Лецитин од сончоглед- за нормална телесна функција на виталниот органи

Лецитинот е најзастапен фосфолипид (комплексен вид на маст) во организмот кој е од суштинско значење за нормална телесна функција, особено за виталните органи како срце, мозок, црн дроб и нервниот систем. Лецитинот претставува клучен градежен материјал на клеточните мембрани чија улога е да ги пропушта хранливите материи во клетките и да ги елиминира штетните материи од клетките. Лецитино т врши две важни функции во нашиот организам: го минимизира ризикот од срцев удар и ги штити и негува мозочните клетки. Лецитинот го уништува (растура) “лошиот” холестерол во крвта и ги спречува седиментите на маснотии, измешани со минерали, да се формираат долж ѕидовите на вените и артериите, што резултира со срцеви проблеми. Лецитинот го спречува изградувањето на оваа маснотија и со тоа го намалува крвниот притисок и шансите за срцев и мозочен удар. Лецитин од сончоглед (производот погледнете го ТУКА) Може ли толку важна материја да недостасува во организмот? Бидејќи нашата стандардна исхрана содржи многу поголема ...
| | веќе видена | слични

Една прекрасна вест за сите љубители на ајварот. Сега е време за правење зимници, слободно правете, јадете, секако умерено и бидете здрави. Еве зошто: Во 100 грама во овој вид на храна во просек има од 80-130 калории, во зависност од рецептот по кој се прави. Ајварот не е опасен за тежината, под услов да се консумира во умерени количини. Ајварот е богат со витамин Ц, кој се наоѓа во пиперките, и го подобрува имунолошкиот систем и целокупното функционирање на организмот. Богат е и со витамин А, кој го има во доматите. Модриот патлиџан ја обезбедува потребната количина на витамин Б2 и фолната киселина. Ајварот, исто така, нуди и корисни количини на растителни влакна. Често знае да биде омилен и меѓу оние кои не сакаат зеленчук и салати, па на овој начин ги надополнуваат витамините. Состојките кои ги поседуваат пиперките на телото делуваат како антидепресив, антисептик, диуретик и моќен афродизијак. Црвени, жолти, зелени пиперки, тие се составен дел на секоја кујна поради вкусот и изобилството на витамини, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Кромидот, содржи околу 150 корисни состојки, додека етеричните масла и органската, лимонската и јаболковата киселина му даваат карактеристичен мирис. Исто така, содржи и голема количина на провитаминот А, витамините Ц и Б, како и минералите калиум, натриум, калциум, магнезиум и железо. Кромидот се препорачува и за дијабетичарите, затоа што содржи виско количество на растителен хормон, кој делува слично како и инсулинот. Ја подобрува работата на срцето бидејќи го зголемува кровотокот низ крвните садови и со тоа го намалува холестеролот. Го намалува високиот крвен притисок, помага при регенерација на крвните клетки, па затоа се користи и во поблаги форми на анемија. Делува на дишните патишта, бидејќи лесно ги отвoра алвеолите. Токму поради ова е познат и како народен лек против настинка, било во вид на сируп или облоги.
| | веќе видена | слични

Краставицата е меѓу најраспространетиот зеленчук во македонската кујна и не само кај нас. Таа е една од најпознатите консумирани зеленчуци на глобално ниво. Нејзините корисни својства се докажани. Исклучително погодна е за диети, зашто е многу сиромашна со калории и истовремено со тоа е моќен хидратант поради високото присуство на вода. Кои се останатите здравствени придобивки од краставицата? Моќна е против ракот Краставицата содржи материи наречени лигнани кои имаат докажано дејство врз клетките на ракот. Тие го потиснуваат нивниот раст и го намалуваат ризикот од појава на рак на дојка, јајници, матка и простатата. Намалува испакнатини Неслучајно краставиците се користат во разубавувачките процедури за лице и тело. Тие се составен дел и од голем број на козметички производи. Краставицата има силен навлажнувачки ефект врз кожата. Покрај тоа ги отстранува токсините и насобраните вишоци течности и отстранува испакнатини и надуеност. Се балансира киселоста во телото Алкално-киселинска рамнотежа во телото е ...
| | веќе видена | слични

Нашиот совет е пиперката. Свежа, жолта, зелена, црвена, бабура или лута, секоја е добредојдена во одбрана на здравјето. Богата е со витамин Ц, најдоброто оружје против вирусите и го содржи во двојно поголема количина отколку лимонот или портокалот. Освен тоа, го стимулира дотокот на кислород во клетките и ги зајакнува крвните садови, па на тој начин ја подобрува општата слика на организмот. Пиперката е делотворна и во лекувањето на авитаминоза, алергии, анемија, астма, артеросклероза, ангина пекторис, дијабесет… Таа го подобрува апетитот, а при тоа и ја поттикнува работата на желудникот. Правот од лутата црвена пиперка се користи за лечење на пореметувања во варењето и за хемороиди. Содржи доста калиум, на кого му се препишува диуретското и антиканцерогеното дејство. Пиперката позитивно влијае на површинската капиларна циркулација, благодарение на состојката ситрин, која влијае на елестичноста и пропустливоста на капиларите. Затоа, пиперката се користи и за лекување на атеросклероза. Верувањето во ...
| | веќе видена | слични

Овој природен рецепт е спас за телото бидејќи ја подобрува функцијата на внатрешните органи, ја чисти крвта и го зајакнува имунитетот. И не само тоа, туку ги чисти и крвните садови и ја подобрува работата на срцето, а покрај тоа го забрзува и метаболизмот. Тогаш не е никакво чудо што е еден од најпопуларните рецепти, а состојките се сосема едностави. Се што ви е потребно се 12 излупени чешниња лук и половина литар црвено вино. Исецкајте ги чешнињата лук и ставете ги во стаклена тегла, па прелијте ги со виното. Добро затворете ја теглата и оставете ја на сончево место, па така оставете ја да отстои две недели. Задолжително секој ден добро протресете ја. По 12 дена процедете ја течноста и ставете ја во стаклено шише или тегла, но нека биде со темно стакло. Секој ден земајте по една лажичка три пати дневно. Тоа правете го месец дена, а потоа направете пауза од шест месеци. За што е добро ова: Оваа течност е антивоспалителна, антибиотичка, антиканцерогена и има антибактериски својства. Одлична е за сите ...
| | веќе видена | слични

Постојат многу причини зошто е добро да се јаде грозје. Освен што освежува во топлите денови, ова овошје е многу здраво. Може да се јаде свежо, а дали сте пробале сок од грозје? Сокот од грозје го чува здравјето на срцето Истражувањата покажале дека сок од црвено или темновиолетово грозје, благопријатно делува на срцето исто како и црвеното вино. Сокот од црвено грозје го намалува ризикот од згрутчување на крвта, го намалува лошиот холестерол, го спречува оштетувањето на крвните садови и помага за нормализација на крвниот притисок. Помага за исфрлање на токсините од организмот Грозјето е богато со антиоксиданси, вклучувајќи ресвератрол и флавоноиди. Свежиот сок од грозје е богат со витамините А, Б и Ц, а од минералите содржи калциум, калиум, железо, магнезиум и други. Тој е одличен чистач на црниот дроб, го забрзува метаболизмот и овозможува брзо елиминирање на токсините од организмот и крвта. Содржи околу 20% шеќер, што значи дека има добра енергетска вредност, па како резултат на тоа не се препорачува за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 226 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 209 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова во нејзиното прво интервју дадено за Вестите на Сител ...
сите 159 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 304 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лецитин од сончоглед- за нормална телесна функција на виталниот органи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: