Спорт - На стартот со Шведска, Чесите шанса за втор круг

Машката ракометна репрезентација на Македонија имаше среќа во вчерашниот ждреб во Белград да добие посакувани противници на Европското првенство, кое ќе се одржи од 15 до 29 јануари 2012 година во Србија. Во групата Б, која ќе се игра во Ниш, Македонија за противници ќе ги има селекциите на Германија, Шведска и на Чешка. Добри противници доби и домаќинот Србија. Во групата А во Белград, Србите ќе играат со Полска, Данска и со Словачка. „Група на смртта“ на ова првенство е групата Ц во Нови Сад, во која се актуелниот светски и европски првак Франција, Унгарија, Шпанија и Русија, а неизвесно се очекува да биде и во групата Д во Вршац, во која ќе играат репрезентациите на Хрватска, Норвешка, Исланд и на Словенија. - Добивме посакувани противници иако од првиот барабан повеќе ја префериравме Полска отколку Германија, најмногу поради привилегиите и третманот што „панцирите“ го имаат во ЕХФ. Но, генерално, добивме противници со кои можеме квалитетно и рамноправно да се натпреваруваме и да избориме позитивен ...
| | веќе видена | слични

Машката ракометна репрезентација на Македонија би можела да игра во квалификациите за Олимписките игри во Лондон ако во најдобар случај заврши на деветтото или на десеттото место на Европското првенство што ќе се одржи од 14 до 29 јануари 2012 година во Србија. Услов за тоа е да биде најмалку трета во групата Б во Ниш во конкуренција на Германија, на Шведска и на Чешка, а потоа да се најде пред барем една селекција во групата од втората фаза во Белград. Ако стигнат до таму, избраниците на селекторот Звонко Шундовски би играле со трите најдобри состави од групата А, во која се Полска, Данска, Србија и Словачка. Теоретски, за учество во квалификациите за ОИ би можело да биде доволно само едно реми во групата од првиот круг, како што Црна Гора како дебитант на ЕП 2008 во Норвешка се проби во втората фаза, а таму да се има подобар скор од директниот конкурент за петтото место. Германија, на пример, на последното ЕП во Австрија беше десетта со два бода во вториот круг, од кои еден пренесен од првиот! Ова е ...
| | веќе видена | слични

Групата “Б“ во која се најде Македонија заедно со Германија, Шведска и Чешка, како поволна ја оценуваат и македонските медиуми. По ждрепката, селекторот и репрезентативците потенцираа дека добивме група за респект во која може да се надигруваме. “Дневник“ “Нова Македонија“ “Утрински Весник“ “Вест“
| | веќе видена | слични

РАКОМЕТ ЗА ВРЕМЕ НА ЕП 2012 Поради близината на овој град до Македонија нашите ракометари очекуваат целосна поддршка од трибините, а домаќините полна сала со македонски навивачи, но, истовремено и профит Македонска песна, навивачка инвазија, полни кафеани со Македонци кои „таманат“ српска скара и пијат пиво, и европски ракомет. Така ќе изгледа Ниш најмалку пет дена во јануари 2012 година за време на прелиминарната фаза од ЕП во ракомет, мажи. По 14 години Македонија повторно е во европскиот крем, а поради близината на Ниш, нашите ракометари очекуваат целосна поддршка од трибините, а домаќините полна сала со македонски навивачи, но, истовремено и профит од парите што ќе ги остават навивачите. Очекувањата на домаќините е дека во Ниш ќе има полна сала, односно најмалку 3.000 Македонци, кои доколку би потрошиле меѓу 10 и 20 евра дневно за време на мечот, заработката ќе биде меѓу 30.000 и 50.000 евра. Најмногу на дополнителен профит се надеваат кафеаните. Гладни за спортски успеси, македонските навивачи уште сега ...
| | веќе видена | слични

Трите освојувачи на медали од ЕП 2012 директно ќе се пласираат на СП 2013 во Шпанија. Првпат европскиот првак нема директно да се квалификува за следното ЕП 2014 година во Данска, туку ќе игра квалификации. Единствено директно пласирана репрезентација што ќе игра на ЕП 2014 е домаќинот Данска.
| | веќе видена | слични

Македонските ракометари на ЕП 2012 ќе играат во групата Б во Ниш против Германија, Шведска и Чешка, што може да се оцени како најлесна од четирите групи, од кои најтешка е групата Ц Се очекува македонска инвазија во Ниш Она што го посакуваа македонските ракометари и селекторот Звонко Шундовски пред вчерашната ждрепка во Белград за 10. Европско првенство (ЕП) во Србија в година (15-29 јануари), се исполни. Македонија ќе игра против Германија (од 1. барабан), Шведска (2. барабан) и Чешка (3. барабан), што објективно се многу полесни противници од преостанатите. Да не говориме за групата Ц, која може да се нарече и група на смртта, бидејќи во неа се актуелниот светски, европски и олимписки шампион Франција, потоа Унгарија, Шпанија и Русија. Предноста за избраниците на селекторот Шундовски е и фактот дека ќе играат речиси како да се на свој терен, со оглед на близината на Ниш, како и тоа што преостанатите репрезентации што ни се конкуренти ќе имаат далеку помалку навивачи, со оглед на далечината од каде што ...
| | веќе видена | слични

Го добивме посакуваното Тоа што го посакувавме, (делумно) и го добивме. Машката ракометна репрезентација ќе игра со Германија, Шведска и Чешка во првата фаза од Европското првенство во Србија (15-29 јануари 2012), што во голема мерка со совпаѓа со претходните посакувања на речиси сите членови на нашиот национален тим. Македонија избегна некои од најголемите фаворити на вчерашната ждрепка во Белград, како апсолутниот шампион Франција и Данска, и општиот впечаток е дека во Ниш одиме со значителни шанси за пласман во вториот круг, каде што одат трите првопласирани селекции од секоја група. - Го добивме она што го посакувавме. Генерално, треба да бидеме задоволни од ждрепката. Противниците се за респект, но со секого од нив можеме да играме рамноправно. Згора на тоа, во Ниш ќе играме како на домашен терен и тоа само ги зголемува нашите очекувања за пласман во втората фаза - беа првите впечатоци на селекторот Звонко Шундовски. Сепак, голманот Борко Ристовски повикува на претпазливост и да не се залетуваме. - Може ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во изминатите неколку недели, парада високи западни официјални лица поминаа низ Скопје, скромниот главен град на малата Република Македонија, која е помала од ...
сите 227 | | | веќе видена

Граѓаните сами да ги читаат и слушаат изјавите од лидерите, за да не бидат под влијание на разни пропаганди, вели долгогодишниот аналитичар за Балканот од ...
сите 123 | | | веќе видена

Повторно тензично на судскиот процес. Обвинетиот Игор Југ вербално ги нападна судијката Добрила Кацарска и сведокот Агим Нухиу и потоа стана од столчето ...
сите 167 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 67 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 69 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Штип поднесе кривична пријава против Н.А.(31) од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување ...
сите 125 | | | веќе видена

Скандал во Маврово. Нападнат новинарот Љупчо Златев кој денеска на лице место токму од Маврово сакаше да ја информира јавноста за случајот поврзан со викенд ...
сите 25 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - На стартот со Шведска, Чесите шанса за втор круг

Од:
До кого (е-маил):
Порака: