Емил Шулајковски со „Огнена земја“ во КИЦ

5 копии

Во изложбените салони Империјал 1 и 2 при Културно-информативниот центар во Скопје, на 20 април, во 20 часот ќе се отвори самостојната изложба на академскиот сликар Емил Шулајковски насловена „Огнена земја“. Со оваа изложба, Шулајковски го одбележува јубилејот - 25 години ликовно творештво, а на истата ќе бидат изложени 45 слики изработени во маслена техника создадени последните три години. „’Формите’ и композициските структури на Емил Шулајковски се ’градени’ или произлегуваат од визуелната перцепција, односно препознавањето на општи облици или конкретни мотиви кои се трансформираат во своевидна апстрактна фигурација, при што генерално се работи за универзални претстави со аналогија на миметичкото, во случајов стилизирани портрети и претстави на женско тело кои се раѓаат по повеќе годишна пауза (речиси 20 години)“, ќе истакне Маја Чанкуловска-Михајловска во каталогот кон изложбата. Емил Шулајковски, роден во Скопје во 1969 година, учествувал на преку 70 групни изложби во земјава и странство, а има ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во Музејот на град Скопје, во вторник на 25 Април 2017 година во 19.30 ч. ќе се отвори постхумна изложба со наслов „ Собитија “ на академскиот сликар Нове Франговски . Изложбата и каталогот се реализирани со подршка на Министерството за култура на Р. Македонија и Град Скопје, а во организација и реализација на Музејот на град Скопје. На изложбата ќе бидат презентирани над 110 дела од последниот циклус на Франговски „Собитија“, работени во последните 10 години. Со презентирањето на оваа изложба во Музејот на град Скопје се опфаќа еден специфичен дискурс од развојот на творештвото на овој значаен македонски современ уметник, а тоа е неговиот најнов циклус дела, по кои Франговски досега не е познат на пошироката јавност, а во дадениот контекст ќе даде едно поинакво светло за неговиот уметнички развој. Последниот творечки опус на истакнатиот македонски сликар Нове Франговски е своевиден творечки рекапитулар по долгата авторска и животна патека, создаден како амалгам на сите научени и стекнати визуелни сензации ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На изложбата ќе бидат презентирани над 110 дела од последниот циклус на Франговски "Собитија", работени во последните 10 години. Во Музејот на град Скопје, на 25 април, (19.30) часот ќе биде отворена постхумна изложба на академскиот сликар Нове Франговски насловена "Собитија". На изложбата ќе бидат презентирани над 110 дела од последниот циклус на Франговски "Собитија#, работени во последните 10 години. Со презентирањето на оваа изложба во Музејот на град Скопје се опфаќа еден специфичен дискурс од развојот на творештвото на овој значаен македонски современ уметник, а тоа е неговиот најнов циклус дела, по кои Франговски досега не е познат на пошироката јавност, а во дадениот контекст ќе даде едно поинакво светло за неговиот уметнички развој. Изложбата и каталогот се реализирани со подршка на Министерството за култура на Македонија и Град Скопје, а во организација и реализација на Музејот на град Скопје.
| | веќе видена | слични
3 копии

Со оваа изложба Шулајковски го одбележува јубилејот 25 години ликовно творештво, а на неа ќе бидат изложени 45 слики изработени во маслена техника создадени во последните три години. Во изложбените салони "Империјал 1 и 2" при Културно-информативниот центар - Скопје отворена е самостојната изложба на академскиот сликар Емил Шулајковски насловена "Огнена земја". Со оваа изложба Шулајковски го одбележува јубилејот 25 години ликовно творештво, а на неа ќе бидат изложени 45 слики изработени во маслена техника создадени во последните три години. "Формите" и композициските структури на Емил Шулајковски се "градени" или произлегуваат од визуелната перцепција, односно препознавањето на општи облици или конкретни мотиви (форма или портрет или фигура, композиции, женско тело...) кои се трансформираат во своевидна апстрактна фигурација...", вели кустос Маја Чанкуловска-Михајловска во текстот на каталогот за изложбата на Шулајковски.
| | веќе видена | слични
9 копии

Јубилејната 65. самостојна ликовна изложба на реномираниот македонски сликар Стефан Хаџи-Николов ќе биде отворена вечерва, во 20 часот, во галеријата „Флукс“ во Скопје. Хаџи-Николов е добитник на многубројни награди и признанија во нашата држава и пошироко, помеѓу кои и престижната државна награда „23 октомври“ за долгогодишни остварувања за Македонија во областа на културата и уметноста. На изложбата ќе бидат претставени триесетина дела, работени во техника масло на платно, создавани последните години. Изложбата е поддржана од градот Скопје и ќе биде отворена до 5 мај. Хаџи-Николов (1955 г.) завршил Педагошка академија во 1975 година во Скопје. Член е на ДЛУМ од 1984 година. Имал самостојни изложби во Скопје, Нови Сад, Штип, Љубљана, Охрид, Солун, Софија, Лондон, Албена, Варна, Париз, Анкара, Истанбул... Учествувал на повеќе од 100 групни изложби во земјата и надвор од неа. Учесник е на меѓународни ликовни колонии. Од 2002 до 2006 учествувал на саемот на уметност „Импресија“ во Пловдив.
| | веќе видена | слични

Самостојната изложба „Огнена земја“ на академскиот сликар Емил Шулајковски, со која авторот одбележува 25 години ликовно творештво, вечерва ќе биде отворена во Kултурно-информативен центар – Скопје. Ќе бидат изложени 45 слики изработени во маслена техника создадени во последните три години. Емил Шулајковски е роден во Скопје во 1969 година. Дипломира на Факултетот за ликовни уметности во 1992, каде што завршува и постдипломски студии во 2001. Има реализирано 25 самостојни изложби во Македонија, Србија, Црна Гора, Словенија, Германија и САД, а учествувал и на 70 групни изложби во земјава и странство. Добитник е на пет национални награди за сликарство. Дела на Емил Шулајковски се наоѓаат во приватни и јавни збирки во преку 30 земји во целиот свет.
| | веќе видена | слични

Изложба на Емил Шулајковски насловена „Огнена земја“ утревечер, во 20 часот, ќе биде отворена во КИЦ. Со оваа изложба Шулајковски го одбележува јубилејот - 25 години ликовно творештво, а на поставката ќе бидат изложени 45 слики изработени во маслена техника создадени последните три години.- Формите и композициските структури на Емил Шулајковски се градени или произлегуваат од визуелната перцепција, односно препознавањето општи облици или конкретни мотиви (форма или портрет или фигура, композиции, женско тело...), кои се трансформираат во своевидна апстрактна фигурација, при што генерално станува збор за универзални претстави со аналогија на миметичкото, во случајов стилизирани портрети и претстави на женско тело, кои се раѓаат по повеќегодишна пауза (речиси 20 години) - се вели во текстот на каталогот од Маја Чанкуловска-Михајловска. Емил Шулајковски (1969 г.) дипломирал на ФЛУ во 1992 г. Постдипломски студии завршил на ФЛУ, сликарство, во 2001 г. Учествувал на над 70 групни изложби во земјава и во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Хаџи-Николов е добитник на многубројни награди и признанија во нашата држава и пошироко, помеѓу кои и престижната Државна награда "23 Октомври" за долгогодишни остварувања за Република Македонија во областа на културата и уметноста. Во галеријата Флукс во Скопје вечерва во 20 часот ќе биде отворена јубилејната 65-та самостојна ликовна изложба на реномираниот македонски сликар Стефан Хаџи-Николов. Хаџи-Николов е добитник на многубројни награди и признанија во нашата држава и пошироко, помеѓу кои и престижната Државна награда "23 Октомври" за долгогодишни остварувања за Република Македонија во областа на културата и уметноста. На изложбата ќе бидат изложени 30-ина дела, работени во техника масло на платно, создавани последните години. Изложбата е поддржана од Град Скопје и ќе биде отворена до 5 мај.
| | веќе видена | слични

Емил Шулајковски, сликар „Огнена земја“ е насловена 25-та самостојна изложба на академскиот сликар Емил Шулајковски, што од 20 април се одржува во изложбените салони - Империјал 1 и 2 во Културно информативниот центар – Скопје. Постановката се состои од 45 слики изработени во маслена техника создадени во последниве три години и со неа уметникот ја заокружува две и пол децениската присутност на македонската ликовна сцена. Емил Шулајковски, сликарот со пет национални награди, 25-те години творештво ќе ги одбележи со 25-та самостојна изложба. Тој во оваа пригода, во изложбените салони - Империјал 1 и 2 во Културно информативниот центар – Скопје, на културната јавност и домашната ликовна публика, ѝ го приопштува својот нов авторски исчекор насловен како „Огнена земја“. Станува збор за одбир од 45 слики, изработени во маслена техника и создадени во последниве три години, и конечно за концепт кој е развиван по неговата симболичка потрага по четирите елементи од природата, всушност кон прапостоењето на мајката ...
| | веќе видена | слични

Останато

Српската манекенка Софија Милошевиќ ги негирала сите пишувања на медиумите дека е во врска со сопругот на Јелена Карлеуша, Душко Тошиќ. Софија се огласила ...
сите 209 | | | веќе видена

Договорот ја отвора вратата за прием на Македонија во НАТО од што корист ќе има и Грција, порачаа високи претставници на ЦДУ во апелот до Нова демократија, ...
сите 68 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 124 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Емил Шулајковски со „Огнена земја“ во КИЦ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: