Почина познатиот кардиолог д-р Јосиф Наумовски

6 копии

По кратко боледување денеска почина д-р Јосиф Наумовски, доктор на медицински науки, истакнат интернист-кардиолог и еден од основоположниците на коњичкиот спорт во Македонија, хуманист и вљубеник во уметноста. Погребот ќе се изврши во недела, на градските гробишта Бутел.
| | веќе видена | слични

Вчера попладне по кусо боледување во својата 69 годишна возраст почина Билјана Опашинова долгогодишна членка на Организацијата на жени од Битола. Таа до пред седум години беше претседател на организацијата, борец за човекови и правата на жените и децата. Опашинова е керќа на исто така познатата активистка за женските и правадата на децата Коца Василена. Погребот ќе биде денеска во 13:30 на Светонеделските гробишта во Битола.
| | веќе видена | слични
10 копии

Вчера во Скопје почина проф. д-р Дагмар Оровчанец, истакнат гастроентерохепатолог, наставник и стручњак во својата област. Таа е родена во Љубљана, дипломирала на Медицинскиот факултет во Белград во 1980 година. Својата професиoнална кариера ја продолжува во Скопје на Клиниката за гастроентерохепатологија при Медицинскиот факултет во Скопје, каде специјализира, докторира и супспецијализира во областа на гастроентерохепатологија Проф. Дагмар Оровчанец како професор на Медицинскиот факултет во Скопје беше исклучително посветена на студентите. Од 2007 година таа беше дел од тимот на приватната болницата „Ре Медика“ во Скопје. Таа важеше за исклучителен стручњак во својата област, ценет и почитуван колега, посветен наставник и, пред се, човек во вистинска смисла на зборот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Проф. Дагмар Оровчанец како професор на Медицинскиот факултет во Скопје беше исклучително посветена на студентите. Од 2007 година таа беше дел од тимот на приватната болницата „Ре Медика" во Скопје. Вчера во Скопје почина проф. д-р Дагмар Оровчанец, истакнат гастроентерохепатолог, наставник и стручњак во својата област. Таа е родена во Љубљана, дипломирала на Медицинскиот факултет во Белград во 1980 година. Својата професиoнална кариера ја продолжува во Скопје на Клиниката за гастроентерохепатологија при Медицинскиот факултет во Скопје, каде специјализира, докторира и супспецијализира во областа на гастроентерохепатологија. Проф. Дагмар Оровчанец како професор на Медицинскиот факултет во Скопје беше исклучително посветена на студентите. Од 2007 година таа беше дел од тимот на приватната болницата „Ре Медика" во Скопје. Таа важеше за исклучителен стручњак во својата област, ценет и почитуван колега, посветен наставник и, пред се, човек во вистинска смисла на зборот. Нека почива во мир!
| | веќе видена | слични

Во 67-та година од животот, по кратко боледување, во петокот почина д-р Јосиф Наумовски, истакнат доктор на медицинските науки. Покрај тоа што беше познат во круговите на медицината како врвен интернист-кардиолог, Наумовски беше еден од основоположниците на коњичкиот спорт во Македонија. Кон крајот на 50-тите години од минатиот век тој ги освои првите републички титули во прескокнување пречки, дисциплина во која уште е рекордер на Македонија.Во периодот на 60-тите години имаше успешни настапи и секогаш беше меѓу првопласираните на првенствата во поранешна Југославија. Тој беше еден од ретките, ако не и единствен, што до крајот на својот живот остана посветен на коњичкиот спорт. Откако ја заврши кариерата, продолжи со активностите во коњичкиот спорт и беше еден од најголемите ентузијасти. Благодарение на неговото ангажирање и денес опстојува најстариот коњички клуб во Македонија, Илинден, од каде што излегоа многу шампиони на државата. Тој стана и негов почесен претседател, а повеќе години беше потпретседател ...
| | веќе видена | слични
6 копии

По долго и тешко боледување, утрово во својот дом во Скопје на 82-годишна возраст почина Милка Такева-Григоријевиќ, родена делчевка и една од најмаркатните женски личности во повоениот период на македонската политичка сцена и заслужен лик за развојот на Делчево во урбана општина. Такева-Григоријевиќ е родена во 1935 година во Делчево, а од млади години е активна на политичката сцена. Во Делчево завршила основно училиште, учителска школа во Штип, а дипломирала политички науки на Универзитетот во Белград. Била една од првите жени политиколози во поранешна Југославија. Такева-Григоријевиќ била член на градското собрание на Град Скопје, како и на општинските собранија на Центар и Гази Баба. Исто така, била и пратеник на Републичкиот собор на Собранието на РМ, каде што ги водела Одборот за здравство и социјална политика и Одборот за труд. Од 1981 до своето пензионирање во 1992 година е делегат на Сојузниот собор на Собранието на Југославија, а од 1986-1988 година била и претседател на Сојузниот собор на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 317 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 212 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почина познатиот кардиолог д-р Јосиф Наумовски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: