Анчелоти: Се противев, но сега признавам дека видео технологијата е неопходна


3 копии

Тренерот на Баерн Минхен, Карло Анчелоти по синоќешната елиминација од Реал Мадрид во четвртфиналето на Лигата на шампионите смета дека виновни за тоа се судиите. – Се подготвуваме на се, само не на вакво судење. Натпреварот беше совршен, но судиите не беа дораснати за ваков дуел. Никогаш не сум подржувал воведување на видео технологија, но морам да признавам дека сега е неопходна. Ова што се случи на натпреварот е недозволиво за ова ниво, изјави Анчелоти. Тој додаде дека Реал Мадрид не влијаел на судењето, туку, како што рече, едноставно судиите судеа лошо. Баерн го загуби натпреварот по продолженија со 4:2, откако во основните 90 минути победи со 2:1 и ја анулира предноста на Реал од првиот меч во Минхен. Еден од трите гола на Кристијано Роналдо беше од чист офсајд, еден беше од сомнителна ситуација, а фудбалерот на германскиот тим Артуро Видал неоправдано беше исклучен во 84.минута.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ѕвездата на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо стана првиот играч со 100 погодоци во Лигата на Шампионите. Тој постигна уште еден рекорд во кариерата синоќа во 1/4-финалето со Баерн Минхен. Во овој натпревар Португалецот нанижа хет-трик во голот на “баварците” за успехот со 4:2. Роналдо стигна до овој рекорд во 137 одиграни натпревари на турнирот. Тој има 6 повеќе од вториот во овој пласман – Лионел Меси, кој е со 94 погодоци во 114 одиграни средби. На третото позиција пак е друга легенда на Реал Мадрид Раул со 71 погодоци во 142 средби.
| | веќе видена | слични

Во време кога главна тема во светскиот фудбал се грешките со кои судијата го однесе Реал Мадрид во полуфинале, со големи и клучни грешки во корист на шпанскиот клуб против Баерн Минхен. Фудбалерите и тренерот на Баерн својот револт по натпреварот го изразија со изјави против судиите и барања за воведување технологија, за разлика од нив има и такви кои на друг начин ги решаваат проблемите.
| | веќе видена | слични

Четвртфиналето меѓу Реал Мадрид и Баерн Минхен донесе премногу контроверзни моменти и катастрофална арбитража од страна на Виктор Касаи, а токму тоа спречи светската спортска јавност да излезе со позитивни коментари за играта на „кралевите“ и нивниот пласман во ново полуфинале на Лигата на шампионите. Жестоките протести кои следеа по крајот на средбата од играчите на Баерн и тренерот Карло Анчелоти секако нема да променија ништо кога е во прашање епилогот од тој натпревар, но по низа коментари, сега со интересен став на оваа тема излезе и поранешниот тренер на баварците, Пеп Гвардиола. – Имам само една порака за Анчелоти, треба да биде горд. Прво нешто на кое помислив по крајот на мечот е тоа дека Карло треба да биде горд, играчите треба да бидат горди и навивачите на Баерн треба да бидат горди. Единаесет против единаесет беа подобри и играа на неверојатно ниво. Беа многу паметни и го контролираа натпреварот, знам колку е тешко да се постигне тоа со Реал Мадрид, – истакнал денеска Гвардиола, одбивајќи да ги ...
| | веќе видена | слични

Карло Анчелоти како ретко кога имаше негативни коментари по еден натпревар кој го загуби неговиот тим, а критиките секако беа насочени кон унгарскиот судија Виктор Касаи кој направи три огромни грешки на штета на Баерн Минхен во четвртфиналето со Реал Мадрид кое се одигра на „Сантијаго Бернабеу“. Италијанскиот стручњак не го криеше разочарувањето по мечот во шпанската престолнина и итно побара да биде воведено правилото на ФИФА со видео судии, а дека во семејството Анчелоти разочарувачките случувања во Мадрид се уште се топ тема може да се заклучи и од објавата која ја имаше сопругата на Карло, Мариан Барена. – Бидејќи се даде едногласна оценка за тоа што се случи, и јас сакам да ја кажам вистината. Арбитражата за време на мечот меѓу Реал и Баерн беше срамна. Тоа едноставно не смее да се случи земајќи во предвид за каков меч станува збор и на какво ниво се игра. Заслуживме многу повеќе… Време е да се воведе технологијата. Овој натпревар ќе биде запаметен по тоа што ќе послужи за пример за нешто што не треба ...
| | веќе видена | слични

Кристијано Роналдо на двомечот против минхенски Баерн во четврт-финалето од Лигата на шампионите постигна вкупно пет погодоци, но сепак и тоа не им беше доволно на некои навивачи на Реал. Португалецот во текот на дуелот против Баерн Минхен на „Сантијаго Бернабеу“ во неколку наврати беше исвиркуван од навивачите на Реал Мадрид, а по натпреварот Роналдо се огласи и побара да не биде исвиркуван затоа што секогаш го дава максимумот од себе. Во врска со исвикувањата, се огласи и капитенот Серхио Рамос кој порача дека ги сфаќа навивачите, но исто така и Роналдо. „Ги сфаќам навивачите, но го сфаќам и Роналдо. Тој е играч кој што секогаш го дава максимумот, но дури и тој може да има лош ден“, изјави Рамос и додаде: „Знам дека луѓето мислат дека тој секогаш треба да игра врвно. Бернабеу ги исвиркуваше сите големи играчи затоа што од нив бараа повеќе. Тешко е да се успее овде“, порача Рамос.
| | веќе видена | слични

Сашко Ѓ. Димовски Виктор Касаи беше централна фигура во реваншот меѓу Реал Мадрид и Баерн Минхен во четврт-финалето на Лигата на шампиони. Унгарскиот судија прелесно се фати за жолт картон за Артуро Видал кој ја удри топката, а не противнички играч, во 84 минута, а неговите линиски асистенти не досудија офсајд при два од трите гола на Кристијано Роналдо. Сето тоа влијаеше на текот на средбата и на конечниот резултат на „Сантијаго Бернабеу“ и беше од голема корист за скапиот мадридски тим. Баварците останаа со фудбалер помалку и поради судиски превиди психолошки разорени на крајот загубија со 4:2 и се простија од елитното натпреварување за оваа сезона. Роналдо во вторникот стана првиот фудбалер со 100 гола во Лигата на шампиони. Португалецот сигурно ќе ужива во хет-трикот, навивачите ќе го слават, на стручниот штаб и раководството на клубот им падна камен од душата оти, и покрај подобрата игра, беа под голема и реална опасност да бидат елиминирани. Но, јавноста и неутралните вљубеници во фудбалската игра ...
| | веќе видена | слични

Некогашниот првотимец на Реал посочува на важните моменти од реванш-дуелот во Мадрид, против Баерн, кога судиите погрешија на штета на неговиот поранешен тим. Хозе Марија Гутиерез, или попознат како Гути, се вклучи во полемиката за судиските грешки на реванш-натпреварот од четврфиналето на Лигата на Шампионите, со тврдењето дела вториот гол за Баерн за конечните (1:2) во регуларниот дел, постигнат од офсајд позиција. „Воведете ја веќе таа технологија. Секако, за Реал да не игра екстра период без никаква потреба"- напиша Гури на својот Твитер профил, притоа приложувајќи ја фотографијата на која се гледа дека Роберт Левандовски бил во недозволена позиција во текот на акцијата која е завршена со автогол на Серхио Рамос. Во продолженијата, Реал, со играч повеќе постигна три гола и со победа од (4:2) стигна до полуфиналето. Инаку, меѓу оние 15 трофеи кои Гути ги има освоено во својата кариера, Аргентинецот учествуваше во освојувањето на три титули во ЛШ, и пет шампионски титули во Шпанија. А при последното ...
| | веќе видена | слични

Кристијано Роналдо постигна три гола во вториот меч од четвртфиалето против Баерн, со што ја префрли „границата" од 100 постигнати поени во Лигата на шампиони. Сега Португалецот има 101 погодок во елитното натпреварување, а зад него е Лионел Меси/ Иако два од овој „трилинг" голови на Роналдо се водат како сомнителни, односно постигнати од офсајд ситуации, офанзивецот на реал Мадрид ги заслужи сите честитите од својто тренер Зинедин Зидан. „За него не постои категорија. Тоа што го прави Kристијано е импресивно. Секогааш е со нас, секогаш кога е важно. некогаш, кога не е во листата на стрелците, се прачуваме дали нешто не е во ред со него. Но, кога е битно, секогаш можеме да сметаме на него. Тоа и го покажа со трите гола пртив Баерн. Тој е лига за себе. Мал број на фудбалери може да го направи тоа што го прави то. Сите ние тоа го знаеме" - истакна Французинот на клупата на „„кралскиот клуб". На сметка на Роналдо често стигнуваат и критики дека не е на врвно ниво кога се играат најважните натпревари. Сепак, во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Роналдо постигна пет гола против Баерн Минхен за шест дена. Тоа го можат само 'страшни' фудбалери, изјави францускиот стручњак Иако на сите им е јасно, дури и на малите деца, дека унгарскиот судија Виктор Касаи е најзаслужен за пласманот на Реал (М) во полуфиналната рунда од Лигата на шампиони, предводникот на "кралскиот клуб", Зинедин Зидан, дополнително ја подгреа атмосферата со изјавата дека и Баерн (М) постигнал погодок од недозволива ситуација. Елиминиравме фантастичен тим, предводен од голем тренер. Беше навистина тежок двомеч, и во Минхен, и во Мадрид. На крајот, среќни сме што успеавме да се пласираме во полуфиналето. Но, реално, бевме подобри, победивме на двата меча, постигнавме шест гола. Околу арбитражата? Никогаш не коментирам, ниту кога одлуките се во наша корист, ниту кога сме оштетени. Но, доколку инсистирате, имаше грешки и на двете страни. И вториот гол на Баерн Минхен беше од офсајд позиција. Левандовски беше во офсајд, ситуацијата продолжи, а Рамос постигна автогол. Но, јасно е дека Реал ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 223 | | | веќе видена

Грчката опозиција ја разгледува можноста да го одложи гласањето на преспанскиот договор, пишува грчкиот весник „Катимерини“.Гласањето, како што пишува ...
сите 203 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 331 | | | веќе видена

Фудбалерот Огњен Врањеш по објавените голи фотографии на Јелена Карлеуша сега ѝ се заканува и на нејзината колешка Дара Бубамара дека ја чека истото. Имено, ...
сите 167 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 145 | | | веќе видена

Почетокот на дебатата за Договорот од Преспа која беше планирано да заврши со гласање утревечер, може да биде одложен поради најавите на опозицијата за гласање ...
сите 18 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Анчелоти: Се противев, но сега признавам дека видео технологијата е неопходна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: