ДИК ги отфрли сите приговори

5 копии

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница ги отфрли како неосновани сите приговори на Обединети за Македонија Обединети за Македонија доставиле 14 приговори, од нив 9 за изборна процедура, а 5 за сумирање на резултатите. Од нив еден приговор партијата повлекла, а 13 се отфрлени. ДИК вчера го прифати приговорот поднесен од партијата ПОДЕМ за изборни нерегуларности на две избирачки места во Битола. По направениот увид во официјалниот извештај на ДИК потврдени се наводите во приговорот дека на овие две избирачки места не се евидентирани 18 гласа. Оваа интервенција нема никакво влијание врз поделбата на мандатите. На истата седница го разгледа и одби приговорот на Нова демократија за изборните резултати во селото Брест со образложение дека нема законска основа за негово поднесување. На решенијата на ДИК може да се поднесе жалба до Управниот суд во рок од 48 часа. Од Комисијата денеска информираа и дека сите градоначалници кои беа на кандидатските листи за пратеници, до ДИК доставиле изјава дека ќе ...
| | веќе видена | слични

Државната изборна комисија ги отфрли како неосновани сите 13 приговори за изборни нерегуларности, поднесени од партијата Обединети за Македонија. ОМ до ДИК поднесе вкупно 14 приговори, од кои едниот самата го повлече. Девет од приговорите на ОМ се однесувале на изборната процедура, односно на постапката за гласањето, а пет на броењето и сумирањето на резлтатите. Партијата најмногу забележувала на сликање на гласачки ливчиња за време на гласањето, погрешно чување на печатот и гласање на починати лица. Спорно за членовите на ДИК било тоа што поголем дел број од приговорите од ОМ ги потпишале овластените претставници на СДСМ. Приговорот поднесен од партијата ПОДЕМ за изборни нерегуларности на две избирачки места во Битола ДИК го прифати. Увидот во официјалниот извештај ги потврдил наводите во приговорот на партијата дека на двете посочени избирачки места недостасувале 18 гласачки ливчиња, но оваа интервенција на избирачката комисија нема никакво влијание врз поделбата на мандатите. На истата седница ДИК го ...
| | веќе видена | слични

Државната изборна комисија ги одби сите 11 приговори што ги поднесоа партиите, девет од Обединети за Македонија, еден од ПОДЕМ и еден од Нова демократија. Партиите најавија дека ќе поднесат жалби и до Управниот суд, кој како второстепен орган треба да го даде конечниот суд во рок од 48 часа. Големи тензии предизвика расправата по приговорот на Нова демократија од каде што тврдат дека имало нерегуларности во втората изборна единица, во скопското село Брест. Оваа партија за само 37 гласа не успеа да добие еден пратеник во оваа изборна единица и доколку приговорот беше усвоен, носителот на листата од оваа партија, Басри Бајрами, ќе влезеше во парламентот на штета на еден пратеник од ВМРО-ДПМНЕ. Токму поради тоа, најгласни против прифаќањето на приговорот беа токму членовите на комисијата предложени од страна на оваа партија, иако од Нова демократија тврдат дека во Брест имало семејното гласање, невнесувањето на нивните забелешки во записникот, а нивниот овластен претставник бил избркан од гласачкото место за ...
| | веќе видена | слични

Со денешното одбивање на сите приговори на гласањето и на резултатите од изборите поднесени од Обединети за М акедонија , Д ржавната изборна комисија ја заврши својата работа . Подносителите на приговорите можат да достават жалби до Управниот суд .... Со денешното одбивање на сите приговори на гласањето и на резултатите од изборите поднесени од Обединети за М акедонија , Д ржавната изборна комисија ја заврши својата работа . Подносителите на приговорите можат да достават жалби до Управниот суд . Во рок од четири дена , доколку С удот ги отфрли , изборните резултати од предвремените избори ќе бидат и конечни .
| | веќе видена | слични

Државната изборна комисија ги одби сите приговори на политичките партии поврзани со гласањето и броењето на ливчињата на предвремените парламентарни избори. Денеска на дневен ред беа оние на Обединиети за Македонија- вкупно 14. Еден го повлече претставникот на партијата, останатите, речиси сите едногласно беа одбиени. Најконтроверзен сепак се покажа приговорот за избирачкото место 1948 во Тетово. Картовалиев од Обединети, извади шест оригинални заокружени гласачки ливчиња. Тврдеше дека тие се само дел од поголем број на ливчиња, кои членовите на комисијата си ги поделиле бидејќи им испаднале вишок. Иако го одбија приговорот, ДИК одлучи да ја повика спомнатата комисија на отчет, а случајот потоа да се предаде на МВР. Така се одлучи и за неколку други приговори за фотографирање гласачко ливче со мобилен телефон или несоодветно чување на избирачки материјал. За државната изборна комисија ваквите прекршоци не го доведуваат во прашање изборниот резултат туку прекршуваат други закони за кои се изрекуваат соодветни ...
| | веќе видена | слични

Државната изборна комисија ги одби 14-те приговори на Обединети за Македонија, кои се однесуваа на текот на гласањето и сумирање на резултатите. Посочуваат дека имало луѓе кои ги фотографирале гласачките ливчиња, но и други неправилности. Во записниците на општинските изборни комисии, немало забелешка. Сепак најголема дебата предизвика приговорот во кои Обединети за Македонија, укажуваат дека на едно избирачко место, откако гласовите биле изброени, имало вишок гласачки ливчиња. Вишокот џентлменски, бил поделен на сите претставници на партии. Обединети добиле 9. „Ливчињата се поделени откако е собран материјалот, расфрлани ливчињата на секој по некое ливче и како број било вишок и е заминато. Значи на дел од записникот каде што она ставила забелешка, не и е дадено“, изјави Константин Картовалиев, застапник на ОМ. „Меѓутоа како единствениот претставник се осмелил да ги земе и да ги донесе во вашата партија. Мене тоа ме чуди, знаете дека е тоа казниво или не?“, вели Тања Алтанџиева, член на ДИК. ...
| | веќе видена | слични

Државната изборна комисија ги одби сите четиринаесет приговори на Обединети за Македонија. Девет од нив беа за постапката за гласањето, а пет за броењето и сумирањето на резлтатите. Најголемиот број се однесуваа за сликање на гласачки ливчиња, погрешно чување на печатот и гласање на починати лица. На поголемиот број од приговорите од Обединети за Македонија, беа потпишани овластените претставници на СДСМ, што беше спорно за членовите на ДИК. Вчера членовите на ДИК ги разгледуваа и проговорите на подем. Со дел од нив се согласија, но ги одбија бидејќи не влијаеле на крајниот резултат. Филип Ѓурчиновски
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 463 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

„Сашо Мијалков повеќе не е член на ВМРО-ДПМНЕ, не сме запознаени со деталите и причините за неговото приведување. Раководството на партијата подолго време нема ...
сите 70 | | | веќе видена

Ако Унгарија веќе има донесено одлука за азил за осудениот експремиер Никола Груевски, како што утринава објавија унгарски медиуми, тогаш таа е претходно ...
сите 377 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ДИК ги отфрли сите приговори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: