Рецепт за посен мазник со спанаќ


Вкусен, вегетаријански предлог за посен мазник со спанаќ кој сигурно ќе ви се допадне и вам. Во некои краеви на Македонија, овој месен специјалитет е познат како мазник, тегната пита, а може да се сретне и како колпите. Рецептот е повеќе пати испробан во нашата кујна, а одличен за збогатување на трпезата за време на пости, куќни слави, имендени или други свечености. Редовно е на нашата листа на омилени рецепти кои ги приготвуваме за посните слави и имендени. Не двоумете се и пробајте го уште денес. Состојки: 700 грама брашно 1/8 од мала коцка квасец ½ мала лажичка шеќер 100 мл млака вода 50 мл масло 1 мала лажичка сол 200 мл газирана минерална вода 500 грама свеж спанаќ. Подготовка: Во длабок сад за месење ставете го квасецот, шеќерот, 1 лажица брашно и млаката вода. Убаво измешајте ги состојките за да се добие хомогена смеса. Оставете го садот на топло место за време од 5 до 10 минути додека квасецот нарасне. Брашното пресејте го со сито. Во длабокиот сад ставете ги брашното, маслото, солта и постепено ...
| | веќе видена | слични

Подготовка: Кафеавиот шеќер, сокот од портокал, зачините и корите од лимон и портокал ставете ги во лонче. Преку шеќерот прелијте дел од виното за да се истопи, па сето тоа заедно варете го на умерена температура околу 5 минути додека смесата не стане леплива и густа. Во лончето додајте го остатокот од виното, и варете на тивок оган. Виното не смее да врие бидејќи ќе испари целиот алкохол. Наместо тоа обработете го нежно уште 5 минути, отстранете го анисот и каранфилчињата и послужете го со свежи кришки портокал. Состојки: 750 мл црно вино 150 гр кафеав шеќер 100 мл свеж сок од портокал кора од лимон кора од портокал 1 анис 1 стапче цимет 5 каранфилчиња 1 лажица мускатно оревче ѓумбир во прав
| | веќе видена | слични

После напорниот работен ден, потребен е едноставен и ефикасен начин да се подигне енергијата. Овој напиток е одличен за тоа, а можете да го спремите лесно и брзо. Се што ви е потребно е: 200 милилитри вода 2 лажици мед и шолја свежо исцеден сок од лимон Состојките помешајте ги. За полесно да се стопи медот, користете топла или врела вода. Уживајте во оваа енергетска бомба. После напорниот работен ден, потребен е едноставен и ефикасен начин да се подигне енергијата.Овој напиток е одличен за тоа, а можете да го спремите лесно и брзо.Се што ви е потребно е:200 милилитри вода2 лажици меди шолја свежо исцеден сок од лимонСостојките помешајте ги. За полесно да се стопи медот, користете топла или врела вода.Уживајте во оваа енергетска бомба.
| | веќе видена | слични

Состојки: 750 мл црно вино 150 гр кафеав шеќер 100 мл свеж сок од портокал кора од лимон кора од портокал 1 анис 1 стапче цимет 5 каранфилчиња 1 лажица мускатно оревче ѓумбир во прав Подготовка: Кафеавиот шеќер, сокот од портокал, зачините и корите од лимон и портокал ставете ги во лонче. Преку шеќерот прелијте дел од виното за да се истопи, па сето тоа заедно варете го на умерена температура околу 5 минути додека смесата не стане леплива и густа. Во лончето додајте го остатокот од виното, и варете на тивок оган. Виното не смее да врие бидејќи ќе испари целиот алкохол. Наместо тоа обработете го нежно уште 5 минути, отстранете го анисот и каранфилчињата и послужете го со свежи кришки портокал. фото:www.portaloko.hr
| | веќе видена | слични
2 копии

Печењето на совршени празнични печива знае да биде предизвик и авантура, посебно ако го имате вистинскиот рецепт. Замислете си го мирисот кој ќе се прошири низ дома и аромата која ќе ги привлече сите, од најмлади до најстари, околу кујната. Оваа новогодишна елка со Нутела е токму таква - вксуна, мека, топла и слатка. Потребни состојки: 450g брашно 70g шеќер 2 лажички сув квасец Малку сол 30g стопен путер 180ml стоплено млеко 2 жолчки од јајца (белките сочувајте ги за премачкување) 1 шолја Нутела Подготовка: Измешајте го квасецот во ¼ шолја топла вода и оставете да отстои 10 минути. Во друг сад измешајте го брашното со солта и шеќерот. Додадете го квасецот и мешајте 5-7 минути додека не добиете убаво тесто. Покријте со пластична фолија и оставете да нарасне на топло место околу 1 час. Откако ќе го подготвите тестото, постапката за правење новогодишна Нутела елка, погледнете ја во видеото:
| | веќе видена | слични

Фичо од МоиРецепти ќе подготви еден од најпопуларните рецепти на Маја, колачиња пиварки, полнети со суво овошје.ПодготовкаЧекор 1: Сувото овошје исецкајте го, потопете го во рум и оставете го да впие убаво од румот. Потоа додадете го мармаладот и мелените ореви.Чекор 2: Во сад измешајте ги состојките за тестото. Постепено додавајте го брашното и замесете убаво тесто. Од тестото вадете мали топчиња и со оклајгија расукајте ги. Полнете ги со филот, затворете ги и редете ги во ростерот за печење.Чекор 3: Печете на 200 степени додека не заруменат колачите.Чекор 4: Додека се печат колачињата пригответе го шербетот. Во лонец ставете ги шеќерот и водата да провријат. Оставете да проврие 5 минути и додадете ја аромата.Чекор 5: Колачите прелејте ги со шербетот и превртувајте ги убаво да го впијат шербетот во следните 2-3 часа.Чекор 6: Валкајте ги колачињата во мелените ореви. Сервирајте!СОВЕТ: Ако немате ореви за валкање, може да користите и кокос.
| | веќе видена | слични

Состојки:– 3 зрели банани, 180 грама овесни снегулки, 175 грама урми (без коски), 1/3 шоља масло, 1 лажица екстракт од ванила.Подготовка:1. Загрејте ја рерната на 175 степени. 2. Во голем сад испасирајте ги бананите, па додајте ги овесните снегулки, маслото, екстрактот од ванила и сецканите урми. Сето ова добро измешајте го и оставете ја смесата да стои 15 минути. 3. Со лажица правете колачиња и редете ги во тава обложена со хартија за печење. 4. Колачињата печете ги 20 минути во рерна загреана на 200 степени.Повеќе рецепти на: hitkujna.com.mk
| | веќе видена | слични

Едно лесно,а многу вкусно јадење … Потребно е: 1 кг компири сол за блитвата: 500-600 гр млада блитва 1 главица кромид 3-4 чешниња лук 3-4 лажици маслиново масло крупна морска сол крупно мелен црн бибер за месото: 500 гр мелено месо 2 гранчиња темјан 2 гранчиња оригано 1 главица кромид 3-4 чешниња лук 3-4 лажици маслиново масло крупна морска сол крупно мелен црн бибер 300 гр фета сирење лебни трошки маслиново масло Подготовка: – Компирите измијте ги убаво и сварете ги во солена вода. Оставете ги да се изладат, а потоа излупете ги и исечете ги на тркалца. – Блитвата исчистете ја и измијте ја убаво. Исечете ги меснатите рачки и исечете ги на помали парчиња. Исто така исечете ги и листовите. – Кромидот и лукот ситно исецкајте ги и пропржете ги на маслиново масло. Додадете ја блитвата, смалете ја температурата и поклопено динстајте се додека не омекне блитвата. По потреба додадете малку вода. Зачинете со сол и бибер. – За месото, исецкајте ги кромидот и лукот и пропржете ги на маслиново масло. Додадете го месото ...
| | веќе видена | слични

Лазањи со туна, маслинки и пченка Потребно е: едно пакување лазањи, 2 конзерви туна, 1 конзерва пченка, 1 кромид, дваесетина маслинки, лук, китка магдонос, копар, црн пипер, една лута пиперка или чили во прав, бешамел, 300 г гауда и маслиново масло. На маслиново масло се пропржуваат кромидот, пиперката и доматот, а откако убаво ќе се издинствуваат, се додаваат лукот и магдоносот. Потоа се ставаат и другите состојки - сечкани маслинки, пченка, туна, се наросува со копар, црн пипер и сол. Бешамелот се прави со млеко и брашно - на масло се пропржува брашното и постепено се додава половина литар млеко додека смесата да се згусне. Процедурата натаму е позната - се редат лазањи, бешамел сос, смеса со туна и пченка и нарендана гауда. Врвот на лазањите се завршува со бешамелот и со ренданиот кашкавал. Лазањите се печат околу 45 минути на 200 степени. Полнети маслинки Потребно е: 16 зелени маслинки, 3 јајца, 150 г путер, 150 г брашно, 1,5 дл млеко, 3 лажици лебни трошки, 2 лажици рендан пармезан, сол, црн пипер и ...
| | веќе видена | слични

Новогодишните празници се пред нас. На кој начин да ги “збогатите„ не само празниците туку и ладните зимски денови? Со подготвување на вкусни колачиња за чие што декорирање ќе може да помогнат и најмалите членови на семејството. Основата се колачиња во облик на gingerbread човекот, а за декорирањето, искористете ја имагинацијата на најмладите. Се е дозволено. Состојки: 230 грама несолен путер (на собна температура) 340 грама меласа 1 лажичка цимет (мелен) 2 лажички каранчилчиња (мелени) 2 лажики ѓумбир (мелен) 1 лажичка м. оревче (мелено) Подготовка: Пред да започнете со подготовка на тестото, загрејте ја рерната на 180 степени Целзиусови. Во поголем сад со миксер измиксајте ги најпрво путерот и шеќерот околу 5 минути. Потоа додадете ги брашното, солта, прашокот за пециво и зачините, а на крајот јајцето и меласата. Тестото кое ќе го добиете соберете го и обликувајте го во диск, па ставете го околу 1 час во фрижидер да се стегне. По 1 час расукајте го на набрашнета површина, а потоа ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 150 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги доби наградите на Екуменското жири и на Здружението на германските кина за авторски филм, ...
сите 89 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 98 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 132 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рецепт за посен мазник со спанаќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: