Битолските ученици на Хераклеја учат и како се создава енергија

Античкиот локалитет Хераклеја крај Битола деновиве доби несекојдневна намена. Стана училница на отворено за првоодделенците од основното училиште „Елпида Kараманди“ од Битола таму да научат што е енергија и од каде доаѓа. Во најсончевото место во Битола учениците седнаа на камените плочи по кои во минатото минувале античките војници и учеа за една од вековните мудрости на цивилизацијата. Поведени од идејата за отворање нови видици кои се неопходни за изградба на нивната личност, наставничките д-р Фанче Јошевска и Гордана Угриновска ги извадија од рамките на училницата во простори кои покажуваат дека може да се учи од секојдневието. - Зошто Хераклеја? Бидејќи таа дава можност да се почувствува силата на позитивно енергетско поле. Нејзината ширина, во секој поглед, ги отвора нивните видици и таа е место во кое секој ученик може да почувствува еден поинаков концепт во кој на природен начин го развива своето знаење и сознание - вели наставничката Јошевска. Интерактивниот час во Хераклеја беше пример и за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Примерот на Шведска за примена на чистите технологии во индустрија и за обновливи извори на енергија е применлив за Македонија и може значително да придонесе за нејзиниот развој особено за проекти што се однесуваат на т.н. „чиста енергија“. Тоа го истакна вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев по вчерашната средбата со шведската министерка за европски прашања и трговија, Ан Линде, во рамки на дводневната посета на Кралството Шведска, соопшти денеска Кабинетот на вицепремиерот.На средбата на која главна тема биле чистите технологии и обновливите извори на енергија е договорена соработка за искористување на шведските искуства и знаења во овие области со цел нивна примена и во Македонија.Министерката Линде, во име на шведската Влада, изразила подготвеност за соработка со македонската Влада и во сите други области од важност за државава.Како што е најавено, вицепремиерот Анѓушев денеска ќе има излагање за потенцијалите на обновливи извори на енергија на Бизнис форумот за чисти технологии во Стокхолм, ...
| | веќе видена | слични

Тоа го  истакна вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев по вчерашната средбата со шведската министерка за европски прашања и трговија, Ан Линде, во рамки на дводневната посета на Кралството Шведска, соопшти денеска Кабинетот на вицепремиерот. На средбата на која главна тема биле чистите технологии и обновливите извори на енергија е договорена соработка за искористување на шведските искуства и знаења во овие области со цел нивна примена и во Македонија. Министерката Линде, во име на шведската Влада, изразила подготвеност за соработка со македонската Влада и во сите други области од важност за државава. Како што е најавено, вицепремиерот Анѓушев денеска ќе има излагање за потенцијалите на обновливи извори на енергија на Бизнис форумот за чисти технологии во Стокхолм, организиран од Македонската амбасада во Шведска и „Македонија 2025“.  Вчера Анѓушев имал средба и со претставници на компанијата Ericsson, на којашто беа презентирани последните дигитални технологии за таканаречените „паметни мрежи“ (smart ...
| | веќе видена | слични

Над 50 отсто пониски сметки за струја по вградувањето на сончевите колектори. Намалувањето на цената на електрична енергија според корисниците е главниот мотив за зголемениот интерес. Поради континуираниот раст цената на струјата, граѓаните се сè повеќе заинтересирани за користење на системи за соларна енергија. Сонцето претставува извор на енергија достапен насекаде. Сончевата енергија може да се користи за загревање и осветлување на домот, затоплување на водата за потрошувачка, како и за директно производство на електрична енергија. Соларните системи кои се користат за греење и потрошувачка на топла вода како основен извор на енергија ja употребуваат сончевата енергија. Овие системи во најголем број на случаи се користат како дополнителни извори на топлина, а како основни се користат електрични или плински котли. Имено, нивната употреба во вид на примарни енергетски извори е ретка поради потребата од доволно количество на сончево зрачење преку целата година.
| | веќе видена | слични

Фото: Pixabay Одборот на директори на Електропривреда на Црна Гора (ЕПЦГ), Црногорскиот оператор на пазарот на електрична енергија (ЦОПЕЕ) и Црногорскиот електропреносен систем (ЦГЕС) донесоа одлука со којашто го одобруваат договор за основање и статутот на Берзата за електрична енергија, пишува РТЦГ Од тамошното Министерство за економија соопштуваат дека следен чекор е потпишување на договор за основање меѓу трите договорни страни, по што ќе започне процедура на регистрација на компанијата во Централниот регистар. “Според одредбите од договорот за основање и статутот, компанијата Берза на електрична енергија се основа со цел обезбедување на неопходната правна, организациска, оперативна и техничка рамка за формирање и работа на берзата за електрична енергија, трговија со електрична енергија и посредување во трговијата со струја“, пренесува РТЦГ. Создавањето на берзата за електрична енергија, како што се наведува, е чекор кон формирање на слободен пазар на големо на електрична енергија, што ќе обезбеди ...
| | веќе видена | слични

Обновливите извори на енергија во Велика Британија првпат имаат повеќе генерирана електрична енергија од произведеното од јаглен и гас, пишува Би-би-си. Од националната електрична мрежа соопштија дека во средата околу пладне енергијата генерирана од ветер, сонце, вода и дрвени пелети обезбедила 50,7 отсто од британската електрична енергија. Ако се додаде и нуклеарната енергија, тогаш овој резултат ќе достигне 72,1 отсто. Главна причина биле одличните временски услови во средата - сончево и ветровито. Во цела Северна Европа се забележани рекорди на енергија од ветер. Во вторникот една десетина од британската електрична енергија доаѓало од крајбрежни фарми со ветерници, кои се релативно нови на енергетската сцена, но чии трошоци се намалуваат побрзо од очекувањата. Всушност, толку многу електрична енергија била генерирана од ветерни турбини што цените се намалиле до една десетина од нормалното ниво. Еколозите сигурно ќе го прослават овој нов рекорд како пресвртница во преминот кон нискојаглеродна економија. ...
| | веќе видена | слични

Од ЕВН Македонија информираат дека денес, 9-ти мај, од 11 до 12 часот ќе има прекин во снабдувањето со електрична енергија на дел од улица „Бистрица“. Од 9.30 до 11 часот ќе има прекин во снабдувањето со електрична енергија на објектите од мостот на реката Сушица во Велгошти кон улица 1 и околината. Од ЕВН Македонија информираат дека прекинот е поради реализација на инвестициони зафати за подобрување на квалитетот во снабдувањето со електрична енергија.
| | веќе видена | слични

Битката на Kина да го ограничи загадувањето ја направи земја светски лидер во развојот на обновливи извори на енергија. Сепак с` поголеми количества од таа „зелена“ струја останува неискористена во услови на напорите на Пекинг да ги интегрира ветерот и сончевата енергија во застоената и фрагментирана електрична мрежа, во која доминира производството од јаглен. Проблемот се заканува да го забави напредокот на Kина во борбата со загадувањето на воздухот и контрола на емисиите на стакленички гасови што го прават водечки учесник во климатските промени. -Тие премногу брзо инсталираа премногу. Еден реален пазар би требало да овозможува струјата да тече меѓу две провинции. Во моментов тоа недостига, коментира Чао Лиминг, директор за Kина во Глобалниот совет за ветерна енергија. Преголемо производство Илјадници нови турбини и соларни панели беа инсталирани во оддалечените провинции на Kина во последните неколку години како дел од обидите на лидерите во земјата да го намалат загадувањето со градски смог без да го ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во текот на оваа вечер како што најавивме особено во планинските места и тоа особено јужно од Скопско има развој на нестабилност проследена со краткотраен ...
сите 18 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Битолските ученици на Хераклеја учат и како се создава енергија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: