Орав: Нема план Б, специјалниот обвинител мора да се избере до 15 септември

7 копии

„Многу луѓе ме прашуваат овие денови дали има план Б, доколку до 15 септември не се назначи специјален јавен обвинител. Не! План Б нема и на 15 септември мора да се избере специјален обвинител“, изјави денеска шефот на делегацијата на Мисијата на ЕУ во земјава, Аиво Орав. Тој истакна дека изјавите што вчера ги дадоа премиерот Никола Груевски и лидерот на опозицијата, Зоран Заев, во врска со изборот на специјален јавен обвинител се охрабрувачки. – Остануваат уште неколку отворени прашања, кои ако не во наредните неколку часа, тогаш во наредните неколку дена, верувам дека ќе бидат надминати и ќе се постигне договор околу нив за на 15 септември да се назначи јавен обвинител и веќе од 16 септември тој да почне со работа, а сè во интерес на граѓаните на земјата – рече Орав. Според него, четирите партии во јуни и во јули успеаја да постигнат договор кој беше извонредно постигнување, но сега се во фаза што е многу потешка, а тоа е имплементација на договореното. Опозицијата се врати во Собранието, што беше еден од ...
| | веќе видена | слични

Колку е реално да се очекува дека еден човек, па дури и кога тој ќе биде именуван како „специјален обвинител“, со тимот на заменици или стручни соработници собрани во орган наречен „специјално обвинителство“, кој допрва треба да се формира, ќе може да се справи со она што не успеал систем граден долги години? Стручната јавност во земјава е поделена, како во однос на издржаноста на овој „политички проект“, така и во однос на очекувањата од него. Странските искуства, пак, се охрабрувачки, но само доколку се оди на долги патеки. Споредбените искуства со други држави што имаат вакви тела говорат дека самото основање на специјалните обвинителства не гарантира брзи и големи резултати ПРЕД ИСТЕКОТ НА РОКОТ ЗА ИЗБОР НА СПЕЦИЈАЛЕН ОБВИНИТЕЛ Договореното во Пржино мора да се реализира, а специјалниот обвинител мора да биде избран во предвидениот рок, решително изјавуваа само пред неколку дена лидерите на двете најголеми политички партии, Никола Груевски од ВМРО-ДПМНЕ и Зоран Заев од СДСМ. Но нивните работни групи ...
| | веќе видена | слични

Хавиер Солана, Франсоа Леотар, Џорџ Робертсон, Џејмс Пердју во 2001 година беа чести гости во Македонија, па по долги и мачни разговори со тогашните македонски политички првенци се донесе охридскиот договор. Во 2013 година, пак, во Скопје неколкупати престојуваа тогашниот еврокомесар за проширување Штефан Филе и известувачот за Македонија на Европскиот парламент Ричард Ховит. По разговорите за кризата што следуваше по 24 декември кога опозициските пратеници беа исфрлени од собранието, во резиденцијата на претседателот Иванов, Ховит објави дека е постигнат мартовскиот договор. Луѓе што во својата свест се наследници на едно авторитарно наследство, кои во својот живот не искусиле демократија, не знаат што е толеранција, не знаат што е дијалог, не знаат што е почитување на мислењето на другиот, не знаат што е компромис треба да се снаоѓаат во светот на демократијата каков што се гради од Втората светска војна наваму во Европа. Денко Малески, универзитетски професор. Сега, веќе неколку месеци амбасадорите на ЕУ ...
| | веќе видена | слични

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика ќе го има клучниот збор за разрешување на разликите околу изборот на специјалниот јавен обвинител откако преговорите меѓу партиската четворка по ова прашање влегоа во ќорсокак, извор фактор “Не се исклучува Јоханес Хан во Скопје да допатува и пред 18 септември како што првично беше најaвено , поради бавното спроведување на договорот од Пржино. Тоа би се случило доколку амбасадорите на САД и ЕУ Џес Бејли и Аиво Орав, за време на викендот не успеат да ги приближат позициите меѓу партиите ,“ велат извори за Фактор. Според дипломати, во ЕУ не се задоволни од динамиката со која се реализираат обврските договорени во резиденцијата на евроамбасадор. „Ако не биде запазена временска рамка за изборот на специјалниот јавен обвинител тоа ќе биде прв индикатор за можно пролонгирање на парламентарните избори кој би требало да се одржат на 26 април следната година . Но сепак Вашингтон и Брисел нема да дозволат политичките преговори во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Остануваат уште неколку прашања и се надевам дека ако не во следните неколку часа, тогаш во следните неколку дена овие прашања ќе бидат решени на еден многу конструктивен начин и во интерес на оваа земја. Така што, на 15 септември ќе се постигне договорот, а на 16 септември новиот специјален обвинител ќе почне со работа, вели евроамбасадорот Орав. Тој не сакаше да коментира дали постигнувањето договор за специјалниот обвинител е услов за посетата на еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан на земјава која е најавена за 18 септември Четирите политички партии имаат уште само четири дена да се договорат за специјалниот јавен обвинител. Се преговара одвоено, копјата се кршат за рамката, а кадровските решенија, според информации од преговорите, не ни дошле на дневен ред. Последните информации од работната група која работи на спроведување на договорот од Пржино велат дека наскоро се очекува договор за тоа, дали и колку помошници-заменици ќе му помагаат во работењето во процесуирање на делата ...
| | веќе видена | слични

Специјалниот обвинител мора да биде избран до 15 септември и за тоа немаме план Б, изјави денеска евроамбасадорот Аиво Орав. Тој рече дека договорот од Пржино е извонредно постигнување од македонските политички партии. Процесот за договарање беше тежок, а сега партиите се во уште потешка фаза, затоа што се соочуваат со имплементација на договореното, рече Орав. Навистина има уште неколку преостанати прашања, но јас сум сигурен дека, ако не во претстојните часови, тогаш во претстојните денови, тие прашања ќе бидат решени на многу конструктивен начин во интерес на оваа држава, така што до 15 септември договорот ќе биде постигнат и на 16 септември новиот специјален обвинител може да започне со работа. Аиво Орав, амбасадор на ЕУ во Македонија. x „Опозицијата на 1 септември се врати во Собранието, што беше еден од клучните елементи на договорот. Друг клучен краен рок доаѓа наредната недела, на 15 септември, кога треба да биде избран специјален обвинител од четирите најголеми политички партии. Во изминативе денови ...
| | веќе видена | слични

На 15ти септември ќе се постигне договор а на 16ти специјалниот обвинител ќе започне со работа- ваква оптимистичка прогноза денеска даде првиот човек на мисијата на ЕУ во Скопје. Го охрабриле Груевски и Заев со нивните говори за 8ми септември.. - Не постои план „Б“. Специјалниот обвинител треба да биде назначен на 15 септември и лично сум многу охрабрен од говорите кои завчера ги имаа премиерот Груевски и лидерот на опозицијата Заев кои испратија многу охрабрувачки пораки дека сакаат да стигнат до целта на овој пат. Остануваат уште неколку прашања и се надевам дека ако не во следните неколку часа, тогаш во следните неколку дена овие прашања ќе бидат решени на еден многу конструктивен начин и во интерес на оваа земја. Така што, на 15 септември ќе се постигне договорот, а на 16 септември новиот специјален обвинител ќе почне со работа, рече евроамбасадорот Орав. Орав оценува дека и досега се направени крупни чекори за имплементација на договорот од Пржино. - Политичкиот договор кој беше постигнат меѓу четирите ...
| | веќе видена | слични

ЕВРОАМБАСАДОРОТ ОПТИМИСТ, ПО ИЗЈАВИТЕ НА ЗАЕВ И НА ГРУЕВСКИ Евроамбасадорот Аиво Орав очекува специјалниот обвинител да се избере до 15 септември, а веќе од наредниот ден, да почне да работи. „Политичкиот договор кој беше постигнат меѓу четирите политички партии на 15 јули беше извонредно достигнување за сите партии. Тоа беше многу тежок процес, а сега партиите се во уште потешка фаза на имплементација на договорот. Задоволен сум што многу добри работи се веќе постигнати. Работните групи разговараат за формите, опозицијата на први септември се врати во Парламентот, што беше еден од клучните елементи на овој договор, а сега уште еден клучен датум н очекува идната недела. Тоа е 15 септември кога специјалниот јавен обвинител треба да биде назначен од четирите политички партии", изјави Орав, по презентацијата на кампањата за јакнење на капацитетите на органите за спроведување на Законот за соодветно постапување со задржани и осудени лица. На новинарско прашање, одговори дека не постои резервен план ако ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на македонското Собрание Трајко Вељаноски денеска се сретна со шефот на Мисијата на ОБСЕ, Нина Суомалаинен. Соговорниците оцениле дека средбата претставува одлична можност да се разменат мислења и ставови што се од големо значење за Собранието на Република Македонија и воопшто за државата. На средбата, како што соопшти кабинетот на Вељаноски, станало збор и за актуелните случувања во Македонија, особено на политички план. Поздравено е повторното отпочнување на политичкиот дијалог и постепеното разрешување на проблемите што настанаа со политичката криза. На средбата се отворени и повеќе пршања околу изборните модели и спроведувањето на изборите идната година. Од страна на шефот на ОБСЕ е истакнато дека Мисијата стои на располагање по однос на сите барања кои ги има Република Македонија за реформите и демократското спроведување на изборите. Двајцата соговорници разговарале и за Етичкиот кодекс кој е потребно да го донесе Собранието на Република Македонија како дел од реформите, а за кој е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На средбата се отворени и повеќе пршања околу изборните модели и спроведувањето на изборите идната година. Од страна на шефот на ОБСЕ е истакнато дека Мисијата стои на располагање по однос на сите барања кои ги има Република Македонија за реформите и демократското спроведување на изборите Претседателот на македонското Собрание Трајко Вељаноски денеска се сретна со шефот на Мисијата на ОБСЕ, Нина Суомалаинен. Соговорниците оцениле дека средбата претставува одлична можност да се разменат мислења и ставови што се од големо значење за Собранието на Република Македонија и воопшто за државата. На средбата, како што соопшти кабинетот на Вељаноски, станало збор и за актуелните случувања во Македонија, особено на политички план. Поздравено е повторното отпочнување на политичкиот дијалог и постепеното разрешување на проблемите што настанаа со политичката криза. На средбата се отворени и повеќе пршања околу изборните модели и спроведувањето на изборите идната година. Од страна на шефот на ОБСЕ е истакнато дека Мисијата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 292 | | | веќе видена

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со снимениот разговор на ...
сите 211 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, неговата сопруга и синот се уште живеат во станот во скопската населба Автокоманда, бидејќи „Вила Македонија“ не е ...
сите 233 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 151 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел минатиот месец на самитот на ЕУ во Романија имала средби со неколкумина челници на Унијата кои се обидувале да ја ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Орав: Нема план Б, специјалниот обвинител мора да се избере до 15 септември

Од:
До кого (е-маил):
Порака: