Народен правобранител: Извршителите и натаму дерат, граѓаните без пари


2 копии

Канцеларијата на Народниот правобранител, констатирала дека лани во работењето на извшителите немало никакво подобрување. Голем број претставки што во текот на изминатата година биле доставени до Народниот правобранител се уште се однесуваат на работата на извршителите, рече Васка Бајрамовска Мустафа. „Неажурноста на управното судство и натаму е на товар на граѓаните кои со години чекаат остварување на нивните права од социјалната и здравствената заштита, денационализацијата, даноците и слично. Особено загрижува тоа што судовите повеќе време трошат на комплетирањето на предметите, отколку на нивно решавање. Управата за јавни приходи продолжи со своето волунтаристичко постапување во посебните даночни постапки за испитување на имотот и имотната состојба, односно утврдување на приходи на кои не е утврден или не е доволно утврден данок – потег кој апсолутно е недозволив за држава во која владењето на правото е на прво место“, се вели во годишниот извештај на народниот правобранител.
| | веќе видена | слични
2 копии

Од трајноста и исправноста на одредени производи, преку цените па се до несоодветна информираност за одредени кредити и такси и надоместоци кои се плаќаат , ...
| | веќе видена | слични

Вкупно 25 % од поднесените претставки до Народниот правобранител во 2017 се однесуваат на проблематиката со правата во работниот однос и вознемирувањето во ...
| | веќе видена | слични

Се бараат измени на законите за извршување и за облигациони односи заради поголема заштита на граѓаните должници со ограничување на висината на законската казнена камата што ја плаќа должникот, пишува Независен . Ова е една од мерките што на парламентот ќе му ги предложи Комисијата за политички систем, како спроведување на препораките на народниот правобранител во чиј извештај за состојбата со човековите права во 2017 година е наведено дека голем дел од граѓанските претставки се однесуваат на постапките на извршување. Извештајот на омбудсманот беше презентиран вчера во матичната собраниска комисија, при што заменичката на народниот правобранител, Васка Мустафовска, посочи дека минатата година не е забележано подобрување во работата на извршителите. „Има ситуации во кои граѓаните се буквално оставени без леб и без основни средства за егзистенција“, рече Мустафовска. Собраниската комисија за политички систем предлага исто така во постапката за извршување да не се преземаат мерки за присилна наплата на долгот ...
| | веќе видена | слични

Селективна правда, партизираната и непрофесионална јавна админситрација на централно, а особено на локално ниво, неефикасно судство и обвинителство, но и полиција која со примена на сила ги надминува своите овластувања, останувајќи неказнета. Со вакви квалификации изобилува годишниот извештај на Народниот правобранител кој денеска беше претставен пред членовите на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците. Македонскиот омбудсман освен низа прекршувања на човековите слободи и права во текот на 2017 година, констатира и вакви судски апсурди: „Основниот суд Скопје II Скопје непочитувајќи го Законот за парничната постапка, односно без да го провери идентитетот на тужениот, вклучитело и со обезбедување на неговите лични податоци (точно име презиме и матичен број), ја прифатил тужбата на Скопје Север АД – Скопје и му наложил да плати долг од 11.475,50 денари, заедно со камата и трошоци на постапката“, се вели во извештајот на Народниот правобранител Апсурдот да биде поголем, вели омбудсманот, лицето ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На денешната 32. седница на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците заменик-народниот правобранител, Васка Мустафа, пред пратениците го презентира извештајот за работата на омбудсманот за изминатата година по кој Собранието одлучи да прифати 71 препорака од 20 области. Меѓу препораките што ги прифати Собранието се и оние за регулирање на постапката за приведување и лишување од слобода лица што уживаат имунитет. Во таа насока ова прашање Собранието треба да го уреди со јасен и прецизен начин во Законот за кривичната постапка. Во областа на полициските овластувања Собранието прифати уште неколку препораки од народниот правобранител, меѓу кои и почитување и применување на начелото на пресумција на невиност, унапредување на капацитетите, стручноста и независноста за спроведување целосни и квалитетни истраги. Во областа правосудство Собранието прифати седум препораки од омбудсманот, и тоа Владата да преземе мерки за ефикасно остварување на правната заштита на граѓаните, како и измени во Законот за ...
| | веќе видена | слични

Македонија треба што поскоро да го донесе новиот закон за заштита на лични податоци во којшто ќе се имплементираат одредбите од Општата регулатива за заштита на личните податоци на ЕУ, што стапува на сила на 25 мај оваа година. Ова е една од препораките што се содржани во Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија. Генералниот секретар на Дирекцијата за заштита на личните податоци (ДЗЛП) Игор Кузески денеска пред пратениците на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците посочи на препораката за забрзување на напорите за носење на овој закон. Работниот текст на законот е готов и се очекува тој да влезе во владина процедура, посочи Кузески. Доколку Македонија започне преговори со Унијата и се отвори поглавјето 23 од земјата ќе се бара да донесе ваков закон. Ги информираше пратениците и за другите годишни активности, а одговарајќи на прашање за заштитата на личните податоци при увид во Избирачкиот список кажа дека се иницирани законски измени и оти во Министерството за правда има формирано ...
| | веќе видена | слични

И упадот во Собранието на 27-ми април и апсењето на пратениците обвинети за „Крвавиот четврток“ ставени во ист кош и посочени како докази дека полицијата е партизирана наместо професионална. Заменик народниот правобранител Васка Бајрамовска ова го кажа пред пратениците на комисијата за политички систем додека го претставуваше годишниот извештај. Пратениците на опозиционата ВМРО-ДПМНЕ го поздравија делот за приведувањето на 6-мината пратеници меѓу кои беа и Мукоски и Василевски, двајцата кои ја отворија вратата од Собранието пред упадот. Пратеничката Благица Ласовска цитираше дел од извештајот во кој се вели дека не смее да се приведе лице кое има имунитет без дозвола од надлежниот орган, а доколку е во тек приведување или апсење на лице со имунитет, постапката треба веднаш да се прекине. Тоа според Ласовска е знак дека законот не е почитуван и во тој контекст државата ја нарече не заробена, туку држава во конзерва во која има и политички прогон. Народниот правобранител упати серија забалешки и критики дека ...
| | веќе видена | слични

Заменик народниот правобранител Васка Бајрамовска пред пратениците на комисијата за политички систем додека го претставуваше годишниот извештај, кажа дека и упадот во Собранието на 27-ми април и апсењето на пратениците обвинети за „Крвавиот четврток“ ставени во ист кош и посочени како докази дека полицијата е партизирана наместо професионална. Собранието одлучи да прифати 71 препорака од 20 области. Пратениците на опозиционата ВМРО-ДПМНЕ го поздравија делот за приведувањето на 6-мината пратеници меѓу кои беа и Мукоски и Василевски, двајцата кои ја отворија вратата од Собранието пред упадот, пренесува Телма МК.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во нападите на бомбаши самоубијци во цркви и луксузни хотели на Велигден , биле убиени 253 ,а не 359 лица. До сега службената бројка на загинати беше 359 лица, ...
сите 518 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 352 | | | веќе видена

Оваа генерација политичари го остварува сонот за членство на земјата во НАТО и ЕУ, рече Стево Пендаровски вечерва од Прилеп. „Во очи на вториот круг за ...
сите 178 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 361 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 160 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Народен правобранител: Извршителите и натаму дерат, граѓаните без пари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: