Хуманитарни донации на НАТО за Балканот

Алијансата обезбедува пари и опрема за децата и возрасните со посебни потреби. Опрема за вежбање, донација на НАТО, е поставена за користење во салата на Мобилност, здружение на лица со инвалидитет во Битола. [Здружение на лица со физички инвалидитет Мобилност] НАТО обезбедува донации во вид на пари и опрема за хуманитарните организации на Балканот, за проширување на нивните активности, велат официјалните претставници. Напорите на Алијасата се дел од нејзината програма Добротворен базар, која постои уште од 1968 година. Програмата ја водат сопругите на воените аташеа на земјите-членки на НАТО и претставници на Партнерството за мир, кои собираат средства и објавуваат јавни повици на кои се конкурира за истите. НАТО донираше опрема за вежбање за Мобилност, здружение на лица со телесен инвалидитет во Битола. Истата вклучуваше справи за кревање тежина, како и друга статичка и подвижна опрема со цел да им се овозможи на лицата со телесен инвалидитет да прават специфични вежби. „Аплициравме и ја добивме донацијата ...
| | веќе видена | слични

Кризата во руско-американските однос поради Украина доведе до продолжување на важнa дебата. А кој беше во право? Поминаа 20 години од спорот, во кој се судрија приврзаниците на проширувањето на НАТО на Исток и приврзаницитекои не ги земат предвид руските интереси, и сега секоја од овие земји може со право да изјави: “Што ви реков”. Да, велеа. Но денес, кога Русија и Украина се подготвени да војуваат едни со други, мислењето на слични специјалисти немаат никакво значење. Кризата во Источна Европа беше предвидлива. Таа беше одложувана , но сега во услови на ескалација, ние не можеме да направиме ништо. Приврзаниците на проширување имаат солидни аргументи. Студената војна е завршена. Во Европа се вгнезди мир. Советската закана повеќе не постои. Централна Европа, остана во гробиштата на европските империи, потребна беше помош при спроведувањето на преминот од своето комунистичко минато кон пазарна демократија. Ако НАТО не помогне и не го земе овој регион под своето крило, повторно ќе се јават старите ...
| | веќе видена | слични

Данска ќе учествува во создавањето на системот за противракетна одбрана (ПРО) на НАТО во Европа. Одлуката за ова беше донесена вчера на состанокот на парламентарната комисија за надворешна политика, пренесе ИТАР-ТАСС. Пред новинарите министерот за одбрана на Кралството Николај Вамен прецизира дека оваа одлука нема никаква врска со сегашниот конфликт во Украина. Според него пристапувањето на Данска кон системот за ПРО не е насочен против Русија, туку е за тоа да се заштити од неверодостојни држави, терористичките организации и други, кои имаат можност да нанесат ракетен напад во Европа и Америка. Според министерот за надворешни работи Мартин Лидегор Данска ќе одржи заедно со голем број други земји техничко-економска анализа за опремување на една или неколку дански фрегати со радари, за да можат да бидат вклучени во системот за ПРО. Според него неговата земја го поддржува противракетниот штит, бидејќи тоа е главен приоритет на НАТО. Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изрази задоволство од ...
| | веќе видена | слични
21 копии

Септемврискиот Самит на НАТО во Велс треба да биде самит на проширување, а единствената земја која го попречува тој пат е Грција со блокирањето на приемот на Македонија, пишува во анализата на Лук Кофи и Даниел Кочис од американската фондација „Херитиџ“. - На изненадување на многумина, проширувањето не беше поставено како тема на Самитот во Чикаго во 2012 година, но тогашниот државен секретар Хилари Клинтон рече дека "ова треба да биде последен самит на кој немало проширување". И покрај овој став, нејзиниот наследник Џон Кери не покажа интерес да има проширување на Самитот во Велс. Со тоа претседателот Барак Обама е на пат да стане првиот американски претседател по крајот на Студената војна во чиј мандат не дошло до проширување на НАТО. Самитот во Велс треба да биде самит на проширување, со што ќе се покаже дека по демократските и воените реформи доаѓа заслужена награда. За жал, единствената земја која го попречува проширувањето во септември е Грција, со нејзиното постојано вето против Македонија, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија е единствената земја целосно подготвена за членство во НАТО и алијансата на самитот во Велс следниот месец треба да покаже дека по демократските и воени реформи следува заслужена награда. Но единствената пречка за такво нешто е Грција која го блокира приемот на Македонија, стои во анализата на американската фондација „Херитиџ“ под која се потпишани Лук Kофи и Даниел Kочис. Во текстот на двајцата влијателни автори се инсистира дека самитот во Велс треба да биде самит за прием на нови членки бидејќи иако проширувањето не беше поставено како тема на самитот во Чикаго во 2012 година, тогашниот државен секретар Хилари Kлинтон рече дека „ова треба да биде последен самит на кој немало проширување“. - И покрај тоа нејзиниот наследник Џон Kери не покажа интерес за проширување на самитот во Велс. Со тоа претседателот Барак Обама е на пат да стане првиот американски претседател по крајот на Студената војна во чиј мандат не дошло до проширување на НАТО. За жал, единствената земја која го спречува ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Барак Обама е на пат да стане првиот американски претседател по крајот на студената војна во чиј мандат не дошло до проширување на НАТО. Самитот во Велс треба да биде самит на проширување, со што ќе се покаже дека по демократските и воените реформи доаѓа заслужена награда. За жал, единствената земја која го попречува проширувањето во септември е Грција, со нејзиното постојано вето против Македонија, единствената земја која е целосно подготвена за членство. Експертите на Херитиџ препорачуваат, покрај проширувањето, на следниот самит- НАТО треба да им стави јасно на сите дека ќе обезбеди територијална заштита на сите членки и да донесе одлука за постојано распоредување на сериозни сили во источна Европа.
| | веќе видена | слични

Единствената земја која го попречува проширувањето во септември е Грција, со нејзиното постојано вето против Македонија, единствената земја која е целосно подготвена за членство, пишува во анализата на Херитиџ, една од водечките конзервативни аналитички институции во САДВо мандатот на американскиот претседател Барак Обама ниту една земја не се приклучи кон НАТО Две недели пред Самитот на НАТО во Велс е јасно дека нема да има проширување на Алијансата, но присутни се анализите која е причината и кој е виновникот што "отворените врати“ на Алијансата важат само за затворен круг. Во последната анализа на Лук Кофи и Даниел Кочис од американската фондација Херитиџ се потенцира дека Грција е единствената пречка поради која нема проширување на самитот на НАТО во Велс кој треба да биде самит на проширување, бидејќи таа ја блокира Македонија која е единствената земја целосно подготвена за членство во Алијансата.- На изненадување на многумина, проширувањето не беше поставено како тема на Самитот во Чикаго во 2012 ...
| | веќе видена | слични

Грција останува единствената пречка поради која нема да има проширување на НАТО на Самитот на Алијансата во Велс, пишуваат во анализата за американската фондација Херитиџ, двајцата еминентни експерти Лук Кофи и Даниел Кочис. На изненадување на многумина, проширувањето не беше поставено како тема на Самитот во Чикаго во 2012 година, но тогашниот државен секретар Хилари Клинтон рече дека тоа треба да биде последен самит на кој немало проширување, потсетуваат експертите. ,,И покрај овој став, нејзиниот наследник Џон Кери не покажа интерес да има проширување на Самитот во Велс‘‘ , коментираат Кофи и Кочис. ,,Со тоа претседателот Барак Обама е на пат да стане првиот американски претседател по крајот на Студената војна во чиј мандат не дошло до проширување на НАТО. Самитот во Велс треба да биде самит на проширување, со што ќе се покаже дека по демократските и воените реформи доаѓа заслужена награда. За жал, единствената земја која го попречува проширувањето во септември е Грција, со нејзиното постојано вето ...
| | веќе видена | слични

Самитот во Велс може да биде самит за проширување. Проширувањето ќе им докаже на земјите дека демократските и воените реформи се исплатат. За жал, само една земја го запира проширувањето во септември, Грција, која упорно става вето за Македонија, иако оваа земја е единствениот кандидат што е целосно подготвен за прием, пишува Лук Кофи, експерт на фондацијата „Херитиџ“ од Вашингтон. Во најновата анализа „Самитот на НАТО 2014, време е НАТО да се врати на основите“, Кофи наведува дека иако Хилари Клинтон по самитот во Чикаго изјави дека ова треба да биде последен самит без проширување, актуелниот американски државен секретар Џон Кери не покажува интерес за проширувањето на претстојниот самит во септември во Кардиф. „Изгледа претседателот Барак Обама ќе биде единствениот американски претседател по крајот на Студената војна за чиј мандат немало проширување“, оценува Кофи. „САД треба да извршат притисок врз Грција и да работат со нашите сојузници во Европа, и тие да извршат притисок врз Грција во врска со овој ...
| | веќе видена | слични

НАТО обезбедува донации во вид на пари и опрема за хуманитарните организации на Балканот, за проширување на нивните активности, велат официјалните претставници.Напорите на Алијасата се дел од нејзината програма Добротворен базар, која постои уште од 1968 година. Програмата ја водат сопругите на воените аташеа на земјите-членки на НАТО и претставници на Партнерството за мир, кои собираат средства и објавуваат јавни повици на кои се конкурира за истите.НАТО донираше опрема за вежбање за Мобилност, здружение на лица со телесен инвалидитет во Битола. Истата вклучуваше справи за кревање тежина, како и друга статичка и подвижна опрема со цел да им се овозможи на лицата со телесен инвалидитет да прават специфични вежби.„Аплициравме и ја добивме донацијата и потоа му ја дадовме на здружението Мобилност од Битола. Телесните инвалиди таму имаа спортска сала, но таа сала беше празна и ретко се користеше“, рече за SETimes Игор Неделковски, претседател на Институтот Гаус, фондација за нови технологии, иновации и трансфер ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во текот на денот ќе продолжи да дува умерен до засилен северен и североисточен ветер. Кон крајот на денот облачноста почнувајќи од север ќе се намалува. ...
сите 201 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 115 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 22 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хуманитарни донации на НАТО за Балканот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: