Театар комедија освои две награди на фестивал во БиХ

Со претставите "Име" од Александар Дела Пателиер и Метју Делапорт во режија на Нени Делместре и "Трудна приказна" од Благица Секулоска во режија на Лидија Дедовиќ,,македонскио Театар комедија освои две награди на првиот регионалниот фестивал на комедијата што се одржа во Сараево насловен како "Насмевка на Сараево". Фестивалот се одржа од 12 до 20 мај и на него учестувале најдобрите театри од целиот регион . "Со овие награди се потврдува квалитетот на Театар комедија со што тој се поставува на регионалното театарско небо како важен сегмент од театарското живеење во жанрот на комедијата", велат од Театар комедија. Освен на фестивалот во Сараево, Театар Комедија се претстави и на интернационалниот фестивал "Петар Кочиќ" во Бања Лука, кој се одржува по 20-ти пат со претставата "Трудна приказна" и наиде на одлични реакции од публиката.
| | веќе видена | слични

Од 1-4 јуни со почеток во 20.30 часот, во Охрид ќе се одржува годинешниот Аматерскиот младински театарски фестивал „Вдиши театар“. Манифестацијата ќе биде свечено отворена во предворјето на црквата Св. Софија, со театарската претстава „Багаж“,во изведба на аматерската актерска група на младите волонтери на Црвен крст од Охрид. Охриѓани, но и гостите, се до 4. јуни ќе имаат можност да уживаат во актерските вештини на младите актери-аматери, кои заедно со режисерите, текстописците, сценографите својата креативност и талент ќе ги изразат преку театарски претстави, упатувајќи силни хумани пораки. „И оваа година очекуваме охриѓани да го покажат својот интерес за театарската мисла и со своето присуство на претставите, да им оддадат признание за посветеноста и ентузијазмот на младите талентирани волонтери-актери“ порачуваат организаторите.
| | веќе видена | слични

Самостојната тетарска група „Театар Крик“ од Скопје, вечерва за прв пат во Центарот за култура во Кичево ќе ја изведе претставата „Првин ќе ме земеш,после ќе ме ....“.- Вечерва за прв пат на нашата сцена ќе гостува театарската група „Театар Крик“ која пред кичевската публика ќе ја изведе пртетставата „Првин ќе ме земеш,после ќе ме ....“, која во изминатиот период е изведена на многу сцени во земјава. Дејствието во претставата е сместено во еден паб во кој за прв пат се случува шоуто „Осакатени души“. Џота и Кети се ликовите кои се пријавени да учествуваат во ова реално шоу, и двајцата се во поодминати години за брак,со различни животни приказни кои оставиле болни траги врз нивните животи - потсети Маја Николоска-Сиљаноска, од Центарот за култура во Кичево.Режисер на претставата е Ѓорѓи Ризевски, а улогите ги толкуваат Роберт Ристов, Мирјана Велиќ, Мирјана Ристов и Дарко Велиќ. Почетокот на претставата е во 20 часот.З.А.
| | веќе видена | слични
2 копии

По повод роденденот, 6 години Народен Театар Охрид, во сабота 03.06.2017, ќе биде изведена претставата "АНАЛФАБЕТ" - комедија според Бранислав Нушиќ, режија Ѓорѓи Ризески. Во претставата играат: Горан Стојаноски - Максим Благадуша, Никола Тодороски - Митре П. Клатипатлак , Стрезо Стаматовски - Румен Вујаклија, Елизабета Стефановска - Магдалена Лапајкоска – Дупева. Сценограф на претставата е Зоран Николовски, а костимите се на Ванчо Василев Картите со роденденски попуст од 50% ќе чинат 100 денари. Претставата не е за лица помлади од 14 години и во неа се користат пиротехнички средства.
| | веќе видена | слични

Тековен репертоар на Народен театар - Битола од 29 мај до 1 јуни... На репертоарот на Народен театар - Битола се претставите: 29.05.2017 (понеделник) 20.00 часот „Дон Жуан„ автор: Ж.Б.Молиер режија: Андреј Цветановски 30.05.2017(вторник) 20.00 часот „Грилпарцер во секс шоп„ автор: питер Турини режија. јован Ристовски 31.05.2017 (среда) 20.00 часот „Последната ноќ„ автор: Ингмар Вилквист режија. Андреј Цветановски 01.06.2017 (четврток) 20.00 часот „Пијани„ автор: Иван Вирипаев режија: Марјан Ѓорѓиевски
| | веќе видена | слични

Од Програмата на театарот досега беа реализирани четири премиерни изведби: „Ана Комнена" од Сашо Димоски, во режија на Ненад Витанов и Васил Зафирчев, „Театар љубов моја" од Валери Петров во режија на Деан Дамјановски, „Песни за татковината" авторски проект на Петар Темелковски и „Синиот портокал" од Џо Пенхол, во режија на Александар Ивановски.Во Велешкиот театар во подготовка се две нови продукции, Првата продукција е „Тирамису", работена според истоимениот текст на полската авторка Јоана Овшианко, во адаптација и режија на Теа Беговска, како дел од Годишната програма на театарот за 2017 година, поддржана од Министерството за култура на Република Македонија.Сценографијата е на Валентин Светозарев, костимографијата на Андреј Ѓоргиевски, а автор на музиката е Енес Беговски.Во претставата настапуваат актерите Маја Љутков, Зорица Панчиќ, Талија Настова, Марија Стефановска, Фаик Мефаилоски, Жарко Спасовски, Душица Настова и Румена Шопова.Втората продукција е постановка на драмскиот текст „Пасивно пушење" од ...
| | веќе видена | слични

Тековен репертоар на Драмски театар Скопје од 29 мај до 4 јуни... На репертоарот на Драмски театар Скопје од 29 мај до 4 јуни имате можност да ги проследите следните претстави: АТЕНА СО ПЕНИС играат: Рубенс Муратовски, Катерина Коцевска, Лазе Манасковски, Зоран Љутков, Јана Стојановска, Гордана Ендровска, Филип Трајковиќ, Калина Наумовска, Емилија Мицевска, Благица Димитровска, Александар Степанулески, Ванчо Петрушевски, Гоце Тодоровски, Диме Илиев автор: Александар Русјаков режија: Синиша Евтимов
| | веќе видена | слични
5 копии

Актерите од Битолскиот театар кои пред публиката во Торонто, Канада, по 75-ти пат ја изведоа претставата „Без Паника“ беа наградени со бурни аплаузи и овации... Како и претходните две претставувања на овој театар во Торонто, така и овој пат, гостувањето предизвика голем интерес кај македонските иселеници кои живеат во Торонто и бура од емоции при контактот со својот мајчин јазик на сцената на театарот. Тие се покажаа како одлични домаќини и поддржувачи на ова гостување обидувајќи се краткото време од оваа посета да се дружат и да покажат што повеќе од градот во кој што живеат. – Од самиот почеток на претставата публиката реагираше одлично и во текот на двочасовната изведба уживаше, препознавајќи ги сите комични елементи од претставата. На крај, со желба за повторна средба од овој тип срдечно им честитаа на актерите, поразговараа и се фотографираа со нив. Екипата на Битолскиот Театар како потврден амбасадор на македонската култура и јазик и овој пат професионално ги изврши своите обврски со што уште еднаш ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ во Велес во тек се подготовките на две нови театарски продукции. Како што појаснуваат од театарот, првата продукција е „Тирамису“, работена според истоимениот текст на полската авторка Јоана Овшианко, во адаптација и режија на Теа Беговска, како дел од Годишната програма на Театарот за 2017 година, поддржана од Министерството за култура на Република Македонија. Сценографијата е на Валентин Светозарев, костимографијата на Андреј Ѓоргиевски, а автор на музиката е Енес Беговски. Во претставата настапуваат актерите: Маја Љутков, Зорица Панчиќ, Талија Настова, Марија Стефановска, Фаик Мефаилоски, Жарко Спасовски, Душица Настова и Румена Шопова. Втората продукција е постановка на драмскиот текст „Пасивно пушење“ од Небојша Ромчевиќ, во режија на Јордан Витанов, како проект кој се реализира од сопствени средства на театарот. Сценографијата и костимографијата се на Валентин Светозарев, кореографијата на Маја Каревски, а авторската музика на Сашко Костов. Во ...
| | веќе видена | слични

Како и претходните две претставувања на овој театар во Торонто, така и овој пат, гостувањето предизвика голем интерес кај македонските иселеници кои живеат во Торонто и бура од емоции при контактот со својот мајчин јазик на сцената на театарот. Тие се покажаа како одлични домаќини и поддржувачи на ова гостување обидувајќи се краткото време од оваа посета да се дружат и да покажат што повеќе од градот во кој што живеат. - Од самиот почеток на претставата публиката реагираше одлично и во текот на двочасовната изведба уживаше, препознавајќи ги сите комични елементи од претставата. На крај, со желба за повторна средба од овој тип срдечно им честитаа на актерите, поразговараа и се фотографираа со нив. Екипата на Битолскиот Театар како потврден амбасадор на македонската култура и јазик и овој пат професионално ги изврши своите обврски со што уште еднаш успеа за момент да доближи многубројните Македонци кои живеат тука до својата родна земја, информираат од Битолскиот театар. На крајот од изведбата на претставата, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Реакциите за клетвите на Реисот Сулејман Реџепи не стивнуваат. Откако рече дека посакува да почине судијката која го потпиша решението за смена на поглаварот, ...
сите 396 | | | веќе видена

Оваа генерација политичари го остварува сонот за членство на земјата во НАТО и ЕУ, рече Стево Пендаровски вечерва од Прилеп. „Во очи на вториот круг за ...
сите 146 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 361 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 163 | | | веќе видена

Хоспитализирани се осумгодишен вакциниран ученик од село Илинден од Скопје, невакцинирано едногодишно дете од Чаир, невакциниран 45-годишник од Студеничани и ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Театар комедија освои две награди на фестивал во БиХ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: