Осумнаесет мигранти пронајдени во неготинско

Осумнаесет мигранти биле пронајдени синоќа во Неготинско, информира СВР Велес. „Околу 21:00 часот на автопатот Неготино-Градско, во близина на место викано „Црвени брегови“, било запрено товарно возило „форд транзит” со скопски регистарски ознаки. Во него биле пронајдени 18 лица, илегални мигранти од Авганистан. Возачот А.Н.(19) и совозачот Л.С.(18), двајцата од село Слупчане, општина Липково, се обиделе да избегаат, но набргу биле фатени, лишени од слобода и приведени во Полициската станица, заедно со мигрантите, за понатамошна постапка“, појаснува Додевски. По целосно документирање на случајот, против возачот ќе биде поднесена соодветна кривична пријава.
| | веќе видена | слични
6 копии

Регионалниот центар за гранични работи Југ до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против В.Ф.(35) од скопското село Студеничани, осомничен за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“. Од страна на судија за претходна постапка на пријавениот му е определена мерка притвор во траење од 30 дена, соопшти денеска МВР. - На 11 септември во 01:00 часот на булевар „Гевгелија“ во Гевгелија е сопрено патничко моторно возило „БМВ" управувано од пријавениот кој се обидел да го напушти местото на настанот, но од страна на полициски службеници бил лишен од слобода. При проверка во возилото пронајдени се 10 лица, илегални мигранти на возраст од 16 до 35 години од Пакистан и Авганистан. Пријавениот лицата ги превезувал од село Негорци, гевгелиско со намера да ги превезе до границата кон Србија, се појаснува во соопштението.
| | веќе видена | слични

Изчезнаа телата на двајцата мигранти кои на 25 јуни годинава загинаа во сообраќајна несреќа на магистралниот пат Радовиш-Штип во близина на рудникот Бучим. Повеќе од два месеца никој не знае каде се телата на загинатите момчиња кои го изгубија животот кога товарно возило марка „ивеко“ во кое се превезувале мигрантите удрило во ограда од мост при што уште 17 мигранти беа повредени, а возачот избега од местото на несреќата. Во невладината организација Легис велат дека не можат да ги најдат телата и да ги погребаат по муслиманските обичаи како што барале нивните семејства. „Не знаеме каде се телата , тогаш од верската заедница рекоа дека ќе ги погребаат во Штип. Ги прашуваме оџите дали ги викнале, нема такво нешто. Ги бараме за да бидат погребани според муслиманските обичаи бидејќи тоа е според основните човекови права, тоа им следува. Се обидуваме во институциите да дознаеме каде се, но никој не знае да кажа каде се телата“, изјави Мерсиха Смаиловиќ од Легис. Станува збор за двајца млади луѓе од кои едниот е ...
| | веќе видена | слични

Од страна на судија за претходна постапка на пријавениот му е определена мерка притвор во траење од 30 дена, соопшти денеска МВР. - На 11 септември во 01:00 часот на булевар „Гевгелија“ во Гевгелија е сопрено патничко моторно возило „БМВ" управувано од пријавениот кој се обидел да го напушти местото на настанот, но од страна на полициски службеници бил лишен од слобода. При проверка во возилото пронајдени се  10 лица, илегални мигранти на возраст од 16 до 35 години од Пакистан и Авганистан. Пријавениот лицата ги превезувал од село Негорци, гевгелиско со намера да ги превезе до границата кон Србија, се појаснува во соопштението. 
| | веќе видена | слични
5 копии

Грчката полиција соопшти дека привела повеќе од 150 мигранти, кои биле пронајдени како се кријат во камиони во два одделни инциденти во близина на Солун. Мигрантите биле од Сирија, Египет, Авганистан. Во првиот случај 48 мигранти биле уапсени денеска откако нивниот камион застана на пат поради дефект. Возачот избегал, а мигрантите биле забележани како го напуштаат возилото. Во друг инцидент, кој исто така се случил денеска, 110 лица биле уапсени кога камионот бил запрен од страна на полицијата и бил извршен претрес во близина на Солун. Полицијата сè уште не соопшти дали осомничените за шверцување мигранти се меѓу оние кои се наоѓаат во полициска станица на испрашување. Грчките власти објавија дека е зголемен бројот на апсења во врска со шверцот на луѓе во изминатата недела. Приведените мигранти, пак, изјавиле дека сега плаќаат околу 2 000 евра на шверцерите за да ги пренесат преку турската граница, вклучувајќи го и нивниот превоз до Солун.
| | веќе видена | слични

Нов случај на криумчарење мигранти откри гевгелиската полиција. Десетмината мигранти од кои осум од Пакистан и двајца од Авганистан биле откриени синоќа при редовна контрола од страна на полицијата . Возилото марка БМВ со тетовски регистарски ознаки било запрено за контрола на булеварот Гевгелија, а при прегледот во него биле откриени десетте мигранти. Откако го запрел возилото возачот, 35 годишен жител на селото Студеничани побегнал од местото на настанот, но за кратко време бил стасан и лишен од слобода. По целосното документирање на случајот против него ќе биде поднесен соодветен поднесок, додека мигрантите се задржани во полициската станица за граничен премин Богородица за понатамошна постапка. Овој е само еден во низата случаи со криумчарење мигранти кои полицијата скоро секојдневно ги открива. Од почетокот на годината па заклучно со месец јули откриени се 29 такви случаи во кои имало обид да се прокриумчарат повеќе од 430 лица што е двојно повеќево однос на мината цела година. Против 30 лица кои ...
| | веќе видена | слични
6 копии

На автопатот Гевгелија - Скопје во близина на село Смоквица, вчера во 11.00 часот, полициски службеници во товарно возило „Ивеко“ со скопски регистарски ознаки пронашле 50 мигранти од Пакистан и од Авганистан, од кои четири се деца. Од МВР во соопштението денеска појаснуваат дека полициските службеници дале знак за запирање на товарното возило „Ивеко“ по што возачот го запрел возилото 50 метри после патролата и избегал од лице место. - При контрола над возилото, во просторот за товар, биле пронајдени 50 мигранти од Пакистан и Авганистан, од кои четири се деца. Мигрантите се однесени во Прифатниот транзитен центар Гевгелија за понатамошна постапка. Се преземаат мерки за пронаоѓање на возачот и за целосно расчистување на случајот, стои во соопштението од МВР.
| | веќе видена | слични

Од МВР во соопштението денеска појаснуваат дека полициските службеници дале знак за запирање на товарното возило „Ивеко“ по што возачот го запрел возилото 50 метри после патролата и избегал од лице место. - При контрола над возилото, во просторот за товар, биле пронајдени 50  мигранти од Пакистан и Авганистан, од кои четири се деца. Мигрантите се однесени во Прифатниот транзитен центар Гевгелија за понатамошна постапка. Се преземаат мерки за пронаоѓање на возачот и за целосно расчистување на случајот, стои во соопштението од МВР. /МИА
| | веќе видена | слични

Педесет мигранти меѓу кои 4 деца биле откриени во камион, вчера на автопатот Гевгелија - Скопје. Возачот кој го управувал камионот избегал, а полицијата засилено го бара.Полициска екипа вчера во 11 часот, во близина на селото Смоквица, сопреле товарно возило „ивеко “ со скопски регистарски ознаки. Возачот го сопрел возилото 50 метри после патролата и избегал од лице место. При контрола во просторот за товар, биле пронајдени 50 мигранти од Пакистан и Авганистан, од кои четири се деца.Мигрантите се однесени во Прифатниот транзитен центар во Гевгелија за понатамошна постапка.Се преземаат мерки за пронаоѓање на возачот и за целосно расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични
5 копии

Во редовна контрола на булеварот „Гевгелија“ во Гевгелија полициски службеници синоќа во 01.00 часот по полноќ откриле 10 лица мигранти во патничко возило „БМВ“ со тетовски регистарски ознаки. Осум од мигрантите, соопшти денеска МВР, биле од Пакистан и двајца од Авганистан. Возачот побегнал од лице место, но по кратко време бил стигнат и лишен од слобода. Се работи за лицето В.Ф. (35) од скопското село Студеничани. По целосно документирање на случајот, против него ќе биде поднесен соодветен поднесок. Мигрантите се задржани во Полициската станица за Граничен премин „Богородица“ – железнички премин за понатамошна постапка.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 449 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 460 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 93 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 56 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 120 | | | веќе видена

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 224 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „ГО“, Златан Ибрахимовиќ имаше остри зборови кон Кристијано Роналдо. Италија Запрашан дали со враќањето во Серија А ќе го види ...
сите 203 | | | веќе видена

Пендаровски, како што инфомираат од претседателскиот кабинет,  ќе има обраќање на конференцијата „Балкански дијалози“ на тема „Проширување на ЕУ – неисполнето ...
сите 239 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Осумнаесет мигранти пронајдени во неготинско

Од:
До кого (е-маил):
Порака: