Зоран Заев повика на „Пуч“ и избор на нелегитимен претседател на Собранието!


2 копии

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска од собраниската говорница повика на државен удар и избор на нелегитимен претседател на Собранието на Република Македонија, надвор од собранискиот деловник и процедура, спротивно на Уставот. Заев од говорницата се закани дека ќе избереле претседател на Собранието во друга сала, а ако требало и на скалите на Собрание. -Мнозинството ќе избере претседател во оваа сала, во друга сала, на скалите на ова Собрание ако треба. Заврши времето кога можевте да ги кршите Уставот и законите, немате мнозинство во Собранието не сте ни 51 пратеник. Ние имаме мнозинство од 69 пратеник. Ако не престане ова насилство од малцинството во Собранието, ќе се избере спикер во друга сала“, изјави Заев. На ваквата изјава на Заев реагираше пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ, кој му порача на Заев да не мисли дека избор на претседател на Собрание, надвор од процедурите, надвор од оваа сала, надвор од оваа зграда, ќе е нешто што ќе направи добро за Македонија. -Господине Заев се обидовте со ...
| | веќе видена | слични

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ вчера седеа во кабинетот наменет за претседателот на Собранието, за да ги „штитат деловникот, законите и Уставот на Република Македонија“, како што објави пратеникот Антонио Милошоски. Но иако имаше толкувања дека тие се обидуваат да го спречат Талат Џафери да влезе во кабинетот, тоа беше демантирано од пратениците на ДУИ и на СДСМ.Во врска со настаните од минатиот четврток, партијата Беса, која е дел од новото парламентарно мнозинство, побара да се формира истражна комисија во Собранието за насилствата во Собранието и нивно сериозно расветлување од страна на Министерството за внатрешни работи и Основното јавно обвинителство. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за Дојче веле вели дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ се обидува да се испазари за амнестија и дека тоа била целта.- Амнестија нема да има. Бегање од соочување со правдата ќе нема. Им ветив на граѓаните дека Македонија ќе биде правна држава - рече Заев.Со реакција на ова тврдење се јавија од ВМРО-ДПМНЕ, од каде што рекоа дека ...
| | веќе видена | слични
10 копии

ВМРО-ДПМНЕ ниту барало амнестија, ниту има причина да бара амнестија и секогаш било на страна на народот и државата. Тоа е разликата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и Заев, наведува ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешното интервју на претседателот на СДСМ Зоран Заев за „Дојче Веле“. Според ВМРО-ДПМНЕ, Заев е уценет и исплашен дека ќе мора да одговара за криминалите што ги правел, не може да сфати дека некој искрено ја сака Македонија и оти некој искрено и чесно се бори за одбрана на државните и национални интереси. Кај него се е предмет на пазарење и преговарање. Затоа Заев лаже и клевети, посочува ВМРО-ДПМНЕ. Заев, наведуваат, освен што ги измами граѓаните, освен што ја погази волјата на граѓаните, освен што ги погази Уставот, Деловникот и законите, освен што нареди да се пука по граѓаните, систематски работи на распродажба на државните и националните интереси само за да се добере до власт. - Неговата деструктивност нема да му помине. Нема да му помине ниту заплашувањето на граѓаните со приведување на недолжни луѓе. За ова ...
| | веќе видена | слични
7 копии

На граѓаните и на Иванов уште еднаш ќе им биде предочена Програмата на новата Влада. Ние сме сериозни политичари и со тоа сакаме уште еднаш да ги разбиеме сите неразумни аргументи на Иванов, вели лидерот на СДСМ Зоран Заев. „Јас ја објавив јавно Програмата на новата Влада каде што има јасни гаранции за почитување на унитарноста на државата, Уставот и евроатлантските перспективи. Програмата е ставена и на веб-страницата на СДСМ и е позната за целата домашна и меѓународна јавност. И како партија, и како парламентарно мнозинство, повеќе пати недвосмислено сме кажале дека не постојат никакви закани за унитарноста и целовитоста на Македонија. Тоа се измислици на Никола Груевски за да го спречува трансферот на власта, во што му помага Иванов. Причината е позната - страв од промените кои носат правда за сите. Ќе им биде предочена уште еднаш на граѓаните и на Иванов содржината на Програмата на новата Влада. Ние сме сериозни политичари, кои имаат намера одговорно да ја водат државата и со овој потег сакаме уште еднаш ...
| | веќе видена | слични

Мора да има одговорност и за извршителите на насилното крваво сценарио во Парламентот, но и за нарачателите, вели претседателот на СДСМ Зоран Заев во интервју за Дојче Веле. - По она барање за амнестија од организатори и мотиватори на протестите, но и по вчерашната реакција на ВМРО-ДПМНЕ со оправдување на насилствата, јасно е кои се нарачателите - Никола Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ, заедно со Иванов, Вељаноски, Чавков. Јасно е, станува збор за организирано насилство со лица од институции на системот и ова е уште еден доказ дека на Македонија итно ѝ се потребни промени. И промени ќе има. Секој кој сторил дела против граѓаните и државата, ќе мора да се соочи со правдата, вели Заев. Тој додава дека во соработка со стручната јавност и со граѓаните ќе се обезбеди професионален, праведен и независен правосуден систем, а ќе се ослободат и институциите да работат независно, во интерес на граѓаните.
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ реагира на интервјуто на Зоран Заев за Дојче Веле во кое вели дека главната цел на Груевски и неговите соработници е да се изборат за амнестија за сите сторени злодела. - Зоран Заев не може да сфати дека некој искрено ја сака Македонија и дека некој искрено и чесно се бори за одбрана на државните и национални интереси. Кај него се е предмет на пазарење и преговарање. Затоа Заев лаже и клевети. ВМРО-ДПМНЕ ниту барало амнестија, ниту има причина да бара амнестија. ВМРО-ДПМНЕ секогаш било на страна на народот и државата. Тоа е разликата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и криминалецот Заев. Овојпат ризикот е цела Mакедонија да стане жртва на антидржавното однесување на Заев. Тој се обидува цела држава да ја држи како заложник за да се спаси од криминалите во кои тој до гуша е заглавен. Затоа е подготвен набрзина да ја спроведе Тиранската Платформа, затоа е подготвен спротивно на Деловникот да избере тирански претседател на Собранието, затоа е подготвен да нареди да се пука кон сопствениот народ. Криминалецот Заев и ...
| | веќе видена | слични

 Од СДСМ велат дека нема за што да зборуваат на лидерска. Во интевју  за Дојче Веле Заев дели дека платформата од Тирана не е услов за нова Влада,  туку Програма на Влада која гарантира сигурна, стабилна, економски и евроатлански просперитетна иднина за сите граѓани на Македонија. -  Прашувате што следува. Избран е новиот претседател на Собранието и тој ќе испрати официјално известување до Иванов дека има демократски фомирано легитимно парламентарно мнозинство и дека Иванов е должен да го даде мандатот за формирање на Влада, вели Заев.  На прашањето - Дали Груевски директно или индиректно барал од вас гаранции за негова амнестија на одредени лица од најтесното  партиското и семејно окружување, Заев вели: - Да , Груевски ова што го прави , го прави за да се пазари за амнестија. Амнестија нема да има. По се што слушна јавноста што се Груевски правел ќе оди на суд. На ваквата изјава на Заев со ракција од ВМРО-ДПМНЕ. Во соопштението стои дека Заев лаже: - Зоран Заев не може да сфати дека некој искрено ја сака ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Oва што го прави Груевски, го прави за да се пазари за амнестија, но амнестија нема да има, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за „Дојче веле“ , како одговор на прашањето дали лидерот на ВМРО-ДПМНЕ директно или индиректно барал гаранции за негова и за амнестија на одредени лица од неговото најблиско партиско и семејно опкружување. – Да, ова што го прави Груевски, го прави за да се пазари за амнестија. Амнестија нема да има. По сè што слушна јавноста што сè правел, Груевски ќе оди на суд. Ќе има независен судски систем, судот ќе ја цени неговата вина. Но, бегање од соочување со правдата нема. Ветив на граѓаните, Македонија ќе биде правна држава и правдата ќе важи еднакво за сите – вели Заев. Лидерот на СДСМ вели дека новиот претседател на Собранието, Талат Џафери, ќе испрати официјално известување до претседателот на државата, Ѓорге Иванов, дека има демократски формирано легитимно парламентарно мнозинство и дека тој е должен да го даде мандатот за формирање влада. На прашањето дали очекува втора ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопје, 2 мај 2017 (МИА) - Лидерот на СДСМ Зоран Заев најавува дека мнозинството ќе ја реализира обврската пред граѓаните за избор на нова влада и оти тоа ќе биде направено со почитување на Деловникот, Уставот и законите. Во денешното интервју за Дојче Веле, лидерот на СДСМ вели дека тоа ќе биде направено со смиреност и со поддршката од домашната и од меѓународната јавност. Во однос на тоа дали очекува повторно насилство при трансферот на власта, Заев со оценка дека во Собранието бил направен организиран обид за убиство на пратеници и насилство врз новинари и вработени во законодавниот дом. - Извршија тешко кривично дело, терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста. Ние покажавме како достоиствено се бранат државните интереси и како се сака Македонија. Не дозволивме да ја реализираат намерата да направат хаос во државата, меѓуетнички судир, судир на граѓани од иста етничка заедница, државен удар, за да отворат простор за налудничавото сценарио Иванов да прогласи воена состојба. Тоа им беше ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во денешното интервју за Дојче Веле најави дека демократските процеси ќе продолжат и дека мнозинството ќе ја реализира обврската пред граѓаните за избор на новата Влада. Тоа ќе биде направено со почитување на Деловникот, Уставот и законите, со смиреност, на мнозинството, а и на граѓаните, со поддршката и од домашната, и од меѓународната јавност, вели меѓу другото Заев, во интервјуто коешто цело може да го прочитате на следниот линк Во продолжение едно од прашањата и одговорот од Заев. Дојче Веле: Трајко Вељаноски тврди дека е се уште актуелен претседавач и дека ќе закаже седница кога тој ќе оцени дека има услови. Техничкиот премиер неовластено од име на Бладата му даде поддршка на Чавков. Бидејќи има сериозни индиции дека нема да се дозволи мирен трансфер на власта, очекувате ли дека ќе поттикнат “втора рунда“ насилство? Како ќе се превенира тоа со оглед на високата партизираност на МВР? Заев: Спроведоа организиран обид за убиство на пратеници и насилство врз новинари и вработени ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 242 | | | веќе видена

Грчката опозиција ја разгледува можноста да го одложи гласањето на преспанскиот договор, пишува грчкиот весник „Катимерини“.Гласањето, како што пишува ...
сите 283 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 373 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места во западниот дел од државата има остатоци од кашест снег, информираат од ...
сите 180 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 151 | | | веќе видена

По час и половина жестока дискусија околу процедурални прашања, доставени приговори од опозициските партии и отфрлени од мнозинството пратеници, со говор на ...
сите 92 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зоран Заев повика на „Пуч“ и избор на нелегитимен претседател на Собранието!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: