНИ 8 (THE FATE OF FURIOUS) 20:00 - КРАЛОТ АРТУР: ЛЕГЕНДАТА ЗА МЕЧОТ (KING ARTHUR: LEGEND OF THE SWORD) 22:30 - ЧУВАРИ НА ГАЛАКСИЈАТА ДЕЛ 2 (GUARDIANS OF THE GALAXY VOL. 2)
| | веќе видена | слични

Со „Долга приказна“ на Осман Синав вечерва во 20 часот почнува Неделата на турски филм, со гала вечер во Македонскиот народен театар (МНТ). Во филмот на реномираниот режисер Синав главна улога игра Кенан Имирзалиоглу, еден од најпознатите филмски актери во Турција. Од утре ревијата продолжува во кино Милениум (од 17 и 20 часот), а ќе играат „Танц со којотите 4“, „Чанаккале“, „Крајот на патот“, „Збогум Катја“, „Раната на мојата мајка“.
| | веќе видена | слични
2 копии

До 14 мај публиката ќе може да ги погледне филмовите „Танц со којотите 4", „Чанаккале крајот на патот, „Збогум Катја" и „Раната на мојата мајка". Филмовите ќе бидат прикажани во кино „Милениум", од 17 и 20 часот. Влезот е бесплатен. Со проекција на филмот „Долга приказна" во режија на Осман Синав, вечер во Македонскиот народен театар почнува Неделата на турски филмови. До 14 мај публиката ќе може да ги погледне филмовите „Танц со којотите 4", „Чанаккале крајот на патот, „Збогум Катја" и „Раната на мојата мајка". Филмовите ќе бидат прикажани во кино „Милениум", од 17 и 20 часот. Влезот е бесплатен. Манифестацијата е под покровителство на главниот советник на турскиот претседател и поранешен министер за култура и туризам на Турција Јачин Топчу, Институтот „Јунус Емре" во Скопје, Турската меѓународна агенција за соработка и развој (ТИКА) и агенцијата „Домородна мисла". Турската амбасадорка во Република Македонија Тулин Еркал Кара на денешната прес-конференција истакна дека е многу значајно претставувањето на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зијадин Села од Алијансата за Албанците објави неколку забелешки за владиниот предлог закон за Јавното обвинитeeлство. Тој истакна дека ќе се обидат да ...
сите 214 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителка по осум дена молк денеска се обрати на прес конференција во Специјалното јавно обвинителство. Катица Јанева рече дека ...
сите 91 | | | веќе видена

Денеска до Собранието на Република Северна Македонија се доставува Предлог законот за Јавното обвинителство што е во интерес на реформите и правдата. Со новото ...
сите 192 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Недела на турскиот филм во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: