Тажна вест: Почина докторката Оровчанец


Проф. Дагмар Оровчанец како професор на Медицинскиот факултет во Скопје беше исклучително посветена на студентите. Од 2007 година таа беше дел од тимот на приватната болницата „Ре Медика" во Скопје. Вчера во Скопје почина проф. д-р Дагмар Оровчанец, истакнат гастроентерохепатолог, наставник и стручњак во својата област. Таа е родена во Љубљана, дипломирала на Медицинскиот факултет во Белград во 1980 година. Својата професиoнална кариера ја продолжува во Скопје на Клиниката за гастроентерохепатологија при Медицинскиот факултет во Скопје, каде специјализира, докторира и супспецијализира во областа на гастроентерохепатологија. Проф. Дагмар Оровчанец како професор на Медицинскиот факултет во Скопје беше исклучително посветена на студентите. Од 2007 година таа беше дел од тимот на приватната болницата „Ре Медика" во Скопје. Таа важеше за исклучителен стручњак во својата област, ценет и почитуван колега, посветен наставник и, пред се, човек во вистинска смисла на зборот. Нека почива во мир!
| | веќе видена | слични

Таа дипломирала на Американскиот Универзитет во Бугарија, а до мај следната година ќе магистрира на угледниот универзитет Џон Хопкинс, во Балтимор, САД. Нејзин фокус се здравствените програми на земјите во развој. И покрај можноста да се вработи во некој од светските здравствени центри, Симона ме увери дека по завршување на магистерските студии има интерес да се врати во Македонија. Таа сака целиот свој капацитет да го насочи кон подобрување на нашиот здравствен систем. Нејзината единствена цел е да го осигураме здравјето на граѓаните на Република Македонија, што е еден од врвните приоритети на Владата.
| | веќе видена | слични
4 копии

9-та година по ред, студентите на медицина и македонска медицинска студентска асоцијација при УКИМ, Скопје, ја организираат нивната хуманитарна акција со „Дедо мраз“. Оваа година успеаа да соберат рекордни 1106 новогодишни пакетчиња. Акцијата траеше од 16-ти до 24-ти месецов, така што учествуваа преку 60 волонтер – студенти на медицина од различни години.
| | веќе видена | слични
2 копии

60 волонтери, меѓу кои и студенти од Охрид, беа дел од традиционалното, 9-то по ред одржување на проектот „СОС Дедо Мраз“, што се реализира од студентите од Македонската Асоцијација на Студенти по Медицина (ММСА) при Медицинскиот Факултет во Скопје. Во текот на изминатите 10 дена, во два супер маркети во Скопје, доброволно се собираа продукти од страна на граѓаните кои понатаму се искористија за правење на рекордни 1106 новогодишни пакетчиња. Пакетчињата првенствено се наменети за дечињата хоспитализирани на Клиниката во Скопје, но со оглед на големиот број, дел ќе бидат донирани и во хуманитарни цели. Се работи за проект кој освен во Македонија се одржува и на глобално ниво од страна на студентите-идни лекари. Извор:OhridNews
| | веќе видена | слични

Вчера во Скопје почина проф. д-р Дагмар Оровчанец, истакнат гастроентерохепатолог, наставник и стручњак во својата област. Таа е родена во Љубљана, дипломирала на Медицинскиот факултет во Белград во 1980 година. Својата професиoнална кариера ја продолжува во Скопје на Клиниката за гастроентерохепатологија при Медицинскиот факултет во Скопје, каде специјализира, докторира и супспецијализира во областа на гастроентерохепатологија Проф. Дагмар Оровчанец како професор на Медицинскиот факултет во Скопје беше исклучително посветена на студентите. Од 2007 година таа беше дел од тимот на приватната болницата „Ре Медика“ во Скопје. Таа важеше за исклучителен стручњак во својата област, ценет и почитуван колега, посветен наставник и, пред се, човек во вистинска смисла на зборот.
| | веќе видена | слични

Останато

Скопското обвинителство нема кривично да го гони адвокатот на пратеникот Ејуп Алими, Мефаил Арслани за заканата кон обвинителот на СЈО, Гаврил Бубевски, ...
сите 327 | | | веќе видена

Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која е третоосомничена за случајот ...
сите 302 | | | веќе видена

Случувањата со аферата Рекет без дилема дојдоа во многу лош момент во кој се решаваа за долгочекуваниот датум за почнување преговори за евроинтеграции, смета ...
сите 332 | | | веќе видена

Боите на Македонија се оние што доминираат на бабините скутници, веленца, килими, миленца, шамии, чорапи, елеци, фанели: црвената, црната и жолтата. Боите на ...
сите 162 | | | веќе видена

По државниот секретар на САД, Мајк Помпео, честитика по повод Денот на независноста - 8 Септември и 28-годишната унитарност и самостојност денеска беше ...
сите 149 | | | веќе видена

Честите замерки на голманот на Вардар Филип Гачевски кон селекторот на македонската репрезентација Игор Ангеловски се главна тема во словенечките медиуми. Ова ...
сите 170 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тажна вест: Почина докторката Оровчанец

Од:
До кого (е-маил):
Порака: