…И цигара после чинот

По изгласувањето на уставните промени власта и двотретинското мнозинство прославува во Собвранието на Република Македонија. Пратениците на владејачката коалиција објавуваат фотографии од Кабинетот на претседателот на Собранието, но и од фоајето и другите собраниски простори каде што прославуваат за поразот на националното достоинство, угнетувањето на националните чувства, промената на името, идентитетот, културата и историјата на Република Македонија. Талат Џафери, кој исто така гласаше „ЗА“, по добро завршената работа наздрави и запали... тие уставото го сменија, па за Законот за пушење ќе се секираат...
| | веќе видена | слични
3 копии

Амди Бајрам на традиционалниот Ромски бал, што се одржа во петокот, го честиташе ново име Република Северна Македонија. Тој се пофали дека новото име на државата била негова визија уште од 1996 година, алудирајќи на иницијалите на партијата со новото име, иако ги кажува со неправилен редослед. - Северна Република Македонија. СРМ партијата, значи Сојуз на Роми на Македонија, Северна Република Македонија, од 1996 година ова е визија моја, рече Бајрам, по што го прогласи балот за отворен. [photo]
| | веќе видена | слични
2 копии

На Ромскиот бал пратеникот Амди Бајрам изјави дека Северна е негова визија уште од 1996 година. Тој направи споредба дека кратенката за новото име на државата е исто со таа за неговата партијата. „Северна Република Македонија. СРМ партијата, значи Сојуз на Роми Македонија. Северна Република Македонија, од ’96-та ова е визија моја“ – кажа Бајрам. Но, Бајрам го греши распоредот на зборови. Деновиве со 81 глас „За“ се усвоени уставните измени со што стануваме Република Северна Македонија, во согласност со Договорот од Преспа.
| | веќе видена | слични

На годинешниот ромски бал, претседателот на партијата Сојузот на Ромите на Македонија им го честиташе на сите новото име Република Северна Македонија, истакнувајќи дека тоа било негова визија уште од 1996 година. „СРМ значи Сојуз на Ромите во Македонија, СРМ – Северна Република Македонија. Ова е моја визија уште од 1996 година“, истакна Бајрам на отворањето на балот.
| | веќе видена | слични

Лидерот на партијата Сојуз на Ромите на Македонија, Амди Бајрам уште во 1996 имал визија името на земјава да биде Северна Македонија. За оваа „визија“ што ја криел 23 години, тој проговори на традиционалниот Ромски бал, каде рече дека кратенката СРМ за Северна Република Македонија е иста со онаа на Сојуз на Ромите на Македонија. Тоа што малку го измешал распоредот на зборовите во новото име на земјата за кое и самиот гласал – и не е толку страшно…
| | веќе видена | слични
2 копии

Амди Бајрам кој е претседател на партијата Сојуз на Ромите на Македонија, го отвори годинешниот традиционален Ромски бал со честитка за новото име Република Северна Македонија. Тој истакна дека тоа му била визијата од 1996 година, споредувајќи ја кратенката на новото име (иако неправилно поставена) со кратенката на неговата партија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Самка Ибраимовски негира дека се смирил со Амди Бајрам. -Сликањето не значи и помирување ве молам да ја демантирате таа слика, јас седев со сите пратеници и во моментот дојде Амди Бајрам и не слика некој од пратениците затоа ве молам дека сликата не значи и помирување, затоа барам да се демантира, ние сме само колеги пратеници, односот мој и мислењето кон неговата партија останува иста јас не сум во коалиција со Сојузот на Роми, партијата Пцер е во коалиција со СДСМ, и така останува. Пцер е сериозна партија со сопствена визија за интегритетот на Ромите во дрзавата и унапредуванје на заедницата како и сите други заедници- стои во неговата реакција пренесе
| | веќе видена | слични

Пратеникот Амди Бајрам, коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, испрати честика по повод промената на уставното име на Република Македонија. Видно возбуден и расположен, пратеникот кој секогаш е со тие што се на власт, се обрати од Ромскиот бал што синоќа се одржа во скопскиот хотел Алекасандар Палас. Во видеото слушнете ја честитката за Северна до тие 81 пратеници што „државните интереси ги ставиле над партиските“. [embed]https://www.facebook.com/dulem2/videos/10216502455766585/UzpfSTY2MzUwNDE5MToxMDE1NjgzNDUyNTM1OTE5Mg/[/embed]
| | веќе видена | слични

Oткако синоќа во Собранието беа усвоени уставните измени, се смирија Самка Ибраимоски од ПЦЕР и Амди Бајрам од Сојузот на Ромите. На социјални мрежи се појави фотографија на која довчерашните противници се прегрнати и насмеани. Со 81 глас „За“, синоќа се донесени уставните измени со кои се менува името на државата во Република Северна Македонија.
| | веќе видена | слични

Синоќа во Скопје се одржа традиционалниот Ромски бал, на кој секоја година домаќин е пратеникот во владејачката коалиција од Сојузот на Ромите, Амди Бајрам. Иако поканети, на балот не се појавиле премиерот Зоран Заев и министрите, кои присуствуваа на собраниската седница за уставните измени. Бајрам го отворил балот со честитка за Северна Република Македонија, но и се пофалил дека СРМ е негова визија. Иако Амди не знае што зборува, гостите се насмеаја. Амди Бајрам присуствуваше на седницата и гласаше „ЗА“ уставните измени. ...И Северна Република Македонија. СРМ знали Сојуз на Роми Македонија - Северна Република Македонија. Од 96-та ова е визија моја, нека е отворен балот. Повеќе за балот и фото на Вечер прес .
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 425 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 210 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 258 | | | веќе видена

Ако новата методологија се усвои набрзо – март е отворен прозорец за добивање датум вели Себастијан Малијар од Јacque Delores институтот во париз за тв 24. ...
сите 309 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 88 | | | веќе видена

Реал Мадрид успеа да ја добие пресметката со Севилја со 2-1, но дуелот на „Сантијаго Бернабеу“ го одбележаа спорни моменти од кои најмногу внимание доби ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

…И цигара после чинот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: